Cumhurbaşkanımız Türk-İslam Sanatlarına Ayrı Bir Önem Vermektedir'

MUHAMMED ALİ AKMAN/ FURKAN GÜLDEMİR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kültür ve Sanat danışmanlarından ve tezhip sanatçısı Necati Sancaktutan, Erdoğan'ın birçok sanat alanına özel ilgisinin olduğunu ancak 'Türk-İslam sanatlarına' ayrı bir önem verdiğini belirtti.

MUHAMMED ALİ AKMAN/ FURKAN GÜLDEMİR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kültür ve Sanat danışmanlarından ve tezhip sanatçısı Necati Sancaktutan, Erdoğan'ın birçok sanat alanına özel ilgisinin olduğunu ancak "Türk-İslam sanatlarına" ayrı bir önem verdiğini belirtti.
İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezinin (IRCICA) desteğiyle düzenlenen hat sanatı sergisinin açılışı için Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gelen Sancaktutan, AA muhabirine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sanata ve sanatçıya verdiği değere dair açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk-İslam sanatlarına büyük önem verdiğini söyleyen Sancaktutan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın birçok sanat alanına özel ilgisi vardır. Ancak Türk-İslam sanatlarına ayrı bir önem vermekte ve ilgi göstermektedir." dedi.
Danışman Sancaktutan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sanatlara verdiği değerin, Türkiye'de Türk-İslam sanatlarının bugün geldiği durumdan net bir şekilde anlaşılabileceğine dikkati çekti.
Cumhurbaşkanı sanata ve onu icra edene önem veriyor
"Özellikle hat ve tezhip gibi sanatlar şu an Türkiye'de zirveyi yaşamaktadır" diyen Sancaktutan, "Bunda da Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminden beri Türk-İslam sanatlarına vermiş olduğu katkı vardır. Bu katkı da sanatçıları teşvik etmekle ve koleksiyonerleri bu sanatçıların eserlerini satın almaya yönlendirmeyle olmuştur." ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle anlamlı hat levhalarını sevdiğini belirten Sancaktutan, aralarında geçen bir anıyı şu sözlerle anlattı:
"Başbakanlığı döneminde, "Emrolunduğun gibi dosdoğru ol" ayetinin yazılı olduğu bir levhanın tezhibini yapmamı istemişti. Cumhurbaşkanımızın o ayete verdiği önemi ve tezhip sanatına olan ilgisini anlamış oluyoruz. Cumhurbaşkanımız, sanata verdiği önem kadar o sanatı icra eden sanatçıya da önem vermektedir."
"Türk-İslam sanatlarına yönelik ilgi ve alaka, halk arasında arttı"
Türkiye'de son yıllarda devlet tarafından düzenlenen törenlerde ödül ve hediye olarak, Türk-İslam sanatları eserlerinin tercih edildiğini vurgulayan Sancaktutan, bu uygulama sayesinde Türk-İslam sanatlarına yönelik ilgi ve alakanın halk arasında daha da arttığını belirtti.
Son yıllarda yurt dışında ve Türkiye'de inşa edilen cami ve kültür merkezlerinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teşvikiyle Türk-İslam sanatları süslemelerine yer verildiğini aktaran Sancaktutan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Cumhurbaşkanımızın bu teşviki sayesinde, mimarlar bu dönemdeki hattatlarla ve müzehhiplerle birlikte çalışıyor. Mesela Çamlıca'da şu anda yapımı devam etmekte olan caminin hattatları içerisinde yine Cumhurbaşkanımızdan sanat kültür ödülünü almış olan Hasan Çelebi hocamız ve onun ekibi vardır. Onun haricinde yine yurt dışındaki ve yurt içindeki camilerde mesela Hüseyin Kutlu hocanın ve ekibinin yapmış olduğu süslemeler var. Sayın Cumhurbaşkanımız yeni yapılan camilerde ve kültür merkezlerinde, bu tarz Türk-İslam sanatına ait eserlerin yer almasını önemsiyor."
Külliyenin duvarları "Cumhurbaşkanının ilgi ve alakasıyla" süslendi
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde eski ve yeni hat eserlerinin yer aldığı zengin bir koleksiyonun olduğunu ifade eden Sancaktutan, "Külliyedeki bu eserlerin çoğu, Cumhurbaşkanımızın ilgi ve alakasıyla asılan, külliyede yerini alan eserler. Kendisinin masasının üzerinde de veya çalışma odasındaki duvarlarda da bu tip eserler var." diye konuştu.
Sancaktutan, 8 yıldan bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında olduğunu hatırlatarak, onun bilgi almak istediğinde en ince ayrıntısına kadar araştıran bir kişiliğe sahip olduğunu aktardı.
Danışman ve tezhip sanatçısı Sancaktutan sözlerini şu ifadelerle tamamladı:
"Sayın Cumhurbaşkanı çok derinlemesine araştırmasını seven, bir işi yapacağı zaman A'sından Z'sine kadar inceleyen bir kişiliğe sahip. 8 yıldır yanındayım. Bir konuda bilgi almak istediğinde, en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istediğini gördüm. Yazı noktasında olsun, tezhip noktasında olsun ve bunun sergilenmesi noktasında bile çok titiz davranır. Hat sanatının yer aldığı bir levhanın çerçevesinden tutun da içerisinde kullanılan malzemeye kadar ilgilenir. Eğer orada hoşuna gitmeyen bir şey olursa bunu belirtir. Musiki kulağı da çok iyidir. Yani sanatın birçok alanında; görsel sanatlar noktasında olsun, musiki noktasında olsun ve icrası noktasında olsun Sayın Cumhurbaşkanımızın ilgisi bulunuyor ve önemsiyor."

Kaynak: AA

15 Mart 2017 Çarşamba 13:34

Danışman, Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, Politika, Güncel