Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsim Vermeden Adnan Oktar'a 'Soytarı' Dedi

Beştepe'deki İl Müftüleri Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden eleştirdiği Adnan Oktar için 'Sazlı danslı program yapan soytarı' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki İl Müftüleri Toplantısı'nda değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında FETÖ ile mücadeleye dikkat çeken Erdoğan, "FETÖ ile gerçek anlamda mücadele bizim zamanımızda yapılmıştır ama şunu da söylüyorum biz de geç kaldık. Bedelini de ödedik" dedi.

İsim vermeden Adnan Oktar'a da eleştiride bulunan Erdoğan, "Bizim hocalarımız instiyatif almadığı zaman hurafeci cahillere, televizyonlarda sazlı danslı program yapan soytarılara kalıyor" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları;

"81 vilayetimizde görev yapan siz kıymetli hocalarıma milletin evine hoş geldiniz diyorum. Bu toplantı diyanet İşleri Başkanlığımızın 1993'ten beri sürdürdüğü bir gelenek. Bu toplantı sizlerin milletin güncel dini meseleler hakkında görüş alışveriş yapmanıza vesile oluyor.

"DİN GÖREVLİLERİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN"

Kalbindeki imam ve okunan selalardan güç alan bu millet tıpkı Kurtuluş Harbi'nde olduğu gibi istikbaline ve istiklaline sahip çıktı. Darbe gecesi her biri bir Sütçü İmam'a dönüşün tüm din görevlilerimizden Allah razı olsun.

Biz de 15 temmuz destanımızla iftihar etsek de Rabbim bir daha böyle bir destan yazman durumunda bırakmasın diyoruz. Tarih, ibret almayanlar için tekerrür eder. 15 Temmuz ihaneti ve FETÖ konusundaki öz eleştirimizi açık yüreklilikle yapmalıyız. Bu örgütün oluşturduğu tehdidin uzun yıllar farkına varılamaması üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur.

"İMAM HATİPLERE GİTMELERİNE İZİN VERMEDİ"

Bu örgütün oluşturduğu tehdidin uzun süreler farkına varılamaması üzerinde hepimizin hassasiyetle düşünmesi gerekir. Nasıl olup da böyle bir örgüt dünyanın 160 ülkesinde nüfuz edebilmiştir. FETÖ bir sebep değil, arızi bir sistemin sonucudur. Bu hastalığın devlet ve toplum bünyesine nüksetme durumu ise oldukça eskidir. 1970'leri ortalarında bünyeye girmiş, 40 yıl boyunca büyümüş habis bir urdur. En güçlü desteği 12 Eylül darbesi ile 28 Şubat'ta görmüştür. Örgütün bu iki dönemde serpilip büyümesi asla tesadüf değildir. Bu zat kendisinin peşine takılanlara alsa imam hatiplere gitmelerine fırsat vermedi. Çünkü dert, hesap başkaydı.

"FETÖ'YE DİYET BORCU OLANLAR..."

FETÖ ile gerçek anlamda mücadele sadece bizim dönemimizde yapılmıştır. Ama biz de geç kaldık ve geç kalışın bedelini de maalesef ödedik. 17-25 Aralık girişimini sonrası yürüttüğümüz mücadele olmasaydı 15 Temmuz'un sonuçları farklı olurdu. FETÖ'ye diyet borcu olanlar 15 Temmuz ihanetini asla görmüyor, kabullenmiyor.

"TEHLİKENİN ATLATILDIĞINI SÖYLEYEMEYİZ"

Siyasi rant uğruna FETÖ'nün televizyon kanallarında arzı endam etmekten hicap duymadılar. 251 insanımızın şehit olması bu şahısların gözlerindeki gaflet perdelerini kaldırmaya yetmedi. Sözde adalet yürüyüşleriyle örgütün propagandasını yapmaya kalktılar. Yaşadıklarımızdan ders çıkararak bir daha böyle acı hadiseleri yaşamamak için gereken tedbirleri alacağız. Tüm çabalara rağmen tehlikenin atlatıldığını söyleyemeyiz. Küçük cihattan büyük cihada geçtiğimiz bir dönemdeyiz.

Sahih İslam anlayışının yayılması için çaba göstermeliyiz. Ülkemizin dört bir yanında 140 bin civarında dini görevlimizin olduğunu düşündüğümüzde böyle büyük bir ordunun yapamayacağız bir şey yoktur.

"MEYDAN SOYTARILARA KALIYOR"

Bizim hocalarımız inisiyatif almadığı zaman, meydan FETÖ elebaşı gibi şarlatanlara, hurafeci cahillere, televizyonlarda sazlı danslı program yapan soytarılara kalıyor. Din ile diyanet ile hatta ve hatta milletimizin asgari ahlak standartlarıyla bağlantısı olmayan şahıslar ortalıkta İslam adına ahkam kesiyor. Arayış içindeki insanlarımızı da kurdukları bu tezgaha düşürebiliyorlar."

15 Ekim 2018 Pazartesi 16:00

Cumhurbaşkanı, Beştepe, Politika, Güncel