Dha Yurt Bülteni - 21

Kemal Kurkut'un ölümünde 2 güvenlik görevlisi serbest kaldı (2)2 POLİS GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDIDiyarbakır'da nevruz kutlaması sırasında alana bıçakla girmeye kalkışan üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un açılan ateşle ölümüyle ilgili haklarında işlem yapılan 2 polis, Valilik kararıyla...

Kemal Kurkut'un ölümünde 2 güvenlik görevlisi serbest kaldı (2)
2 POLİS GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI
Diyarbakır'da nevruz kutlaması sırasında alana bıçakla girmeye kalkışan üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un açılan ateşle ölümüyle ilgili haklarında işlem yapılan 2 Polis, Valilik kararıyla görevden uzaklaştırıldı.
Haber: Felat BOZARSLAN / DİYARBAKIR,
========================================
Bakan Soylu: PKK, seni Kılıçdaroğlu da kurtaramayacak
İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun terör örgütü PKK'nın değirmenine su taşıdığını öne sürdü, "PKK sana söylüyorum, seni Kılıçdaroğlu da kurtaramayacak, Hollanda da, Almanya da kimse de kurtaramayacakö dedi.
Akşam saatlerinde özel uçakla Trabzon'a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, parti otobüsüyle Köprübaşı İlçesi'ne geçerek burada esnafı ziyaret etti. Ziyaretin ardından vatandaşlara seslenen Bakan Soylu, anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanı hükümet sistemi ve referandum sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, yeni sistemle Türkiye'nin ikinci sıçramasını yaparak daha da güçleneceğini söyledi.
Konuşmasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Bakan Soylu, şunları söyledi:
"Kılıçdaroğlu Diyarbakır'a gitmek için gitti. Toplam 200 kişiye konuştu, yarısını da giderken götürdü. 'Eğer 'Evet' verirseniz 4 milyon Suriyeliyi bunlar vatandaş yapacaklar' diyor. Bak bak, ben bu kadar memleketi 'kavga kaşağısı' derler bizim burada, adam tam bir kavga kaşağısı ya. Yani bu kadar içerisinden milleti birbirine düşürmek, kin ve nefret ortaya koyabilmek için 'hangi fitneyi ortaya atsam da, hangi fitneyi sağlasam da bu memleket birbirine karışsa' diyen bir adam, daha bu ülkeye gelmemiştir. Yalan bunda, fitne bunda. Bunu millet birbirine düşsün diye söylüyor. Onun biraz insafı olsa, biraz vicdanı olsa, Türkiye'ye döner ve teşekkür eder ve derki: 'Ey Ak Parti iktidarı, ey Tayyip Erdoğan, bu insanları orada ölümden kurtardın. Siz bu insanların canını kurtardınız, çocukların, kadınların kötü muamele görmesini engellediniz. Allah razı olsun' demiyor da yine yalanla beraber bu ülkede bir nifak tohumu ortaya koymaya çalışıyor. Allah'ım ne günah işledik de bu Kılıçdaroğlu bu ülkede siyaset yapıyor yahuö dedi.
