'Dershane Kapatılmasının Dünyada Hiçbir Örneği Yoktur'

TÜTEV Denizli Şube Başkanı Ahmet Sarışın, 'Dershane kapatılmasının dünyada hiçbir örneği yoktur.' dedi.

Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) Denizli Şube Başkanı Ahmet Sarışın ve Denizli Gelişimci Teknik Elemanlar Derneği (DENGE) Başkanı Mehmet Ertuğrul, dershanelerin kapatılmasına üyelerinin endişe, itiraz ve yoğun tepkileri olduğunu ifade ederek bir basın açıklaması yaptı. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Ertuğrul, kendisinin bir kamyon şoförünün oğlu olduğunu, dershane olmasa tekstil mühendisliği bölümünü kazanamayacağını söyledi.
‘EĞİTİM ÖZGÜRLÜĞÜNE ENGEL KOYULAMAZ’
DENGE Başkanı Ertuğrul, her alanda özgürlük taleplerinin yükseldiği bir çağda eğitim özgürlüğüne engel koyulamayacağını ifade ederek, “Türkiye’de özel dershanelerin varlığı, eğitim fırsatlarımız için bir zenginlik sayılmalıdır. Dershanelerin yokluğunda dar ve orta gelirli vatandaşlarımızın, çocuklarını iyi bir okula yerleştirmek için özel ders aldırmak zorunda kalacakları ve bunun onlara daha pahalıya mal olacağı açıktır. Dershanelerin fırsat eşitliğini bozduğu iddiasıyla sistem dışında tutulması, fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmaz, üstelik fırsat eşitsizliği makasının daha da açılmasına neden olur, çünkü ekonomik imkânı olanlar özel ders ve ek destek alarak diğerlerinin önüne geçecektir.” dedi. Dershaneler kapatıldığında her zengin ailenin evinin adeta bir dershaneye dönüşeceğini iddia eden Ertuğrul, “Fakat orta gelirli Anadolu insanının iyi bir eğitim alması imkânsız hale gelecektir. Düzgün işleyen bir eğitim sistemi yıkılıp yerine kaos, işsiz öğretmenler ve ortada bırakılmış çalışanlarla birlikte sıkıntılar yumağı oluşacaktır. Dershanelerle birlikte çalışan yan kuruluşlar, aniden kapatılan dershanelerden dolayı ciddi mağduriyetler yaşayacaktır. Halen 40-50 kişilik sınıfların olduğu, bazı derslerin öğretmensizlikten boş geçtiği, SBS yerine bu sene getirilen sınavda bazı okullarda müfredatın yetiştirilemediği, kırsal kesimle şehir merkezi arasında ciddi kalite farkının olduğu bir eğitim sistemimiz varken tüm bu eksikliklerin giderilmesi yerine, düzgün ve verimli işleyen dershanelerin kapatılmasının hiçbir teknik ve sosyal gerekçesi yoktur.” diye konuştu.
‘DERSHANE KAPATILMASI ÖRNEĞİ DÜNYADA YOK’
Kendisinin bir inşaat ustasının oğlu olduğunu ifade eden Sarışın da yasaklarla mücadele etmiş hükümetin bu tutumunun anlaşılamadığını vurgulayarak, “Dershane kapatılmasının dünyada hiçbir örneği yoktur. Bir sonuç olarak ortaya çıkan dershanelerin kapatılması yerine, eğitim sistemi iyileştirilmelidir. Hiçbir sınav olmasa dahi insanların özel eğitim alma hakkı vardır ve bu engellenemez. Özel teşebbüsün kapatılmasının hiçbir izahı olamaz. Hükümetimizin, milletin sesine kulak vermesini ve bu yanlıştan acilen dönmesini istiyoruz. Toplumun bütün ileri gelenlerinin velilerin, eğitimcilerin ve öğrencilerin yanlış bulduğu bu kapatma ısrarı niye?” dedi.

Kaynak: CİHAN

29 Kasım 2013 Cuma 15:08

Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Mehmet Ertuğrul, Denizli, Politika, Güncel