Danıştayın Ales Kılavuzuna İlişkin Kararı

Eğitimciler Birliği Sendikası (eğitim-bir-sen) Kütahya Şube Başkanı Kamil Uçan, Danıştayın Başı Örtülü Olarak Sınavlara Girilmemesi Yönünde Verdiği Kararın Utanç Verici Olduğunu Savundu

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Kütahya Şube Başkanı Kamil Uçan, Danıştayın başı örtülü olarak sınavlara girilmemesi yönünde verdiği kararın utanç verici olduğunu savundu.

Uçan, yaptığı yazılı açıklamada, Danıştayın, 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin yürütmesini durdurmasının kabul edilemez olduğunu öne sürdü.

Danıştay 8. Dairesi tarafından ALES'in kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerinin yürütmesinin 'fiziksel teşhiste sorun olabilir' gerekçesiyle durdurulması ve böylece başörtülü adayların sınavlara girişinin engellenmesinin, demokratikleşme adımlarının ardı ardına atıldığı bir Türkiye'ye yakışmadığını ifade eden Uçan, şunları kaydetti:

'Bu, utanç verici bir karardır. Bu kararın alınmasına neden olan davayı açanlar, 1960 darbesinin doğurduğu, 1980 darbesinin beslediği, 28 Şubatın dinamikleştirdiği yapıların toplum mühendisliği yapma çabasını gestapo mantığıyla devam ettiriyorlar. Asıl üzücü olan ise hakkı, hakkaniyeti ve adaleti koruması ve tesis etmesi gereken yargının ve yargı mensuplarının, kararlarıyla bu gestapo mantığını makul bulmasıdır. Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde sınava başörtüsü ile giriliyor ve bir güvenlik sorunu, endişesi yaşanmıyorken, Danıştay 8. Dairesi tarafından 'fiziksel teşhiste sorun olabilir' ve 'sınav güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir' gerekçeleriyle başı açık fotoğraf çektirme ve başı açık sınava katılma dayatması üretilmesi hukuki açıdan garabet teşkil etmenin yanında fiili açıdan da aklın kabul sınırlarının dışındadır. Bu gerekçeyi mutlak doğru kabul edersek, Genelkurmay Başkanı'ndan erine kadar Silahlı Kuvvetlerimizdeki bütün personelin şapkasını yasaklamak, hatta devrim kanunları arasında sayılan ve halen korunan Şapka Kanununu güvenlik gerekçesiyle yürürlükten kaldırmak zorundayız. Ne de olsa şapka da baş örtüyor.

Yargı mensuplarının görevi, 2010 ALES sınavına giren başörtülü kızlarımızın 'niyetlerini okumak' değil, onların 'okuma niyetlerini korumak'tır. Yükseköğrenim gören kızlarımızın başlarını açtırmak için çaba gösterenleri, yükseköğrenim gençliğimizin ufkunu açmak için çaba göstermeye davet ediyoruz. Başörtülü kızlarımıza baskı uygulamak için 'ikna odası' oluşturanlara, milletimizin 12 Eylülde insan hak ve özgürlükleri açısından yeni bir ders verdiğini tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Danıştayı millete rağmen değil, millet ve milletin değerleri adına karar vermeye davet ediyoruz.'

(SDT-YLZ) - KÜTAHYA

Kaynak: AA

21 Ocak 2011 Cuma 17:47

Yerel