'BU ÜLKEDE, BU COĞRAFYADA BİTECEKSİN'
Terörle mücadelenin kararlıkla sürdüğünü belirten Bakan Soylu, "Şimdi terör örgütünün değirmenine bu saatte Kılıçdaroğlu niçin su taşıyor? Allah rızası için soruyorum ya. Niçin su taşıyor ve niçin ona can suyu veriyor? Bunun hesabını bu millet bu dünyada da, öbür dünyada da sorar. CHP'li kardeşlerimize bunu söylemek lazım. Kandil diyor ki, daha dün tehdit yağdırıyor: 'Evet çıkarsa biz bittik' Biteceksiniz zaten, hiç merak etmeyin. Bu ülkede, bu coğrafyada biteceksiniz zaten. PKK sana söylüyorum seni Kılıçdaroğlu da kurtaramayacak, Hollanda da, Almanya da, kimse de kurtaramayacak.ö
'FETÖ İLE KATOLİK NİKAHI KIYMIŞ'
MHP ile ortak bir anayasada uzlaştıklarını belirten Bakan Süleyman Soylu, "Milliyetçi Hareket Partisi ile bir araya geldik, Allah Devlet Bey'den razı olsun. Bir adım biz attık, bir adım onlar attı. Ortak bir anayasada uzlaştık ve milletimizin önüne getirdik ve bunu anlatıyoruz. Peki bu FETÖ ile nasıl bir uzlaşma sağladın ki, nasıl kol kola girdin ki nerdeyse Gordion'un düğümü gibi bir türlü çözülemiyor. Derler ya, öyle söylerler anlaşılan Kılıçdaroğlu FETÖ ile Katolik nikahı kıymış. Tam yakışıyor. Tencere kapak olmuşlar çok doğruö ifadelerini kullandı. Bakan Soylu, 16 Nisan'da yapılacak referandum için destek isteyerek konuşmasını sonlandırdı.
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
-Bakan Soylu'nun ziyaretleri ve konuşması
-Detaylar
Haber: Fatih TURAN/KÖPRÜBAŞI (Trabzon), -
========================================
Ağbal: ABD'nin faiz arttırması, gelişmekte olan ülkeleri etkiliyor (3)
'BÜTÇENİN 2 YAKASI BİR ARADA'
Mersin'de raferandum alışmalarını sürdüren Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Platformu tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Marinadaki bir restoranda düzenlenen etkinlikte konuşan Bakan Ağbal, Maliye Bakanı olarak en rahat bakanlardan biri olduğunu belirterek, "Son 14 yıldır Türkiye ekonomisini büyütmek bakımından çok önemli gayretlerimiz, çabalarımız oldu. Bunu bütün canlılığıyla yaşıyoruz. Ne şehirlerimiz 14 yıl önceki şehirler, ne de Türkiye ekonomisi 14 yıl önceki Türkiye ekonomisi. Maliye Bakanı olarak en rahat bakanlardan bir tanesiyim. Çünkü bütçenin 2 yakası bir arada. Beni destekleyen Kalkınma Bakanı var. Her zaman ekonomiye, kamu maliyesine son derece değer ve ehemmiyet veriyor. Kamu maliyesi de böyle bir şeydir. Son 14 yıldır, her geçen yıl kamu maliyesinde daha iyi noktalara geldik. Bugün Türkiye sağlam kamu maliyesiyle, sağlam bankacılık sistemiyle daha da güçlü bir ekonomi olmaya aday" dedi.
'TÜRKİYE, BÜYÜYEN VE GÜÇLENEN BİR EKONOMİYE SAHİP'
Türkiye'nin hem bölgesel hem de uluslararası bazda büyüyen ve güçlenen bir ekonomiye ve genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Bakan Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Olağanüstü başarılı işletmelerimiz var. Türkiye'nin bugün ifade edilen en önemli avantajlarından bir tanesi piyasalardaki değişime karşı Türk işletmelerinin gösterdiği esneklik. Yani Avrupa pazarı daralıyor, bizim işletmelerimiz hemen başka ülke pazarlarına çok rahat girebiliyor. veya başka ülke pazarlarında daralma oluyor, bu sefer de Avrupa pazarına hızlı bir şekilde yoğunlaşılıyor. Bu büyük bir zenginlik, imkan. Bunu hep beraber inşallah kullanacağız. Zaman zaman uluslararası derecelendirme şirketlerinin raporlarına dönük birtakım karamsar ifadeler konuşuluyor. Ancak raporların detaylarına bakıldığında Türkiye'nin orta ve uzun vadeli potansiyeline her zaman büyük bir vurgu yapıldı."
