Dal Dal Kitap, Dal Kitap!

7. Kocaeli Kitap Fuarı açılışının öncesinde fuarın önemine dikkat çekmek için geleneksel olarak düzenlenen etkinlikte şehir merkezi ve 12 ilçede ağaçlara kitap asıldı.

15 Mayıs günü gerçekleşen bu kitap toplama etkinliğinde 10 bine yakın kitap okurlara ulaştı. Halk ağaçlardan kitapları sevinç içinde topladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yedincisi düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı için açılışa bir gün kala, şehir merkezi ve 12 ilçesinde on bine yakın kitap ağaç dallarını süsledi. Bu etkinlik, kitap fuarının geniş kitlelere duyurumunu yapmak ve halkın kültüre ücretsiz ulaşımını sağlamak adına gerçekleştirildi.

Sabahın ilk saatlerinde evlerinden çıkan bölge insanları ağaçların kitap açtığını gördü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun yaptığı kısa konuşması sonrasında tüm halk kitaplara ulaşmak için birbiriyle yarıştı. Ellerine birer ikişer kitap alarak yürüyen insanlar kültüre, yakın olmanın havası içinde güne devam ettiler.

Bu yıl 16-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek 7. Kocaeli Kitap Fuarı'na 350 yayınevi, 42 sahaf ve 67 STK katılıyor. Fuara Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Sunay Akın, Bejan Matur, İclal Aydın, Hilmi Yavuz ve Canan Karatay gibi Türkiye'nin severek takip ettiği isimler katılırken fuarın bu yıl onur konuğu ise Nuri Pakdil oldu. Fuar süresince ziyaretçileri söyleşiler, imza günleri, çocuklara yönelik faaliyetler, şiir dinletileri gibi 450 sayıda etkinlik bekliyor. 6 yılda 1 milyon 700 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl 500 binden fazla kitapseverin katılması bekleniyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bir gelenek haline dönüşen bu etkinlik için şu yorumda bulundu: "Bu şehrin kültürle, kitapla, sanatla yakın olmasını çok önemsiyorum. Kocaeli sanayinin ötesinde bir kültür şehri de olarak insanların algısında yer bulacaktır. Şehri ağaçlarla ve kitaplarla süslemeliyiz, bu şehre kitap çok yakıştı… Kocaeli Kitap Fuarı sadece Marmara bölgesinin değil ülkenin cazibe merkezi olacağına inanıyorum. Hedefimiz büyük ve uluslararası bir kitap fuarı olma yolunda ilerlemek"

Kaynak: Bültenler
16 Mayıs 2015 Cumartesi 16:05

Son Dakika