Daha Az Plastik Kullanımı İçin İpuçları

Plastik, doğada bin yıla kadar bozulmadan kalabilen bir madde. Günümüzde, dünya genelinde her yıl üretilen plastik torba sayısı yaklaşık 1 trilyon civarında. Ne yazık ki bu durum, 700'e yakın canlı türünün yok olmasıyla yakından ilişkili. Özellikle de deniz canlıları, okyanusta her mil karede 46 bin plastik atıklara rastladıkları için plastik kirliliğinden son derece kötü etkileniyorlar. Bu durumda bizlerinde plastik kullanımına yönelik önlemler almamız şart. İşte bu konuda derlediğimiz daha az plastik kullanımına yönelik ipuçları...


Hepimiz, tek kullanımlık plastiklerin neden olduğu büyük çevresel sorunlarla ilgili kaygılandırıcı haberlerden okumuşuzdur. Ekolojik sürdürülebilirlik konusunda devletlere ve şirketlere büyük yükümlülükler düşüyor. Ancak dünya genelinde her yıl 1 trilyona yakın plastik torba üretildiğini göz önüne alırsak, bizlerin de dünya üzerindeki karbon ayak izimizi azaltmak için bazı tüketici davranışlarımızı değiştirmesi lazım.
İşte bilinçli bir tüketici olma yolunda yapılabilecekler:
Pet şişe kullanımına mümkün olduğunca başvurmamak
 
20. yüzyılın son çeyreğinde yaşamımıza giren pet şişeler, günümüzde büyük bir ekonomik değere sahip. Ancak, pet şişelerin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar göz önüne alındığında, kullanımının mümkün olduğunca aza indirgenmesi gerektiğini görüyoruz. Her ne kadar pet şişe geri kazanım tesisleri günümüzde varlık gösterse de, bu konuda yeterince verim sağlanamadığını görüyoruz. Pet şişe kapak toplama kampanyası ile bu duruma bir farkındalık getirilmeye çalışıldıysa da bir süre sonra pet şişelerin geri dönüşümü konusu gündemdeki önemini yitirmeye başladı. 
Pet şişeler yerine, hem kendi sağlığımız hem de çevre için cam şişe suları tercih etmeli ya da paslanmaz su matarası edinerek uzun süreli bir kullanım sağlamalıyız. 
Alışverişlerde plastik poşet kullanımını azaltılmalı
Plastik poşetlerin, kağıda oranla üretim maliyeti ve aşaması daha kolaydır. Ancak, Türkiye'de ambalaj atığı olarak değil çöp olarak kabul edilmelerinden dolayı, plastik poşetlerin kağıt ambalajlardan daha zararlı hale geldiğini görüyoruz. Öte yandan, plastik poşet marketlerde ve birçok yerde ücretsiz olduğu için insanlar da plastik poşet kullanımında aşırıya kaçabiliyor. Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya gibi ülkelerde uygulanan naylon poşet yasağı sayesinde tüketiciler, market alışverişlerini yaparken cüzi de olsa bir ücret karşılığı plastik poşet alıyor ya da evden getirdikleri alışveriş çantalarını kullanıyorlar. 
Ülkemizde, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda kullanımı 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağı duyurulsa da, henüz bu yasak devreye girmedi. Ancak bu yasağın olmaması demek, bizim bu yasağa uygun tavırlar sergilemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. O yüzden, hepimiz, alışverişe çıkmadan önce, yanımızda küçük alışveriş poşetlerinden bulundurarak plastik poşet tüketiminin daha ılımlı olmasına her halükarda katkı sağlayabiliriz.
Karton bardaklara dur demek
Kahve içmeye gidilen mekanlarda kahvelerin karton bardakta değil de fincanda servil edilmesini istemek, kahve kültürünün gittikçe yaygınlaştığı toplumumuzda büyük bir fark yaratacaktır. Eğer kahvelerini al-götür olarak düşünenler varsa,  kendilerine ait termosları yanlarında bulundurarak bu duruma da bir çözüm getirebilirler. 
Bunların yanı sıra:
Yemeklerinizi plastik ya da karton içerisinde takdim eden hazır yemekleri tercih etmektense, mümkün olduğunca evde veya - restoranlarda yemeye çalışın. 
Cam ambalajlı ürünleri biriktirerek, gerektiğinde saklama kabı olarak bunları kullanabilirsiniz.
Çocuklara bolca plastik hediye almamaya dikkat etmeli.
Seda Kabil / PembeNar Özel

Kaynak: Pembenar

11 Ocak 2018 Perşembe 18:30

Kadın