Konuşmasının ardından Bakan Ağbal programdan ayrılırken, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise toplantının geri kalan kısmını basına kapalı olarak gerçekleştirdi.
Görüntü Dökümü
-----------------------
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan salondakilerle tokalaşırken
Maliye Bakanı Nali Ağbal salondakilerle tokalaşırken
Katılımcılardan görüntüler
Maliye Bakanı Nali Ağbal"ın konuşması
Genel ve detay görüntüler
Haber: İbrahim MAŞE / MERSİN,
========================================
CHP'li İnce: Bir başbakan 'Beni yok edin' diye oy ister mi?
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, referandumda evet çıkması halinde Başbakanlık makamının kalkacağını belirtti, "Bir insan, bir siyasetçi, bir başbakan meydana gelip 'Beni yok edin, beni imha edin, beni ortadan kaldırın' diye oy ister mi?" dedi.
Referandum çalışmaları kapsamında Osmaniye'ye gelen Muharrem İnce, Musa Şahin Bulvarı üzerindeki parti binası önünde halka seslendi. 16 Nisan'da referandumda oylanacak yeni anayasayla Başbakanlık makamının kaldırılacağını belirten İnce, "Benim moralim bozulduğu zaman Binali Yıldırım'ın videolarını izliyorum. Şimdi meydana geliyor, buna 'evet' verin diyor. ya evet verince sen ortadan kalkacaksın, Başbakanlık olmayacak. Bir insan, bir siyasetçi, bir başbakan meydana gelip 'Beni yok edin, beni imha edin, beni ortadan kaldırın' diye oy ister mi? böyle bir şey olur mu! Acaba kandırdılar mı bunu çok merak ediyorum." dedi.
Başbakan Binali Yıldırım'ın referandum için gittiği Bolu'daki konuşmasını hatırlatan Muharrem İnce, "Bolu'da Bolululara ne dedi biliyor musunuz? 'Merhaba Bolu Bey'in torunları' dedi. Ey mübarek, hiç mi kitap okumadın. Bolu Beyi zalimdir, zulmedendir. Zalimin torunlarısınız diyor. Biz zalimin torunları değiliz, biz direnen Köroğlu'nun torunlarıyız. Çanakkale'ye gitti, orda anlatıyor, 'Ya 'Çanakkale geçilmez dediler. Bakın diyor geçtik.' Çanakkale geçilmez diye atalarımız kime söyledi; İngilizlere, Fransızlara, Yunanlılara, İtalyanlara söyledi. Niye üstüne alınıyor anlamadım. Sonra atalarımız 'Çanakkale geçilmez' derken ne dediler, 'Kansız geçemezsin dediler, kanla geçersin.' Senin köprüden dolarla geçiliyor kardeşim ne konuşuyorsun. Sonra diyor ki 'köprü yaptırdım, üçüncü köprü yaptırdım, görmedin mi' diyor. Evet Allah razı olsun sağ ol. Üçüncü köprüyü yaptığına göre, birinci ve ikinci köprüyü senden önce yapmışlardır. Birinci köprüyü Demirel yaptı, 1973'de 45 sene önce yaptı. Allah razı olsun sağ ol 45 sene sonra sende üçüncüsünü yapmışsın. E o kadar dolar ayakkabı kutusuna sığmaz ki, artanlarıyla da köprü yapmışsın, sağ olasın yani, teşekkür ederim." dedi.
