Devlet ve Ben Kitabı

Devlet ve Ben Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Devlet ve Ben Kitabı kitabının kısa özeti.

Kimlik, zamanımızın moda kavramlarından. Selim Uslu hayranlığı da bir kimlik. İşte onlardan biriyim. Ve yıllardır Selim Uslu'nun başını ağrıtıyorum, yazılarını kitap halinde toplaması için. Selim'in nazlanması, bir devlet tecrübesidir.
Selim Uslu, kanımca mizahımızın doruklarından biridir. Ona kalıcı kılan, ülkemiz mizahına getirdiği yeni üslup kadar teorisyenliğidir de. Pratikten süzülen bir teorik birikim üzerinde yükselmesi, Selim Bey'in mizahına sağlam bir gerçeklik zemini kazandırırken, okuyucuya da ayrı bir tat verir...
Mizahın yalnız güldürmediği aynı zamanda düşündürdüğü belirtilir. Selim Uslu'da mizahın üçüncü bir boyutu vardır: Dayanmak ve giderek tuzak kurmak. Selim, okuyucusuna dayanma gücü verir. Devletin gizli dosyalarında Selim'in "Marksist-Leninist ve hatta Maoist" olduğu yazılıdır. Selim, bu sayede devletin yalnız şeceresini değil, mezar taşını da okumuştur.
Bunu yazın bir kenara göreceksiniz. Selim, Sezar'ı, Cumhuriyet'in temsilcisi Brütüs gibi hançerleyecektir. Roma İmparatoru'nun yanından baktığınız zaman, bu eylem tarihin en ünlü "hainliği"dir. Cumhuriyet'in yanından baktığınız zaman, Brütüs büyük kahramandır. Selim, aslında Brütüs'tür. Sezar'a ihanetin pususunda o fırsat anını kollamakta ve hazırlamaktadır. Dahası Selim Uslu, ihanetine okuyucuyu da ortak eder. Okuyucuyu yavaş yavaş işlediği suçun failleri arasına çeker.
-Doğu Perinçek-
(Arka Kapak)Yazar: Hasan Yalçın
Yayınevi: Kaynak Yayınları

ISBN: 9789753431323
Boyut: 135x195
Basım Yeri: İstanbul
Cilt Durumu: Karton kapak
Dil: Türkçe


Kaynak: Haberler.Com

22 Ekim 2014 Çarşamba 21:38

Sezar, Selim Bey, Kültür Sanat