Devlet, Kadın-erkek Eşitliğini Hayata Geçirmeli

Nevşehir Barosu'na kayıtlı Avukat Sema Yurtbilir Yavuz, Anayasa'nın çok açık biçimde kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğundan söz ettiğini, devletin de bu eşitliği yaşama geçirmekle yükümlü olduğunu söyledi.

Nevşehir Barosu'na kayıtlı Avukat Sema Yurtbilir Yavuz, Anayasa'nın çok açık biçimde kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğundan söz ettiğini, devletin de bu eşitliği yaşama geçirmekle yükümlü olduğunu söyledi.

Sağlık Müdürlüğü'nce 'Kadına yönelik şiddet' konulu konferans düzenlendi.  Sağlık Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Şubesi tarafından Devlet Hastanesi Toplantı Salonu'nda verilen konferansa  Vali Vekili Vural Demirtaş, Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, şube müdürleri, sağlık kuruluşu yöneticileri ile çok sayıda sağlık personeli katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay; yıllarca kadına yönelik şiddetin sosyal bir konu olduğuna bu nedenle sağlık hizmetleri dışında ele alınması gerektiğine inanıldığını, bunun yanlış olduğunu vurguladı. Ünlübay, şiddete maruz kalan kadınların en kolay ulaşabilecekleri kurumların sağlık kurum ve kuruluşları, dertlerini en iyi anlatacakları kişilerin de sağlık çalışanları olduğunu ifade etti.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Üniversitenin Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜKÇAM) Müdürü Yrd.Doç.Dr. Leyla Kahraman, kadına yönelik şiddetin en temel nedenlerinden biri olarak nitelendirdiği 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' konusunda sunum yaptı. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olarak dünyaya geldiğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Yrd.Doç.Dr. Kahraman, "Toplumsal cinsiyet eşitsizliği; kadınların erkeklere göre ikinci planda görülmesine, ayrımcılığa maruz kalmalarına ve en önemlisi de şiddete uğramalarına neden olmaktadır" dedi.

'Dayak cennetten çıkmadır' ve 'Kızını dövmeyen dizini döver' gibi atasözleri ile toplumsal cinsiyetin inşa edildiğini ve bu söylemler sayesinde, şiddetin toplumsal zihniyete dönüşmesinde etkili olduğunu belirten NÜKÇAM Müdürü Yrd.Doç.Dr. Leyla Kahraman, bunun sonucunda kadınların hem ayrımcılığa hem de şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

Avukat Sema Yurtbilir Yavuz 'Kadının İnsan Hakları ve Kadına Uygulanan Şiddet' konulu bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasına kadın haklarının insan hakkı olarak algılaması gerektiğine vurgu yaparak başlayan Yavuz, "Böyle algıladığımız zaman doğru bir anlayış içerisine gireriz ve böylece sorunlarımızı daha kolay çözebiliriz" diye konuştu.

Anayasamızın çok açık bir şekilde kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğundan söz etiğini söyleyen Yavuz, devletin de bu eşitliği yaşama geçirmekle yükümlü olduğunu belirtti. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'dan da bahseden Yavuz, "Bu kanun ile kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru kişilerin şiddetten korunması için gerekli önlemlerin alınması amaçlanmıştır" diye konuştu. - Nevşehir

Kaynak: DHA

14 Aralık 2015 Pazartesi 16:02

Rahim Ünlübay, Vural Demirtaş, Nevşehir, Politika, Güncel