Isınmak İsterken Köyü Yaktı

ÇankırıI'nın Ilgaz ilçesine bağlı Serçeler köyünde bir kadının evinde çıkan yangın, çevreye sıçradı.

Çankırı'nın Ilgaz ilçesi'ne bağlı Serçeler Köyü'nde çıkan yangında ilk belirlemelere göre 25 ev yandı.

ISINMAK İÇİN SOBAYI YAKTI

Edinilen bilgilere göre, ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunan 45 haneli Serçeler Köyü'nde Güldane Taşçı adlı yaşlı kadın sabah ısınmak amacıyla evde bulunan sobayı yaktı. Sobadan sıçrayan kıvılcımın neden olduğu yangın tüm evi sardı.

BİTİŞİKTEKİ EVLERE SIÇRADI

Kısa sürede büyüyen yangın daha sonra rüzgarında etkisi ile bitişikteki diğer evlere de sıçradı. Kendi imkanları ile yangını kontrol altına alamayan köylüler Ilgaz itfaiyesini arayarak yardım istediler. İhbar üzerine köye gönderilen Ilgaz belediyesine ait itfaiye araçları yetersiz kalınca Çankırı, Ilgaz, Kurşunlu ve Tosya Belediyeleri ile Çankırı, Çerkeş, Bayramören ve Ilgaz Orman İşletme Müdürlüklerinden bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangında ayaklarından yaralanan yaşlı kadında olay yerine çağrılan ambulansla Ilgaz ilçe Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

RÜZGARIN ETKİSİYLE KISA SÜREDE BÜYÜDÜ

Olay hakkında bilgi veren Serçeler Köyü muhtarı Ekrem Bahçeci, "Bugün sabah saatlerinde ilçeye geldim. Köylüler telefonla arayarak köyde yangın çıktığını söyledi. Hemen köye geri döndüm. Döndüğümde sadece Güldane Taşçı'nın evi yanıyordu. Sonra itfaiye araçları yangına müdahale etti ancak çıkan yangını söndüremedik. Köyde bulunan diğer evlere sıçradı." şeklinde konuştu.

Diğer taraftan yetkililerden edinilen bilgiye göre Güldane Taşçı'ya ait evde çıkan yangının, köydeki evlerin birbirine çok yakın olması ve rüzgarında etkisiyle çok kısa sürede büyüdüğü ve evlerin büyük bölümünün ahşap olması nedeniyle kontrol altına alınamadığı öğrenildi.


Kaynak: DHA

03 Nisan 2017 Pazartesi 12:42

Ayhan Şahenk, Mesudiye, Türkiye, Ilgaz, Güncel