Çöl Aslanı Ömer Muhtar Filmi

Çöl Aslanı Ömer Muhtar filminin fragmanı, oyuncuları, resimleri ve tim bilgileri. Çöl Aslanı Ömer Muhtar filminin oynadığı sinemalar ve seanslar.

Gerçek olaylara dayanan bu biyografik epik filmde, 1929 yılında İtalya'da iktidarda olan Faşist diktatör Benito Mussolini'nin Büyük Roma İmparatorluğu'nu yeniden kurma planlarının bir parçası olarak Libya'yı sömürgeleştirmek üzere bu Kuzey Afrika ülkesine gönderdiği güçlü ordularının, Ömer Muhtar liderliğindeki Libya halkının inatçı direnişi karşısında hiç ummadıkları ağır kayıplara uğramaları anlatılmaktadır.filmi Libya lideri Muammer Kaddafi finanse etmişti. Çevrildikten bir yıl sonra devrin İtalya başbakanı Giulio Andreotti filmin İtalyan ordusunun onurunu zedeleyici ögeler içerdiğini belirtmiş ve bunun üzerine film 1982 yılında İtalya'da yasaklanmıştı. 1988 yılından itibaren filmin İtalya'da bazı festivallerde yasa dışı olarak gösterilmesine hükümet tarafından göz yumulmuştu.

Yönetmen: Mustafa Akkad
Senaryo: Paul Matthew Thompson, H.A.L. Craig, David Butler
Oyuncular: Rod Steiger, Raf Vallone, Irene Papas, Oliver Reed, Anthony Quinn
Filmin Türü: Biyografi, Savaş,
Orijinal Adı: Lion of the Desert
Yapımcı Firma: Falcon International Productions
Yapım Yılı: 1981
Yapım Ülkesi: Libya, ABD
Orijinal Dili: İngilizce
Filmin Süresi: 173 dk.
Vizyon Tarihi: 01.10.1985

13 Temmuz 2011 Çarşamba 04:39

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Amerika Birleşik Devletleri, Roma Olimpiyat Stadı, Roma İmparatorluğu, Benito Mussolini, Muammer Kaddafi, Avrupa Birliği, İtalya Serie A, Kuzey Afrika, Ömer Muhtar, Craig David, Mussolini, Yönetmen, Hükümet, Oliver, Afrika, Libya, Ordu