Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kanal İstanbul'u Devreye Sokacağız, Ondanda Geri Adım Atmak Gibi Bir Şey...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kanal İstanbul'u devreye sokacağız, ondanda geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil' 'Dünya ile bir çok konuda entegre olmamız lazım' 'Kanal İstanbul'u devreye sokacağız, ondanda geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil' 'Bu milletin değerlerine saygısızlık...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kanal İstanbul'u devreye sokacağız, ondanda geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil"
"Dünya ile bir çok konuda entegre olmamız lazım"
"Kanal İstanbul'u devreye sokacağız, ondanda geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil"
"Bu milletin değerlerine saygısızlık yapana eyvallah edemem"
İstanbul - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kanal İstanbul aynı kararlılıkla devam ediyor. Şuanda bazı firma ve ülkelerin talepleri var. Bu taleplerle birlikte kanal İstanbul'u devreye sokacağız, onda da geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Onu o kadar önemsiyoruz ki dünyanın en saygın projesi olarak görüyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayında gençlerin katılımıyla düzenlenen iftar programına katıldı. İftar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerin sorularını yanıtladı.
"Dünya ile bir çok konuda entegre olmamız lazım"
Beyin göçü sorusu üzerine şaşırdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben şaşırdım, dediğiniz 10 sene önce dediğiniz olabilirde ama batının bilimini alma noktasında beyin göçü noktasında göç minimize olmuştur. Geri göçle gerek üniversitelerde hastanelerde bunları almaya başladık, şuanda mesela bizim Avrupa'da hastalar var, Hollanda'da niye çünkü gerek hastanelerimizin kapasitesi, bir dönüş burada kalite var. Hastalarda buraya geliyor. Ciddi manada hasta noktasında hamd olsun sağlık turizminde faaliyetimiz artıyor. Biz yurtdışına kariyer için öğrenci gönderiyoruz. Bununla onu birbirine karıştırmazsak iyi olur. Dünya ile bir çok konuda entegre olmamız lazım. Yeni teknolojide dünya ile belirli ülkelerle entegre oluyoruz. S-400 le ortak üretimi için mühendislerimiz gönderdik. Nükleer enerji ile biz yüzlerce mühendisimiz Rusya'ya gönderdik. Nükleer enerjiyi ülkemizde aktif hale getireceğiz. Aynı şeyi Avrupa Amerika ile yapıyoruz. İnsanlığın bu alanlardaki ortak çalışma zemini gelişmekte ve genişliyor" şeklinde konuştu.
"Kanal İstanbul'u devreye sokacağız, ondanda geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil"
Projelerle ilgili detayları anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şuanda boğazla ilgili olarak bir 3 katlı projemiz var. Bu proje denizin altından geçecek olan bir proje, bununla ilgili çalışmalarımız hazır. İhalesini yapıp onu uygulamaya sokacağız. Beklemek diye bir şey söz konusu değil. Kanal İstanbul aynı kararlılıkla devam ediyor. Şuanda bazı firma ve ülkelerin talepleri var. Bu taleplerle birlikte kanal İstanbul'u devreye sokacağız, onda da geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Onu o kadar önemsiyoruz ki dünyanın en saygın projesi olarak görüyoruz. Orada çift şehir planlıyoruz. Karadeniz'le Marmaray'ı ayıracağız. Orada her iki tarafında muhteşem şehirler oluşturacağız. Bunlar sıfırdan başlanacağı için proje de ihtişamıyla