Skorer

Demokles'in Kılıcı!

Hakem ve yardımcılar bugün FIFA Fitness koşusuna çıkacak. Testte başarılı olamayanlar mazeret sınavına kadar görev alamayacak.

CEMAL ERSEN

Kış seminerinde beklenen gün geldi. UEFA danışmanı Rosetti, "Ya başaracaklar ya bazı şeyler dramatik biçimde değişecek" açıklamasıyla test için tavrını net olarak koyarken, hakemlerin beklentisi Belek'te dün başlayan ağır yağış ve fırtınanın koşuların iptaline yol açması.

Antalya'da bugün sona edecek "kış seminerinde" hakemleri stres bastı. UEFA tarafından zorunlu tutulan ve Merkez Hakem Kurulu'nun biri sezon öncesi, diğeri devre arasında olmak olmak üzere yılda iki kez uyguladığı FIFA fitness testi öncesi, hakemlerin büyük bir tedirginlik yaşadığı gözlendi.
FIFA kokart töreninden sonra, 22 Süper Lig hakemi ve 44 yardımcının katılacağı test, ikinci yarı performanslarını doğrudan etkileyecek. Seminerin ilk gününden beri bu zorlu teste odaklanan hakemler, olası bir başarısızlık karşısında görev alamayacak olmanın endişesini taşıyor.FIFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina'nın, "Bir hakem için olmazsa olmazımız bu testtir" dediği, UEFA hakem danışmanı Roberto Rosetti'nin ise "Bu sorunu kökten çözeceğiz. Sahada 25 atlet görmek istiyorum. Bunların üçü hakem olmalı. ya başaracaklar ya da bazı şeyler dramatik biçimde değişecek" ifadeleriyle verdiği sert mesajı, bugünkü koşuları daha da önemli hale getirdi.
Görev yok
Rosetti'nin de takip edeceği test öncesi MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'nun tavrı da net. Namoğlu sakatlığı nedeniyle bugün koşamayacak, koştuğu halde başarılı olamayan hakemlere, mazeret koşusuna kadar görev verilmeyeceğini belirtti. Sezon başında Volkan Bayarslan'ın sakat olduğu için koşamaması ve yaklaşık 2 ay görev alamaması bu konuda MHK'nin taviz vermeyeceğinin kanıtı olurken, Süper Lig hakemleri arasında iki kişinin koşu öncesi sakatlığı bulunduğu ileri sürüldü.
]
Ağır bir test
Test tüm zamanların en ağır koşusu olarak tanımlanıyor. Süper Lig hakemleri 40 metrede 6 kez sprint atacak ve bunu 6 saniyede tamamlayacak. Hakemler, yüksek şiddetteki 75 metreyi ise tam 40 kez koşacak ve dereceleri 15 saniyeyi aşmayacak. Koşu aralarında ise sadece 18 saniye dinlenme fırsatı olacak. Yetkililer hazır olmayan hakemlerin bu testi tamamlamasının mümkün olmadığına dikkat çekti.
Yardımcı hakemler de aynı sayıdaki 25 metreyi 18, 75 metreyi ise 15 saniye ve altında koşmak durumundalar. Yardımcılar, ekstradan "coda" testi adı verilen ve kısa mesafede hızlanmayı gerektiren teste de tabi tutulacaklar.
]
Basına açık
Merkez Hakem Kurulu uzun yıllardır ilk kez bir atletik testin medyaya açık yapılmasına karar verdi. Kapalı yapılan testlerde bazı hakemlerin kayırıldığı şeklindeki eleştiriler üzerine, MHK testi basın mensuplarının izleyebileceğini açıklamıştı. Koşuların açık olması hakemler üzerinde ayrı bir baskı yaratacağı ileri sürüldü.

Seminerdeki hakemlerin büyük bölümünün dün akşam yemeğinden sonra odalarında dinlenmeye çekildikleri gözden kaçmazken, Belek'te başlayan ağır yağmur ve fırtınanın devam etmesi durumunda hakemlerin atletik testlerinin ertelenebileceği ileri sürüldü.
'Almanya gibi olmasın'

Devre arası "kış seminerinin" ikinci gününde UEFA danışmanı Roberto Rosetti Video yardımcı hakemliği ile ilgili iki bölümlük eğitim verdi. Rosetti, VAR'nın kullanım amaçlarının kamuoyu ve kulüplere doğru anlatılması gerektiği belirtirken, "Çıtayı doğru yere koymak gerek. Almanya gibi her şeyin mükemmel olmasını isterseniz hem hayal kırıklığı yaşar, hem de projenin geleceği ile ilgili soru işaretleri yaşarsınız" uyarısında bulundu.
VAR'ın varoluş amacının oyun içinde hakemin göremediği, süzemediği ve emin olmadığı pozisyonlarda yardım alması olduğunu da sözlerine ekleyen Rosetti, özellikle dört konuya dikkat çekti. "Penaltı, gol çizgisi, şiddetli hareket, bariz gol şansı" başlıkları altında görüntüler eşliğinde örnekler veren Rosetti, İtalya ve Hollanda'da devam eden sistemin doğru irdelenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Rosetti'nin görüntüler eşliğinde verdiği örnekler arasında ilginç bir olay da vardı. İtalya'da Roma-Lazio arasında oynanan maçta, Video hakemler bir pozisyon ile ilgili orta hakemi uyarıyor. Hakem oyunu durdurup saha kenarındaki ekranın başına gidiyor. Bu ekrana kimsenin yaklaşması ve bakması yasak. Başındaki güvenlik görevlilileri bile kafasını çevirmiyor. O anda televizyon kamerasına bir detay takılıyor. Roma kulübesinde yedek bekleyen Cengiz Ünder ağaya kalkmış ve kafasını hakemin baktığı ekrana uzatmış.
Salonda bulunan hakemler arasında da gülüşmelere yol açan bu görüntü sonrası Rosetti, saha kenarındaki ekranın mahremiyeti, kimsenin bu bölgeye yaklaşmaması, itiraza gelen futbolcu ya da teknik adamların önce ikaz, eylem devam ederse ihraç edilmesi gerektiğine yönelik yaptırımlar uygulanacağını anlattı.
]
Kokart günü 
Kış seminerinin son gününde kokart töreni gerçekleştirilecek. Programa göre 09.30'daki oturum Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in konuşmasıyla başlayacak. Ardından medyaya açık bölümünde Rosetti, VAR sistemiyle ilgili sunum yapacak, oyun kuralları ve pozisyonlar hakkında da medya mensuplarına görüntüler eşliğinde örnekler verecek. Sunumun ardından 2018 yılında FIFA kokartı taşıyacak hakemler için yapılacak törene geçilecek. Sırasıyla, FIFA hakemleri, FIFA yardımcı hakemleri, FIFA kadın hakemleri, FIFA kadın yardımcı hakemleri, FIFA plaj futbolu hakemleri, FIFA futsal hakemleri ve FIFA kadın futsal hakemine kokartları verilecek.
MHK eski danışmanı Jaap Uilenberg ise 8 Ocak'ta Süper Lig gözlemcileri için yapılacak seminere ve sınavına eşlik edecek. A klasmanı hakem ve yardımcı hakemlerinin semineri yarın start alacak.

Kaynak: Skorer
04 Ocak 2018 Perşembe 02:37
YORUMLAR

Son Dakika