Dha İstanbul Bülteni - 2

1- TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİNE GÖZALTI (2)Haber: Gülseli KENARLI - İSTANBUL DHA'Zeytin Dalı' harekatıyla ilgili yaptıkları açıklama nedeniyle haklarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılan, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerine...

1- TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİNE GÖZALTI (2)

Haber: Gülseli KENARLI - İSTANBUL DHA

"Zeytin Dalı" harekatıyla ilgili yaptıkları açıklama nedeniyle haklarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılan, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerine yönelik operasyon düzenlendi.

Gözaltı listesinde bulunan  TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ile Merkez Konsey üyesi  Taner Gören'in İstanbul'da gözaltına alındığı belirtildi.  Tükel ile Gören'in İstanbul Üniversitesi'ndeki odalarında arama yapıldığı bildirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Tükel ve Gören'in, soruşturmanın sürdüğü Ankara'ya gönderileceği öğrenildi.

Görüntü Dökümü:

------------

-Tükel ve Gören'in arşiv görüntüleri

30.01.2018 - 08.38 Haber Kodu : 180130008_

30.01.2018 - 10.16 Haber Kodu : 180130017

=========================

2- ERDOĞAN'DAN LATİN AMERİKA ZİYARETİNE ERTELEME

Haber: Gülseli KENARLI - İstanbul DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Latin Amerika ziyareti ileri bir tarihe ertelendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki hafta başı Vatikan ve ardından da  Latin Amerika'yı ziyaret edeceği belirtilmişti.

Erdoğan'ın Latin Amerika ziyaretinin ertelendiği açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin  Vatikan ile sınırlı olacağı kaydedildi.

=================================

(ÖZEL)  

3- ATATÜRK HAVALİMANI'NDA KÖPEK TİMİ

Haber-Kamera: İbrahim YILDIZ - Hüseyin ASLIYÜCE/İSTANBUL,

Atatürk Havalimanı'nda aprona girerek uçuş trafiğini olumsuz etkileyen köpekler için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından oluşturulan köpek timi, apronda başıboş gezen köpekleri kafes tuzak yöntemiyle herhangi bir zarar vermeden yakalayarak barınaklara teslim ediyor.  

Göçmen kuşlar gibi, apronda gezen sahipsiz köpekler de Atatürk Havalimanı'nda uçuş güvenliğini tehlikeye sokuyor. Apronda gezen sahipsiz köpekler nedeniyle bazı uçaklar pisti pas geçmek zorunda kalırken, bazı uçakların da pist başında dakikalarca kalkış için sıra beklemesine neden oluyor. Bu nedenle Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından oluşturulan 30 kişilik köpek timi, başı boş gezen köpeklerle 24 saat mücadele veriyor.

KÖPEKLER, KAFES TUZAK YÖNTEMİYLE YAKALANIYOR

DHMİ'ye bağlı köpek timi ekibi, köpeklerin havalimanına girme ihtimali yüksek olan bölgeler için özel hazırlanmış, 9 kafesi belli bölgelere yerleştiriyor. Kafeslerin içine pişmiş et konularak köpekler, kafeslerin bulunduğu alana çekiliyor. Herhangi bir zarar vermeden kafes tuzak yöntemiyle yakalanan köpekler için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi veterinerlik bölümüne haber veriliyor. Havalimanına gelen Büyükşehir Belediyesi ekipleri yakalanan köpekleri buradan alarak barınaklara götürüyor.

EKİPLERİMİZ 7/24 GÖREV BAŞINDALAR

Yürütülen çalışma ile ilgili bilgi veren DHMİ yetkilileri, "Pist üzerinde bulunan kuş, köpek gibi hayvanlar uçaklar için büyük tehdit oluşturuyor. Köpekler için önlem almamıza rağmen zaman zaman tel örgüler çevresinden havalimanına girmekteler. Bu köpekler piste çıkıp bazen uçuşları aksatmakta, bazen de iniş için alçalan uçakların pisti pas geçmesine neden olmaktadır. Bunu engellemek için DHMİ olarak bir köpek timi oluşturduk. Ekiplerimiz 7 gün 24 saat görev yapmaktadır. Yakalanan köpeklere herhangi bir zarar vermeden belediye ekiplerine teslim ediyoruz" dediler.

APRONDA GEZEN KÖPEK NEDENİYLE UÇAKLAR SIRAYA GİRMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde apronda dolaşan bir köpeği gören bir uçağın pilotu, durumu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi'ne bildirmişti. Bunun üzerine kule görevlileri, apronda gezen köpeği bulmak için görevlilerin olay yerine göndermiş, bu sırada kalkış için pist başında bekleyen uçaklar dakikalarca beklemek zorunda kalmıştı. O anlar kule ile pilot konuşmasına şu şekilde yansımıştı:

PİLOT: 800 metre tabelasının hemen orada Glide slope antenlerinin arka tarafında köpek dolaşıyor

KULE: Şu an köpeği takip edebiliyor musunuz?

