Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Muhtarlar Toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, 'Şu ana kadar yaptıklarımız daha ısınma turları bile sayılmaz. Asıl büyük hamlelerimizi, ataklarımızı önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Şu ana kadar yaptıklarımız daha ısınma turları bile sayılmaz. Asıl büyük hamlelerimizi, ataklarımızı önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz." dedi.
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Muhtarlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kendi uçağını, otomobilini, silahını yapmaktan üretmeye kadar pek çok girişiminin engellendiğini belirterek, bu konuda siyasetinden bürokratına, askerinden akademisyenine kadar herkesin suçu, günahı ve sorumluluğu olduğunu söyledi.
Bugün pek çok konuda sıfırdan başlayarak yerli bir savunma sanayi inşa etmeye çalışıldığını vurgulayan Erdoğan, "Önümüze engeller çıkıyor. Öyle aldatmalarla karşılaşıyoruz ki inanın bana insanın yüreği yanıyor. Allah'ın izni milletin desteğiyle, bu meselenin üstesinden geleceğiz." dedi.
Önemli projeleri bizzat takip ettiğini dile getiren Erdoğan, pek çok projede sabotajları, engelleme çalışmalarını ve göz boyama taktiklerini birer birer aşarak neticeye doğru yaklaştıklarını dile getirdi. Erdoğan, şöyle konuştu:
"Ya bir yol bulacağız ya bir yol yapacağız. Bu işin başka bir çıkışı yok. Hiçbir engel Türkiye'nin, Türk milletinin iradesinden daha büyük değildir. Öyle mi? Madem ki bizi bu noktaya getirdiler. Öyleyse bundan sonrasını kendileri bilirler. 'Terör örgütü DEAŞ' dediler, ona karşı mücadeleyi kimle yaptılar, bir başka terör örgütü PYD, YPG onlarla yaptılar. ya gel bizimle beraber yap. 'Biz sizin generallerin söylediklerini uygun bulmadık' dediler. Bizimkileri uygun bulmamış, kendi generallerininkini uygun bulmuş. Bak sizinkiler doğru söylemiyor. Bu bölgeyi biz tanırız, buraları biz biliriz, kim kimdir bunları biz biliriz.
Terörist teröristle yok edilmez, yanlış yapıyorsunuz Sayın Trump dedim ama maalesef o yine onlara baktı. Peki siz yolunuza, biz yolumuza dedik. Bu milletin yüreğini ve bileğini ortaya koyduğunda neleri başarabileceğini görecekler. Şu ana kadar yaptıklarımız daha ısınma turları bile sayılmaz. Asıl büyük hamlelerimizi, ataklarımızı önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz."
2019'un kritik bir tarih olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin resmen ve tüm unsurlarıyla devreye girmesiyle artık bu ülkeye operasyon çekmek öyle kolay olmayacaktır." dedi.
Erdoğan, herkesin bir hesabı olabileceğini ancak en büyük hesap sahibinin Allah olduğunu vurgulayarak, "Biz Rabb'ine ram olmuş insanlar olarak bu büyük hesaba tabiyiz. Şöyle bir insanlık tarihine bakarsanız, imanlı bir yürekten, asil bir ruhtan daha büyük bir ordu, büyük bir silah, daha büyük bir güç olmadığını görürsünüz." diye konuştu.
"Elma ağacı değil ha"
Operasyona giden askerlerle yapılan röportajların televizyonlarda yer aldığını hatırlatan Erdoğan, "Ne diyorlar? 'Hedef Kızıl Elma.' Kızıl Elma, elma ağacı değil ha, Kırmızı elma da değil ha. Onun anlamı çok ama çok büyük. O İla'yı Kelimetullah'tır. Çok önemli." açıklamasında bulundu.
Erdoğan, şöyle devam etti:
"O gidebileceğin noktanın sonsuzudur. Gidersin, bitmez. Yol, sonsuza dek devam eder. Soruyorum şimdi sizlere? Bizim Mehmetçiğimizden daha imanlı, daha inançlı, daha büyük bir asker dünyada var mı? Şahsen ben görmedim, duymadım. Rabb'im, ülkelerini, milletlerini, devletlerini, ezanlarını, bayraklarını, kardeşlerini savunmak için canları pahasına mücadele yürüten Mehmetçiklerimizi korusun, esirgesin. Rabb'im ordumuza, askerlerimize, vatanları için çarpışan kardeşlerimize, en kısa zamanda zaferi nasip etsin."
Kur'an-ı Kerim'den "Müminlere müjdele, fetih yakındır" ayetini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Allah'ın yardımı yakındır diyor. İnşallah." dedi.
"Bu dualarımıza İstiklal Marşı şairimiz, Akif'in mısralarıyla amin diyelim" ifadesini kullanan Erdoğan, "Yılmam ölümden, yaradan, askerim / Orduma 'gazi' dedi Peygamberim / Bir dileğim var ölürüm isterim / Yurduma tek düşman ayak basmasın / Amin desin hep birden yiğitler / Allahu ekber gökten şehitler / Amin, amin, Allahu ekber." dizelerini okudu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz, kimin ne dediğine değil önce Allah'ın, sonra milletimizin ne dediğine bakarak yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Suriye sınırımızın tamamını teröristlerden arındıracağız. Irak'tan bize yönelen terör tehdidini ortadan kaldırana kadar, orada da ne gerekiyorsa yapacağız. Sınırlarımız içinde sonuncu terörist imha edilene kadar mücadeleyi sürdüreceğiz." açıklamasını yaptı.
Askerin eğitiminden silahına kadar ülke savunması için gereken her türlü projeyi hayata geçireceklerini bildiren Erdoğan, sadece bununla da kalmayacaklarını, ekonomide, yatırımlarda, her alanda hedeflerini adım adım gerçekleştireceklerini söyledi.
Erdoğan, şunları kaydetti:
"İşte bakın 20 gün oldu, mücadele devam ediyor mu? Ediyor. Ne dedi bu alçaklar, 'Ekonomi darbe yer, Ekonomi geriler. Şöyle olur, böyle olur.' Ne oldu? Evelallah aynen devam ediyor. İşin bereketi burada, bereketi. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.' İşte biz ona çalışıyoruz. Ülkemizdeki tüm garipleri, yoksulları, ihtiyaç sahiplerini kucaklayacak şekilde sosyal yardım ağımızı genişleteceğiz. Ne milletimiz, kardeşlerimiz, bacılarımız var. Hepsi birden bakıyorsunuz sofrayı sermişler orada hazırlıkları yapıyorlar. Kimisi sarma sarıyor, kimisi dolma dolduruyor, kimisi bakıyorsunuz, çiğ köfte hazırlıyor... Ne yapıyorsun? 'Mehmetçik'e götürüyoruz.' Böyle bir dayanışma olur mu? Böyle bir ruh olur mu? Türk milletinde olur."
Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmekle kalmayacaklarını, 2053 ve 2071 hedeflerine de ulaştıracaklarını belirten Erdoğan, bu sözlerinin ardından toplantıya katılanların "Dünya lideri olacağız." seslenişleri üzerine "Aferin. Büyük Türkiye için, güçlü Türkiye için, lider Türkiye için gece gündüz çalışacağız, gayret bizden tevfik Allah'tandır." ifadelerini kullandı.
Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuk ettiği muhtarlarla yemeğe geçti. Programa, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.
(Bitti)
08 Şubat 2018 Perşembe 14:12

Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, Politika, Güncel