Deaş'tan Kadınlara Çirkin Tuzak

DEAŞ'tan kadınlara çirkin tuzak Adana polisinin yaptığı DEAŞ operasyonunda 2'si Suriyeli 14 kişi gözaltına alınırken, Suriyeli Basil Bektaş'ın verdiği ifadede DEAŞ üyelerinin kadınlara ilaç verip daha sonra sattıkları söylediği öğrenildiADANA - Adana polisinin yaptığı DEAŞ operasyonunda...

DEAŞ'tan kadınlara çirkin tuzak
Adana polisinin yaptığı DEAŞ operasyonunda 2'si Suriyeli 14 kişi gözaltına alınırken, Suriyeli Basil Bektaş'ın verdiği ifadede DEAŞ üyelerinin kadınlara ilaç verip daha sonra sattıkları söylediği öğrenildi
Adana - Adana polisinin yaptığı DEAŞ operasyonunda 2'si Suriyeli 14 kişi gözaltına alınırken, Suriyeli Basil Bektaş'ın verdiği ifadede DEAŞ üyelerinin kadınlara ilaç verip daha sonra sattıklarını ileri sürdü.
Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Suriye'de terör örgütü DEAŞ saflarına katılarak, silahlı eylem ve faaliyetlerde bulunan Basil Bektaş'ı, 1 Aralık'ta Mersin'in Mut ilçesinde yakaladı. Sorgulanmak Adana'ya getirilen zanlı 'Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak için 'itirafçı' oldu. 8 Aralık'ta tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bektaş, verdiği ifadede, DEAŞ'ın, Rakka eski valisinin evini adeta bir lojistik üs haline getirerek, burada örgüte ait gizli belgeler başta olmak üzere silah ve mühimmatla birlikte parasını da burada sakladığı, evin de 500 kişilik özel eğitimli yabancı askerler tarafından korunduğunu anlattı.
Bektaş, DEAŞ'ın cellatlarından biri olan ve örgüt içerisinde önemli bir pozisyonda bulunan Hasan Aydın'ın da söz konusu evi koruyanlar arasında yer aldığı bilgisini de verdi. Arap ve Türkmen kökenli çok sayıda yabancının DEAŞ'a katıldığını itiraf eden Bektaş, örgütün kanlı eylemler için özel olarak yetiştirdiği teröristlerin yemeklerini de; 'Capiticol' ve 'Tramedur' adlı sentetik uyuşturucu hapları koyarak, onları cesaretlendirmeye çalıştığı, Rakka'da kurulan pazarda da Sincar ve Yezidi kadınları sattıkları söyledi. Bektaş, örgütün, olası dinleme ve sızıntılara karşı da askeri anlamda kendi dilini oluşturup, 'şifreli bir dil' geliştirdiği itirafında da bulundu.
Suriye'de biri asker 2 Türk vatandaşının kaçırılması dahil, DEAŞ'ın propaganda görüntülerinde Türkçe konuşarak, Türkiye'yi tehdit eden terörist Hasan Aydın ile bildiklerini de anlatan Basil Bektaş, daha önce Rakka'da gördüğü Aydın ile sonrasında Adana'da 2014'te katıldığı sohbet toplantılarına gördüğünü belirtti. Bektaş, "Hasan, örgüte katılmak için gelenlere 'Cihada gidiyorsunuz' diyerek, İslam adına kandırıyordu" dedi.
Bektaş, "Mehmet A. ve Metin A. ile Aydın'ın sahibi olduğu cep telefonu bayisinde konuşuyorduk. Kendileri bana; 'Türkiye'de DEAŞ adına eylem yapmak istiyoruz, ancak sayımız az' dediler. Ben de; 'Türkiye'de benim ayakkabım eylem yapar ama siz yapamazsınız' diye onlarla dalga geçtim. Bunun üzerine aramızda çıkan tartışma sonucu beni darp ettiler" dediği de öğrenildi.
Bektaş'ın ifadesi doğrultusunda Hasan Aydın'ın da bulunduğu toplantılara katıldığı tespit edilen, 2'si Suriyeli toplam 14 kişi, polisin 26 Aralık'ta düzenlediği operasyonda yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında Hasan Aydın'ın kardeşleri Remzi ve Recep Aydın da yer aldı. Suriyeli Enes Hüseyin El Atat ve Tarık El Ali de emniyetteki sorgularında DEAŞ ile ilgili itiraflarda bulundu.
Atat ve El Ali, DEAŞ'ın, 25-30 yaş grubundaki her erkeğin, örgüte 'asker' olarak alınacağını açıklamasının ardından Suriye'den kaçıp, Türkiye'ye sığındıklarını anlattı. Atat, DEAŞ'ın, hakimiyet kurduğu bölgelerdeki tarımsal ürünlerin yüzde 5'ini 'zekat' olarak aldığını, kendilerine de aylık 75 dolar maaş verdiğini söyledi. Aydın kardeşlerin de aralarında bulunduğu 2'si Suriyeli 14 kişi, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Kaynak: İHA

04 Ocak 2018 Perşembe 17:31

Türkiye, Rakka, Suriye, Hasan Aydın, 3. Sayfa
YORUMLAR