PİLOT: İki pistin arsındaki yeşillikte Glide slope antenlerinin orada dolaşıyor

Görüntü Dökümü

--------------

-Atatürk Havalimanı görüntüsü

-Atatürk Havalimanı detay görüntüsü

-Uçak geçiş görüntüsü

DHMİ Köpek tim aracından görüntü

-Kafes içinden köpek görüntüsü

-Kafesin araca konulma görüntüsü

-Uçak kalkış görüntüsü

-Aracın gidiş görüntüsü

-Ses kaydı

-Genel ve  detay görüntü

30.01.2018 - 09.33 Haber Kodu : 180130010_(

===================

 (ÖZEL) 

4-MALTEPE'DE 20 ARACIN LASTİKLERİ PATLATILDI

Sabah, araçlarının lastiklerini patlak halde görenler olayı şaşkınlıkla karşıladı. 

Haber-Kamera: Cengiz ÇOBAN / İstanbul DHA

Maltepe'de park halindeki 20 aracın lastikleri kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce patlatıldı. Polis, araçların lastiklerini patlatanları arıyor.

Olay, Başıbüyük Mahallesi Yeşilçam Sokak'ta meydana geldi. Park halindeki 20 aracın lastiklerine kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kesici alet kullanılarak zarar verildi. 

Sabah KALKTIKLARINDA GÖRDÜLER

Sabah evlerinde çıkan sokak sakinleri birçok aracın lastiklerinin patlamış olduğu gördü, durumu polise bildirdi. Bazı araç sahipleri lastiklerini kendi imkanları ile değiştirmeye çalışırken bazıları ise lastikçi çağırdı.

"SABAH KÖTÜ BİR OLAYLA UYANDIK"

Rahmi Bölük isimli otomobil sahibi, "Sabah kalktık ve geldik aracımın lastikleri kesilmiş. Sokaktaki bütün araçların lastiklerini kesmişler, daha önce böyle bir olayla karşılaşmadım. Bazıları tek lastik bazıları çift lastik patlatmışlar" diye konuştu. 

Lastikleri patlatılan başka bir araç sahibi Kemal Arıcan, "Sabah kötü bir haberle uyandık. Lastiklerimizi kesmişler sokakta kötü bir sahneyle karşılaştık. İnsanlar zor şartlarda geçiniyor, yazık günah. Herhangi bir kamera kaydı ya da görgü tanığı olmadığı için mağduruz" dedi. Polisin olayla ilgili soruşturması devam ediyor.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Sokaktan görüntü

-Sokaktaki vatandaşlardan görüntü

-Patlatılan araç lastikleri

-Araç sürücüleri ile röp

-Genel ve detay görüntüler

 

30.01.2018 - 10.00 - Haber Kodu : 180130013

=================================

5- BEŞİKTAŞ'TA VİRAJI ALAMAYAN ARAÇ POLİS OTOSUNA ÇARPTI: 1 POLİS YARALI

Haber-Kamera: Zeki GÜNAL  - İSTANBUL DHA

Beşiktaş'ta virajı alamayan sürücünün kullandığı otomobil karşı yönden gelen polis aracına çarptı. Kazada bir polis hafif yaralandı. Yaralı polis olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Kaza, Beşiktaş Şakir Kesebir Caddesi Balmumcu Kışla Gazinosu önünde saat 10.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 34 EYP 20 plakalı aracın sürücüsü virajı alamayarak karşı yönden gelen polis aracına çarptı. Kazada bir polis memuru yaralandı. Polisin kaza yaptığını gören nizamiyede görevli askerler yaralı polisin yardımına koştu. Olay yerine ambulans çağrıldı.  Meslektaşlarının kaza yaptığını öğrenen çok sayıda polis de olay yerine geldi. Başından yaralanan polis memuru ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Kazaya karışan araç sürücüsü ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

 

Görüntü Dökümü:

-Kazaya karışan polis aracı

-Kaza yapan araç

-Yaralı Polis

-Polislerin olay yerine gelmesi

-Vatandaşlarla röportaj

-Genel ve detaylar 

30.01.2018 - 11.53 Haber Kodu : 180130043_

===============

6 - 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ DAVASI

*Duruşma, tutuklu eski Yarbay Turgay Ödemiş'in savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

Haber: Serpil KIRKESER / İstanbul DHA 

Darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 34 kişinin şehit olduğu olaylara ilişkin 135'i tutuklu, 143 asker hakkında açılan davanın 24. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusü'nün karşısında bulunan binada 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya 130 tutuklu sanık katıldı. Çok sayıda müştekinin de hazır katıldığı duruşma, tutuklu eski Yarbay Turgay Ödemiş'in savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

Kaynak: DHA

30 Ocak 2018 Salı 12:02

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Atatürk Havalimanı, Türk Tabipleri Birliği, Beşiktaş, Politika, Güncel