Çukurova'da Kültür Sanat

Adana'da, Bu Hafta, 'Kısmet', 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz', 'Matruşka' ve 'Papağan Kaçtı' Adlı Oyunlar İzleyiciyle Buluşacak

Adana'da, bu hafta, 'Kısmet', 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz', 'Matruşka' ve 'Papağan Kaçtı' adlı oyunlar izleyiciyle buluşacak. Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), Gülriz Sururi'nin yazıp yönettiği 'Kısmet' adlı oyunu, Hacı Ömer Sabancı Kütür Merkezi Sahnesi'nde, yarın ve 15 Ocakta sahneleyecek. Sevinç Gediktaş, Evren Çağrı Turan, Demet İyigün, Burçin Börü, Murat Aslan, Özlem Buluttekin ve Nuray Çokol'un rol aldığı oyunda, 'insanın, doğumundan ölümüne kadar farkında bile olmadan geleceğe dair seçimlerini kendisinin yaptığı' düşüncesi vurgulanıyor. ADT, Aziz Nesin'in yazdığı ve İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Ali Düşenkalkar'ın yönettiği 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz' adlı oyunu tekrar sahneleyecek. 'Yaşar' rolünü Savaş Özdemir'in üstlendiği ve toplam 42 oyuncunun rol aldığı 'çalgılı, şarkılı ve danslı' oyunda, canlı orkestra tarafından Timur Selçuk'un besteleri seslendiriliyor. Oyun, 18-22 Ocak tarihleri arasında sevenleriyle buluşacak.

ADT, Tuncer Cücenoğlu'nun yazdığı, Hakan Boyal'ın yönettiği 'Matruşka' oyununu sahnelemeyi sürdürecek. Gökhan Doğan ve Derya Keyf'in rol aldığı, 'seyirciyle iç içe sahnelenen' oyun, yarın, 19 ve 20 Ocakta izlenebilecek. Oyunda, 'kadın-erkek ilişkilerinde bir türlü yaratılamayan dürüst ve uygar tavır' mizahi bir üslupla sorgulanıyor.

Ayrıca, Özen Rodop'un yazdığı, Boğaçhan Sözmen'in yönettiği 'Papağan Kaçtı', 16 ve 19 Ocakta küçük seyircilerle buluşacak.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yarın şef Emin Güven Yaşlıçam yönetiminde, solist Antonio Soria'nın piyanosu eşliğinde gerçekleştirilecek konserde, J. Turina, M. de Falla ve O. Respighi'nin çeşitli eserlerini seslendirecek.

Sanatçı Nurettin Rençber, 16 Ocakta Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda konser verecek.

Adana Ressamlar Derneği organizasyonuyla Ahmet Arslan, Ali Ertuğrul Küpeli, Emre Kılıç, Ersin Yazıcı, Şerife Funda Özyurt, Tuğrul Damgacı ve Zümre Akbaba'dan oluşan Selçuk Üniversitesi Yüksek Lisans Grubu'nun, yarın Adana Çimento Sanat Galerisi'nde karma sergisi açılacak ve 21 Ocak tarihine kadar gezilebilecek.

- MERSİN-Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), birçok türkü arasından seçilen eserlerden oluşan 'Folklorama' adlı müzikli gösteriyi sahneleyecek. Müzik yönetmenliğini ve adaptasyonunu Serdar Yalçın'ın yaptığı 2 perdelik eser, 15 Ocakta Kültür Merkezi'nde yeniden sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Rejisörlüğünü Yaşar Esgin'in yaptığı eserin koreografisi Levent Güngör, dekor tasarımı Seyhan Atamer, kostüm tasarımı Alev Tol, ışık tasarımı ise Tarı Deniz'e ait.

Türküler arasından çok sesliliğe, düete ve dansa uygun olanlardan 'Türk Büyüsü' adıyla hazırlanan folklorik eserlerden oluşan gösteride, Hicran Evşen, Pınar Olgun Güven, Gülçin Altaş, Neslihan Ulaş, Gülden Berber, Nihan Çetin, Ziya Humar, Korhan Dinçer ve Özkan Çavdaroğlu solist olarak sahne alacak.

MDOB, ayrıca, G. Donizetti'nin 'Lucia di Lammermoor' operasını sahneleyecek. Librettosunu S. Cammarano'un yazdığı eser Ankara İtalyan Kültür Merkezi ve Opera Solistleri Derneği'nin (OPSOD) desteği ile 20 Ocakta Kültür Merkezi'nde Mersinli sanatseverlerle buluşacak.

MDOB'un deneyimli sanatçı kadrosuyla sahneleyeceği, orkestra şefliğini Vladimir Lungu'nun yaptığı operanın dekor-kostüm tasarımı Gülden Sayıl'a, ışık tasarımı Stefano Pirandello'ya ait. Eserin koro şefliğini ise Oleg Constantınov yapıyor.

(AYC-VEG-MUT-MHD) - ADANA

Kaynak: AA

13 Ocak 2011 Perşembe 13:46

Ankara Atatürk Eğitim Ve Araştırma HastanesiTürkiye İhracatçılar MeclisiDevlet Opera Ve BalesiAnkara Haber AjansıSelçuk ÜniversitesiNurettin RençberAli Düşenkalkarİtalya Serie AAdana ÇimentoGülriz SururiGülriz SururiHacı Sabancı2Gökhan DoğanTimur SelçukAli ErtuğrulErsin YazıcıSerdar KılıçYaşar GüngörHakan GüngörAhmet ArslanGülçin ErgülMurat AslanFunda ÖzkanÖmer KüçükEmre DoğanÇetin IşıkAli HakanÇukurovaMersinliSeyhanKüpeliMersinAdanaKoreHac