Dast-Bir'den Bölge Halkına 'Göç Etmeyin' Çağrısı

Doğu Anadolu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreterliği, son yıllarda hızla artan ‘göç’ olgusuna dair, bölge halkına ‘Göç Etmeyin’ ve ‘Memleketine Sahip Çık’ çağrısında bulundu.

Doğu Anadolu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreterliği, son yıllarda hızla artan 'göç' olgusuna dair, bölge halkına 'Göç Etmeyin' ve 'Memleketine Sahip Çık' çağrısında bulundu.
Hükumetin girişim ve teşvikleri ile kamusal alanda ve özel sektörde 2017 ve 2018 yılı itibari ile başlayan yatırımların, 2019 yılı itibari ile meyvelerini vermeye başlayacağının altını çizen DAST-BİR Genel Sekreteri Hakan Akbaba, "Tüm bu yatırımların tam teşekküllü olarak hayata geçirilmesi ve bu yatırımlara yenilerini ekleyebilmek için Valilerimiz ve Kaymakamlarımız başta olmak üzere tüm kamu bürokrasisi seferber edilmiş durumdadır" dedi.
DAST-BİR Genel Sekreterliğince sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Bölgemizde, özellikle son yıllarda daha da yoğun hale gelen göç olgusunu üzülerek takip etmekteyiz. Tarım ve Hayvancılık merkezi olmamız yanı sıra, ipek yolu ve enerji yolu üzerinde bulunan bölgemizden göç etmemiz, yeterli mücadeleyi vermeden memleketimizi terk etmemiz demektir. Oysaki devlet tarafından TKDK ve KUDAKA, Kaymakamlık ve Valilikler eli ile sunulan tarım desteklerinin yerinde ve sağlıklı kullanımı ile bu olguyu kırmamız gerekmektedir. Tarım destekleri yanı sıra KOSGEB eli ile yerel işletmecilere, KUDAKA eli ile büyük çaplı işletmelere sunulan desteklerin de göz ardı edilmeden değerlendirilmesi, memleketimizin kalkınması yolunda önemli adımlar atmamızı sağlayacaktır. Öte yandan hükumetin girişim ve teşvikleri ile kamusal alanda ve özel sektörde 2017 ve 2018 yılı itibari ile başlayan yatırımların meyvelerini, bölgesel olarak 2019 yılı itibari ile almaya başlayacağız. Tüm bu yatırımların tam teşekküllü olarak hayata geçirilmesi ve bu yatırımlara yenilerini ekleyebilmek için Valilerimiz ve Kaymakamlarımız başta olmak üzere tüm kamu bürokrasisi seferber edilmiş durumdadır. Göçün durdurulabilmesi için yapılan teşvikler yanı sıra, ulaşımdan sağlığa, eğitimden alt yapıya hemen her alanda devletimiz tarafından yapılan yatırım ve sunulan hizmetler de, yine bölgemiz halkının daha müreffeh bir yaşama kavuşması için çeşitlendirilmektedir. En hızlı, en ucuz ve en rahat kamu hizmetine ulaşabilen bölgenin fertleri olarak, memleketimiz için daha fazla emek vermeli ve memleketimize sahip çıkmayı bilmeliyiz. Genel anlamda ele aldığımızda büyük İllere göç etmenin, göç eden vatandaşlarımızın sorunları azaltmak yerine artırdığına ve yaşam kalitesinin düştüğüne şahit olmaktayız. Aynı zamanda yoğun göç alan illerdeki yaşamın da daha da zor hale geldiğini görmekteyiz. Tüm bu şartlar doğrultusunda, DAST-BİR olarak tüm hemşerilerimizi memleketimize sahip çıkmaya ve göç ile ilgili düşüncelerini rafa kaldırmaya davet ediyoruz." - ERZURUM

Kaynak: İHA

25 Haziran 2018 Pazartesi 10:52

Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Yaşam