Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Eroin Operasyonunda Tutuklama

Erzurum'da, Cumhuriyet tarihinde 'tek operasyonda yakalanan en büyük eroin miktarı' olan 1 ton 535 kilogram eroinin ele geçirildiği tırın şoförü tutuklandı.

Erzurum'da, Cumhuriyet tarihinde "tek operasyonda yakalanan en büyük eroin miktarı" olan 1 ton 535 kilogram eroinin ele geçirildiği tırın şoförü tutuklandı.
I·l Emniyet Mu¨du¨rlu¨gˆu¨ne bağlı Narkotik Suc¸larla Mu¨cadele S¸ube Mu¨du¨rlu¨gˆu¨ ekiplerince uyus¸turucu ile mu¨cadele kapsamında yapılan c¸alıs¸malar neticesinde, 24 Ocak'ta Erzurum-Erzincan kara yolu u¨zerindeki Aşkale Polis Uygulama Noktası'nda durdurulan tırda ele geçirilen 1 ton 535 kilogram eroine ilişkin yakalanan 4 zanlıdan, tır şoförü Ş.D'nin polisteki işlemleri tamamlandı.
Sağlık kontrolünün ardından, soruşturmanın yürütüldüğü Erzurum Cumhuriyet Savcılığına sevk edilen Ş.D, buradaki ifadesinin ardından nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarıldı.
Hakimlikçe yeniden ifadesi alınan zanlı, "Uyus¸turucu madde ticareti yapmak ve nakletmek" suçundan tutuklandı.
Aynı operasyonda gözaltına alınan ve uyuşturucu şebekesinin elebaşı olduğu iddia edilen M.Z.F. ile organizatörler S.Ö. ve H.K'nin ise Erzurum İl Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin sürdüğü belirtildi.
Olayın geçmişi
Erzurum'da, 24 Ocak tarihinde, İran'dan yola çıkıp Gürbulak Sınır Kapısı'ndan yurda girerek İstanbul'a gitmek isteyen Ş.D. idaresindeki tır, polislerce Erzurum-Erzincan kara yolunun Aşkale Polis Uygulama Noktası'nda durdurulmuştu.
Tırın dorsesinde bulunan 17 çuval içerisinde, mimaride ve demir yapımında kullanılan mermer taşlar arasına saklanan, 1 ton 535 kilogram eroin ele geçirilmişti. Tır şoförü Ş.D. de gözaltına alınmıştı.
Yakalanan uyuşturucuları tırdan indirip bir kamyona yükleyerek İl Emniyet Müdürlüğüne götüren polis ekipleri, şebekenin diğer mensuplarını yakalamak için de operasyonu devam ettirmişti.
Ekipler, operasyon kapsamında, söz konusu tırı İstanbul'a buluşma noktasına götürmüştü.
İstanbul'da, uyuşturucuyu teslim alacaklarını düşünerek buluşma noktasına gelen organizatörler S.Ö. ve H.K. ile Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan Almanya'ya kaçmak isteyen şebeke elebaşı M.Z.F. de gözaltına alınmıştı.
Erzurum polisinin oluşturduğu özel ekip ve İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü timlerince yakalanan 3 zanlı da İçişleri Bakanlığınca tahsis edilen özel jet ile Erzurum'a getirilmişti.
Zanlılardan S.O¨'nün aracındaki aramalarda, suc¸ geliri oldugˆu belirtilen 27 bin 800 dolar ve 100 avro ele gec¸irilmişti.

Kaynak: AA

28 Ocak 2019 Pazartesi 22:54

Polis, Güncel