dünyada farklılık ortaya koyacak. Bu farklılıkla beraber, kanal İstanbul kendinden bahsettirecek. Süveyş kanalını, panama kanalını herkes bilir. İstanbul boğazıyla, kanal İstanbul'uyla dünyada farklı bir yere oturmuş olacak. Onunla ilgili bazı görüşmeler yapılıyor, dünyada bazı firmalarını talepleri var. Örneğin Marmaray yaptığımız zaman CHP çok karşı çıtı. Onun karşı çıkışları sebebiyle belirlediğimiz tarihte yetişmedi, ama 29 ekim 2013 te açılış yaptık, bu güne kadar Marmaray'dan 341 milyon 432 bin yolcu taşıdık. Görülen işi ortaya koyması bakımından önemsiyorum. Osmangazi Köprüsü İstanbul, Bursa'yı İzmir'i birbirini bağlayan bir hat, 2016 yılında Temmuz ayında 22 milyona yakın araç Osmangazi Köprüsünden geçti. Yavuz sultan Selim köprüsü 26 ağustos 2016 tarihinde açtık, şu ana kadar 41 milyon araç geçmiş bulunuyor. Bir diğer önemli adım Avrasya Tüneli 19 Aralık 2016 tarihinde açıldı, bugüne kadar 40 milyon araç geçiş yapmıştır. Biz geldiğimizde şehitler köprüsü vardı, Fatih Sultan Köprüsü vardı, ama yetmez dedik ve Yavuz Sultan Köprüsü ve Avrasya'yı yaptık. Son olarak da İstanbul Yeni Havalimanında Nisan ayında iç hatlarda 6 bin 581, dış hatlarda 20 bin 281 olmak üzere 26 bin 862 uçak iniş kalkış yapmıştır. Yolcu trafiği iç hatlarda 1 milyon 7 bin, dış hatlarda 3 milyon 405 bin olmak üzere toplamda 4 milyon 412 bin olarak İstanbul Havalimanından gidiş gelişler gerçekleşmiştir. Atatürk havalimanı millet parkı haline geliyor ve bir şey daha yapıyoruz, şu anda mevcut binaları fuar dönüştürmek istiyoruz. Burada hem fuar olacak, uçuşlarda iş adamlarının geleceği bir bölümünü şu anda ona ayırmış olacağız. Bu tür uçuşlara şehir içinde bir havalimanı bulunmuş olsun. Üçüncüsü de burası olmuş olacak. İstanbul'da inşallah uluslararası camiaya hitap etmiş olacağız" diye konuştu.
"Bu milletin değerlerine saygısızlık yapana eyvallah edemem"
İstihdamla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maalesef bu dediğiniz tipler burjuvazi sınıfı bunlar yerli, milli olmadılar. Bu milletin ekmeğini yediler, hala ekmeğini yedikleri halde bazıları ihanet etmeye devam ediyorlar. Geçenlerde bir tanesine bir toplantıda söylemek zorunda kaldım. Bu milletin değerlerine saygısızlık yapana eyvallah edemem. Çünkü kalkıp da hansın Corç'un ağzıyla konuşanlara haddini bildirmek gerekir. istihdam konuşuyor, sen bu kadar zenginsin ne olur fabrikana 50 kişi daha alsan, 25 kişi daha fazla alsan ölür müsün biter misin? yapmazlar. Ama onlar öyle yapmasa da biz yapanı bulacağız ve onlarla yolda yürüyeceğiz, 2,5 milyon istihdamda artış belirledik. Herkesi topladım, hepsinden söz aldım yıl sonu itibariyle 2,5 milyon istihdam sağlayacaklar sözünü verdiler. Bir tanesi çıkıyor sen diyor iktidarın yardımcısı mısın diyor, sen bakan mısın diye laflar ediyorlar. İktidar işsiz insanlara iş istiyor. Bu gemi hepimizin değil mi, batarsa beraber batmayacak mıyız? Krediye sıkıştığın zaman bizim kapıyı çalışıyorsun, bizden yardım istiyorsun. İşçiye işsize bu nokta da münasebet kurmak gerektiği zaman niçin devreye girmiyorsun. STK'larla birlikte çalışıyorum, yardımı isteriz, yapanlarla yolumuzda yürürüz" değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kanal İstanbul'u Devreye Sokacağız, Ondanda Geri Adım Atmak Gibi Bir Şey...

Kaynak: İHA

19 Mayıs 2019 Pazar 03:05

Marmaray, Avrupa, Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul, Politika