Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Muhtarlar Toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Feto denilen alçağın arkasından giden kulları, onlar neredeler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Feto denilen alçağın arkasından giden kulları, onlar neredeler? İşte bir kısmı şu anda cezaevinde, bir kısmı yurt dışına kaçtı öyle veya böyle. Ama Pensilvanya'daki oradan ayrılamıyor. O nereye sığındı? O da Amerika'ya sığındı. 1999 yılından beri kendisine ayrılmış olan bir yerde, 400 dönümlük arazide, orada adeta köleleriyle beraber yaşıyor. Nereye kadar yaşayacaksın?" dedi.
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "41. Muhtarlar Toplantısı"ndaki konuşmasında, nadide güzelliklerin çoğunu bağrında toplayan bir vatana sahip olunduğunu, her vilayetin bir başka güzelliğe sahip olduğunu söyledi.
Binlerce yıldır herkesin sahip olmak için can attığı, can verdiği bir coğrafyada kurulan son devletin 94'üncü yıl dönümünün önceki haftalarda geride bırakıldığını anımsatan Erdoğan, "Böyle kıymetli bir mücevhere sahip olmanın bir bedeli var. Biz bu bedeli, ecdadımızın ayak bastığı ilk günden beri hep ödedik, ödüyoruz." ifadesini kullandı.
Erdoğan, bugün de vatanın birliğini, milletin beraberliğini korumak için birlikte çalışıldığını ve mücadele verildiğini belirterek, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ülkenin dört bir yanından muhtarların bulunduğunu dile getirdi.
"Türkiye'yi sevmek" demenin, 81 vilayetin ve 80 milyon vatandaşın tamamını yüreğe sığdırmak demek olduğunu ifade eden Erdoğan, şair Turgut Uyar'ın "Türkiyem" isimli şiirinin "Seni boydan boya sevmişim, Ta Kars'a kadar Edirne'den. Toprağını, taşını, dağlarını, Fırsat buldukça övmüşüm. Sen vatanımsın, ekmeğimsin benim." dizelerini okudu.
Erdoğan, "Türk milletinin bir ferdi olmak" demenin, umudunu ve gözlerini Türkiye'ye dikmiş yüz milyonlarca kişinin, dünyanın tüm mağdurlarını ve mazlumlarını aynı yürekte buluşturmak demek olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için şair Arif Nihat Asya'nın "Fetih Marşı" isimli şiirinde milletin gençlerine, "Delikanlım. İşaret aldığın gün atandan. Yürüyeceksin. Millet yürüyecek arkandan. Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan'dan. El de sensin, dil de sen. Gönüldesin, baştasın. Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın." dizeleriyle seslendiğini aktardı.
- "Kuklalar maalesef içeridendi"
Ecdattan devralınan mirasın korunması ve daha ileriye taşınması için verilen mücadelede, milletin karşısına kimin çıkacağının bilinmez olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yeri geldi darbeci, cuntacı kılığında karşımıza çıktılar. Yeri geldi vesayet, yeri geldi uluslararası kuruluş kisvesine büründüler. Yeri geldi silahlı terörist, yeri geldi ekonomik tetikçi olarak göründüler. Aslında hepsi de aynı prizmanın birbirinin eşi olan farklı yüzleriydi. Amaç bu ülkeye ve millete diz çöktürtmekti. 15 Temmuz ihaneti. Bu sinsi ihanetin, bu sinsi niyetin artık gizlenemez, saklanamaz, üzeri örtülemez, tevil edilemez hali olarak karşımıza çıktı.
Atalarımız ne güzel söylüyor; 'Hırsız içeriden olunca, kapı kilit tutmaz'. Bu alçak işgal girişiminde kullanılan kuklalar maalesef içeridendi. Dışarıdan olanı halletmek kolay ama içeriden olunca iş berbat. Devletin namuslarını emanet ettiği silahları millete çeviren bu hainler, Türkiye'yi teslim alacaklarını sandılar. Ama milletimiz daha tanklar köprüye çıktığı, uçaklar alçaktan uçmaya başladığı anda meseleyi çözdü, hainleri teşhis etti. Aynı anda da istiklaline ve istikbaline sahip çıkmak için harekete geçti."
