Devrimciler 'Nasuh Abi' Lerini Son Yolculuğuna Uğurluyor (2)

Sosyalist akımın en önemli hareketlerinden Devrimci Yol'un kurucularından Nasuh Mitap için ilk tören Gaziosmanpaşa'da yapıldı.

Sosyalist akımın en önemli hareketlerinden Devrimci Yol'un kurucularından Nasuh Mitap için ilk tören Gaziosmanpaşa'da yapıldı. Mitap'ın cenazesi hayatını kaybettiği Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden alınarak Gaziosmanpaşa Meydanı'na götürüldü. Kırklareli Belediyesi'ne ait cenaze arabasına konulan Mitap'ın tabutuna Dev-Yol Bayrağı sarıldı. Yürüyüş kortejinin başında Nasuh Mitap'ın oğlu ve kızı yer aldı. Burada Nasuh Mitap için anma töreni düzenlendi. Tören için yaklaşık 2 bin kişi toplandı. Törene, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş gibi isimler katıldı.

DEMİRTAŞ, EMEK MÜCADELESİ ZORUNLU

Türkiye'de halen ciddi bir emek sömürüsü olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, " Nasuh abiyi bugün yolcu ederken halen 18 emekçinin cenazelerine ulaşılamadı. Emek mücadelesinin ne kadar zorunlu olduğunu bugünkü Türkiye şartlarına bakarak anlayabiliriz .Birileri lüks saraylarda yaşamayı tercih ederken, birileri de yoksulun emekçinin hakkı hukuku için Devrimciliği seçiyor" diye konuştu.

ÖNDER, CEZAEVİ ARKADAŞI MİTAP'I ANLATTI

12 Eylül Askeri Darbesinin ardından Nasuh Mitap'la Mamak Cezaevi'nde birlikte yattıklarını söyleyen HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise, " Nasuh abi 12 Eylül zulmünü, onun faşist uygulamalarını başına çalan bir Devrimci ağabeyimizdi" dedi. Mitap ile bir anısını da anlatan Önder, " Cezaevinde hiç unutmadığım bir anımı anlatmak istiyorum. 12 Eylül Cuntası, Emin Çölaşan'ı cezaevinde işkence olmadığı yalanını haberleştirmek için Mamak'a göndermişti. Nasuh abi Emin Çölaşan'ın karşısına çıkıp, Burada işkence yok yalanını yüzüne vurmuştu" diye konuştu.

KIRKLARELİ'NDE TOPRAĞA VERİLECEK

Anma töreninin ardından kalabalık bir süre yürüyüp cenazeyi Kırklareli'ne uğurladı. Nasuh Mitap'ın cenazesi Memleketi Kırklareli'nde ikindi namazının ardından aile mezarlığında toprağa verilecek. - İstanbul

Kaynak: DHA

06 Kasım 2014 Perşembe 12:02

Sırrı Süreyya Önder, Kırklareli, Gaziosmanpaşa, Nasuh Mitap, Politika, Güncel