Deniz Gezmiş ve Arkadaşları Dolmabahçe'de Anıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 39. yıl dönümünde Dolmabahçe'de 68'liler Birliği Vakfı üyeleri tarafından anıldı.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 39. yıl dönümünde Dolmabahçe'de 68'liler Birliği Vakfı üyeleri tarafından anıldı. Basın açıklaması yapan grup, denize karanfiller bıraktı.Bundan 39 yıl önce 6 Mayıs 1972'de Ankara Merkez Cezaevi'nde idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Dolmabahçe'de anıldı. Dolmabahçe'deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii önünde toplanan grup, 'Ne ABD ne AB tam bağımsız Türkiye', 'Kahrolsun Amerikan emperyalizmi', 'Denizler ölmedi kavgamız sürüyor', 'Kahrolsun AKP diktatörlüğü' sloganları eşliğinde Dolmabahçe sahiline yürüdü.CHP eski milletvekili ve sinema oyuncusu Berhan Şimşek'in de katıldığı anmada 68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan bir basın açıklaması yaptı. Targan yaptığı açıklamada; 'Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan 6 mayıs 1972'de Ankara Merkez Cezaevi'nde idam edilmişlerdir. Her aşamalarında davalarını izleyen savunana ve son anında da sehpada son tanık olarak yanlarında bulunan Halit Çelenk ağabeyimizi de dün kaybettik. Bugün Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa vereceğiz. Hem Halit ağabeyimiz hem de Denizler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmaya davet ediyoruz. O günleri yaşayanlar anımsayacaktır. Bu mekanı seçmemizin de tarihsel bir önemi vardır. Çünkü 6'ncı filo emperyalizminin erlerini genç arkadaşlarımız buradan denize dökmüşlerdir. Bu mekanı anlamlı kılan, o tarihsel olaylar bugün de bütün çıplaklığı ile yaşanıyor. Amerikan emperyalizmi sadece Türkiye'de değil, bütün bölgede terör estiriyor. Kuzey Afrika'dan tutun komşumuz Suriye'ye kadar bu saldırı halkası, gelmiş sınırlarımıza dayanmış bulunuyor. İşte Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan onlara karşı daha o günlerde mücadele bayrağını açmış bu uğurda şehit olmuşlardır. ve yapılan doğru değildi. Onlara idam hükmünü veren Ali Elverdi, boğazı düğümlenerek geberdi. Ama Denizlerin bıraktığı bayrak halen yürüyor. Onların ideolojik ve siyasal mücadelesi bugün de sürmek zorundadır. Çünkü 60'lı yıllardan daha karanlık, daha koyu bir zulmü yaşamaktadır. Bu bakımdan burada sadece anma değil, bir de mesaj vermek istiyorum. Türkiye eskiden amerikanın dolaylı olarak baskısı altındaydı. Şimdi de Amerika emperyalizmi iktidar olmuş durumdadır. AKP bir Amerikan projesidir. Bunu 12 haziran seçimlerinde geldikleri yere , tarihin karanlıklarına gömmek hepimize bir borçtur" diye konuştu.Grup açıklamanın ardından Dolmabahçe'den ayrıldı.

Kaynak: DHA

06 Mayıs 2011 Cuma 13:54

Ankara Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Erzurum Su Ve Kanalizasyon İşleri, Amerika Birleşik Devletleri, Cumhuriyet Halk Partisi, Çukurova Üniversitesi, Ankara Haber Ajansı, Avrupa Birliği, Berhan Şimşek, Ankara Merkez, Kuzey Afrika, Halit Çelenk, Milletvekili, Hüseyin İnan, Karşıyaka, AK Parti, Türkiye, Afrika, Kavgam, Suriye, Son Dakika

Son Dakika