Davutoğlu: İlk Darbeyi Demirtaş Vurdu

Başbakan Davutoğlu, 'Sürece ilk darbeyi Demirtaş vurdu. Grupta 2-3 dakika konuştu. Cumhurbaşkanını hedef aldı. Biz onların daha siyasi olmasını istiyoruz.' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erzurum ve Sivas mitinglerinden sonra Ankara'ya dönüşte, Ana uçağında programını takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Devlet-HDP görüşmeleri vardı. Şimdi ne oldu? sorusuna cevap verdi. Davutoğlu, "Orada provokasyonu yapan, sürece ilk darbeyi vuran Selahattin Demirtaş oldu. Grupta 2-3 dakikalık konuşma yaptı. Doğrudan Cumhurbaşkanımızı hedef aldı. Biz HDP'nin daha fazla siyasileşmesini istiyoruz. HDP'ye soru yöneltirken bile demokratik siyaset içinde kalın ve demokrasinin gereğini yapın diye söylüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Başka yerde mücadele birkaç parti arasında geçiyor ama Doğu'da ve Güneydoğu'da seçim yarışı bizim ile HDP arasında" diyen Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

"BASKI KURMA ÇABASI"

"Ağrı'dan sonra Erzurum ve Van'da adaylarımıza saldırdılar. HDP'nin Ankara'daki binasına saldırı olduğu gün ben kınadım. Mitingde de şiddetten uzak, kazasız belasız seçim kampanyası diledim. Ama HDP'de hâlâ bir sağduyu çağrısı yok. Alanda hâlâ bir baskı kurma çabası var. Ancak baskıyla sonuç alabileceklerini düşünüyorlar. Konuşmaya başlayınca barışçıl bir dil ama alanda öyle değil.

"ALGI OPERASYONU YAPILDI"

Her seçimde bir imaj, bir algı operasyonu yapıldı. 2002'de Genç Parti. 2007 seçimlerine giderken Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası, Erkan Mumcu'lar, Mehmet Ağar'lar vs... 2011 seçimleri öncesi Kılıçdaroğlu'nun kendisi bir algı operasyonuydu. Kaset çıkarıldı. 'Gandi', 'Dünyanın en dürüst adamı' gibi bir profil çizildi. Tutmadı. Şimdi HDP. Bunların iş birlikçileri değişir. Mesela şimdi paralelciler. Yoğun bir temas trafiği var, paralelcilerle ile HDP arasında.

"HEPSİ İÇİNDE"

'Şerler defola' derken sadece HDP için değil, hepsi için söyledim. Uluslararası medyada da uzantıları var. Türkiye içinde belli entelektüel gözüken bir grup var. Bağlantı içindeler. AK Parti'nin kullandığı gücü manipüle edemeyen çevreler. Bunların hepsinin içinde olduğu bir süreç bu.

"İLK DARBEYİ DEMİRTAŞ VURDU"

(Devlet-HDP görüşmeleri vardı. Şimdi ne oldu? sorusu üzerine) Orada provokasyonu yapan, sürece ilk darbeyi vuran Selahattin Demirtaş oldu. Grupta 2-3 dakikalık konuşma yaptı. Doğrudan Cumhurbaşkanımızı hedef aldı. Biz HDP'nin daha fazla siyasileşmesini istiyoruz. HDP'ye soru yöneltirken bile demokratik siyaset içinde kalın ve demokrasinin gereğini yapın diye söylüyoruz. Bunun gereği de her türlü şiddete karşı çıkmaktır. Çözüm süreci her halükârda devam eder, seçim sonucu ne olursa olsun çözüm sürecini devam ettirmeye kararlıyız.

"KARŞILIĞI YOK"

(HDP'nin din derslerinin kaldırılması, Diyanet'in kapatılması vaatleri) Türkiye'de bunun karşılığının olması mümkün değil. Radikalleşmenin ve El Kaide benzer yapılanmanın olmamasının garantisi eğitim sistemimiz içinde din eğitiminin yeridir. Dini eğitimi siz veriyorsanız başka kaynaklara ihtiyaç kalmaz. Paralel yapı örneğinde de gördüğümüz gibi, dini hayatın kontrolsüz olması durumunda, 20 Diyanet çıkıverir. Alevilerin taleplerinin ele alınması bu kurumların tasfiyesi anlamına gelmez .

'NEREYE GİTTİ O ALKIŞ'

Yeni sürprizlerle çıkacağız. Öyle bir anda saman alevi gibi parlayıp sönecek bir kampanya yapmıyoruz. Milletçe alkışlamaları ne kadar tutarsa CHP'nin vaatleri de o kadar tutar. Milletçe alkışlıyorlardı, nereye gitti o alkış, kampanya. 'Dünya bizi alkışlıyor, CHP yeni fark etmiş' dedim. CHP'nin Kartal mitingi bizim mitinglerin yanında panayır kalır. Bunlar oryantalist tipler. Avrupa'da tutacağı düşündükleri bir şeyi deniyorlar.

'KOALİSYON İHTİMAL DIŞI'

İlk mitinglerde beklediğimi buldum. 81 ilde miting yapan bir tek biz varız. MHP, 25-30 ile gidemez durumda. CHP Konya'da miting yapsa ne olur yapmasa ne olur. HDP'nin Türkiye'nin geri kısmında büyük şehirler hariç esamesi okunmuyor. Birinci parti oluruz. Koalisyon diye bir şey Türkiye'de söz konusu değil. İhtimal dışı." (Kaynak: Vatan)

Kaynak: Haberler.Com

27 Nisan 2015 Pazartesi 08:15

Selahattin Demirtaş, Ahmet Davutoğlu, Erzurum, Türkiye, Sıkıcı, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri