Deliilyas Belediyesi, Yaban Hayatı İçin Doğaya Yem Bıraktı

Altınyayla ilçesine bağlı Deliilyas beldesinde, yaban hayatı için doğaya yem bırakıldı.

Altınyayla ilçesine bağlı Deliilyas beldesinde, yaban hayatı için doğaya yem bırakıldı.

Deliilyas Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, beldede etkili olan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Çalışmalara katılan Deliilyas Belediye Başkanı Hayati Akbulut, ekolojik dengenin ve yaban hayatının sürekliliği için böyle bir çalışma başlattıklarını belirtti.

Doğadaki dengenin bozulmasının hayatı olumsuz etkileyeceğini ifade eden Akbulut, doğaya tavşanlar için yonca balyaları, keklikler için buğday, kurt ve tilkiler içinde et bıraktıklarını kaydetti.

Akbulut, "Bugüne kadar 20 yonca balyası, 500 kilogram buğday, 50 kilogram eti hayvanların ulaşabileceği noktalara bıraktık. Vatandaşlarımızda sağ olsunlar bizlere destek oluyorlar" dedi.

Deliilyas Belediye Başkanı Hayati Akbulut, gerçekleştirilen faaliyetten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Dünyada ve Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi beldemizde de kış oldukça ağır geçiyor. Belediye olarak eldeki olanaklar çerçevesinde gerek halkımız, gerekse yabani yaşam için her türlü önlemimizi almaya çalışıyoruz. Belediyemizde görev yapan arkadaşlarımız gece gündüz demeden olağanüstü çalışma yürütüyor" dedi.

Akbulut, belediye ekiplerinin yol açma çalışmalarını sürdüğünü de belirterek, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar onlarca insanı donmaktan kurtardık. Sadece Deliilyas değil, bölgedeki tüm dağ köylerine yardım etmeye çalışıyoruz. Örneğin en son Tahyurt köyü muhtarımız ve 5 kişilik ailesini donmaktan son anda kurtardık. Bölgeye gelen sağlık ekipleri muhtarımız ve ailesine olay yerinde müdahale ederek yaşama döndürdüler."

Belediye personel ve araçlarının 24 saat yolda kalanlara yardım etmek için çalıştığını ifade eden Akbulut, belediye çalışanlarına gösterdikleri özveri nedeniyle teşekkür etti.

- SİVAS

Kaynak: AA

06 Mart 2012 Salı 14:00

Altınyayla, Yaban, Deliilyas, Yerel