'AKŞAMDAN YENGEYE SÖZ VERDİ, YARDIMCISI YAPTI'
Referandum sürecinin bir parti yarışı olmadığını ifade eden İnce şöyle devam etti:
"Bu bir siyasi parti yarışı değil, 'Ben Tayyip Erdoğan'ı çok seviyorum. E sev al mübarek olsun, seçimde git oyunu ver. Ama bu memleketin tapusu bu. Azerbaycan'da ne oldu, hanımını Cumhurbaşkanı yardımcısı yaptı. Evet, akşamdan yengeye söz vermiş, yaptı mı yaptı, itiraz eden var mı yok. Peki hanımefendi Cumhurbaşkanı yardımcısı olunca onu ilk kutlayan kim oldu? Enerji bakanı, damat oldu. Görüyor musun bak millette ne damatlar var. Acaba damat şöyle mi düşündü? 'Komşuda pişer, bize de düşer mi'. Ne uyanık damatlar var bak millette görüyor musun. Sabahleyin kalkıp karısını Cumhurbaşkanı yardımcısı yapabilir mi bu sistem, yapabilir. Kaç tane Cumhurbaşkanı yardımcısı, yazmamışlar, belli değil, birden fazla diyor. İki mi 999 mu belli değil. Böyle bir yetki veriyorsunuz 'evet' derseniz. Bu yetki verilmez ki, sana da verilmez, Tayyip Erdoğan'a da verilmez, bana da verilmez, ona da verilmez, kimseye verilmez. Atatürk'e bile verilmez bu yetki, vermediler zaten. Atatürk istemedi ama Meclis de vermedi, hakkını doğru verelim."
Görüntü Dökümü
-------------------------
Parti otobüsünü ve öndeki eskort araçların gelişi
Otobüs içerisinden Muharrem İnce'nin vatandaşları selamlaması
Bina balkonundaki vatandaşlar
Meydanı dolduran kalabalık bayrakları sallarken
Muharrem ince otobüs üstünde vatandaşları selamlarken
Muharrem İnce'nin konuşması
Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE, -
========================================
Şanlıurfa'da 350 polisle huzur operasyonu: 48 gözaltı
ŞANLIURFA'da, 350 polisle düzenlenen huzur operasyonunda konsomatris olarak çalıştıkları öne sürülen Suriyeli 20 kadın ile çeşitli suçlardan aranan 28 kişi gözaltına alındı.
Kent merkezinde bulunan eğlence merkezlerine yönelik akşam saatlerinde Asayiş Şube Müdürlüğü, Güven Timleri, Önleyici Hizmetler ve Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekiplerinden oluşan 350 polisin katılımıyla huzur operasyonu düzenlendi. Kent genelinde 23 ayrı noktada gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 4 bin kişinin kimlik sorgulaması yapıldı. Topçu Meydanı'nda bulunan eğlence mekanlarında konsomatris olarak çalıştıkları öne sürülen 20 Suriyeli kadın ve çeşitli suçlardan aranan 28 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 9 işyerine de cezai işlem uygulandı.
Gözaltına alınan 48 şüpheli, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilerek, ifadeleri alınmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
Polislerin uygulama noktasında önlem alması
Şüpheli araçlar durdurularak aranması
Araçlarda bulunan şahısların üst araması yapılması
Gözaltına alınan Suriye uyruklu kadınlar
Barlara operasyon düzenlenmesi
Genel ve detay görüntüler
Haber-Kamera: Ömer ŞULUL/ŞANLIURFA, -
========================================
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanından 'Hakan Şükür' tepkisi
SAKARYA Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Zeki Toçoğlu, FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan Hakan Şükür ve Arif Erdem'in Galatasaray Kulübü'nden ihraçlarının reddedilmesine tepki gösterdi.
Galatasaray Kulübü'nün Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Auditorium Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen yıllık olağan mali genel kurul toplantısında eski futbolcular Hakan Şükür ve Arif Erdem'in kulüpten ihraçlarının reddedilmesine Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu tepki gösterdi. Toçoğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Süper Lig'de desteklediğim Galatasaray taraftarlığım son bulmuştur. Sonuna kadar Sakaryasporluyuz" diye yazdı.
Haber: ADAPAZARI (Sakarya), -

Kaynak: DHA

25 Mart 2017 Cumartesi 23:48

Süleyman Soylu, Naci Ağbal, Muharrem İnce, Türkiye, Politika, Güncel