"Ben bu milletle iftihar ediyorum"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllardır Türkiye'ye yönelik adı konmamış işgal teşebbüslerinin, "terörle mücadele" adı altında millet için bu ihanetin, adeta bardağı taşıran son damla olduğunu dile getirdi.
FETÖ ihanet çetesine ve arkasındaki güçlere karşı başlatılan kıyamın, milletin ayaklarına vurulmak istenen prangalara karşı isyanın adı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Ben bu milletle iftihar ediyorum. Bu milletin bir ferdi, bir evladı olmakla gurur duyuyorum." dedi.
Bir asır önce Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında görülen ruhun o gece bir kez daha tüm Türkiye'yi sardığına şahit olunduğunu vurgulayan Erdoğan, bilhassa sıcak çatışmaların yaşandığı Ankara ve İstanbul'da tankların, uçakların, helikopterlerin karşısında aslanlar misali dimdik duran vatandaşların kahramanlığını anlatmaya kelimelerin kifayet etmeyeceğini söyledi.
Erdoğan, "Birlik" şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının bu kısmında şair Mehmet Akif Ersoy'un "Birlik" şiirindeki, "Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz. Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz. Düşer mi tek taşı sandın harim-i namusun. Meğer ki harbe giden son nefer şehid olsun. Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsa. Denizler ordu, bulutlar donanma yağdırsa. Bu altımızdaki yerden bütün yanardağlar, taşıp da kaplasa afakı bir kızıl sarsa. Değil mi cephemizin sinesinde iman bir. Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir. Değil mi sinede birdir vuran yürek yılmaz. Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz." dizelerini okudu.
"Feto' denilen alçağın arkasından giden kulları, onlar neredeler"
Erdoğan, 15 Temmuz gecesi tüm Tükiye'nin "dökülün caddelere, meydanlara" denildiği zaman hiç tereddüt etmediğini, genciyle yaşlısıyla meydanlara çıktığını hatırlattı.
F-16'ların, helikopterlerin yukarıdan bomba yağdırdığını, tankların halkın üzerine geldiğini belirten Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:
"Ama halkım bunların hiçbirinden yılmadı, kaçmadı. 250 şehidimiz oldu, 2 bin 193 gazimiz oldu ama onlar geri adım atmadılar. Üzerine üzerine gittiler, ölümüne ölümüne gittiler. Çünkü onlar biliyordu ki biz yokluğa gitmiyoruz, biz yok olmaya gitmiyoruz. Onlar biliyorlardı ki biz, şehadete gidiyoruz ve onlar şehadete gülerek gittiler. Ne mutlu bu millete, ne mutlu bu milletin annelerine, babalarına.
Ertesi gün akşam olmadan bu ihanet girişimi bastırıldı. Türkiye geleceğine çok daha güvenle bakan, eskisinden çok daha güçlü, çok daha azimli bir ülke olarak yoluna devam ediyor. Peki o 'Feto' denilen alçağın arkasından giden kulları, onlar neredeler? İşte bir kısmı şu anda cezaevinde, bir kısmı yurt dışına kaçtı, öyle veya böyle. Ama Pensilvanya'daki oradan ayrılamıyor. O nereye sığındı? O da Amerika'ya sığındı. 1999 yılından beri kendisine ayrılmış olan bir yerde, 400 dönümlük arazide, orada kendi, adeta köleleriyle beraber yaşıyor. Nereye kadar yaşayacaksın? Er veya geç hak yerini bulacaktır. Çünkü çok mazlumun ahını aldın. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Bu çıkacak. Seninle beraber bu zulme ortak olanlar da bunun hesabını verecekler. Onun için de biz PKK'lıyı nasıl inine kadar sürüyorsak izini, bunların da izini inine kadar sürmeye devam edeceğiz."
(Sürecek)

Kaynak: AA

09 Kasım 2017 Perşembe 16:15

Erdoğan Türk, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, Politika, Güncel