Dha Yurt Bülteni-7

1) KERİMCAN DURMAZ'IN SOSYAL MEDYA HESABININ 'İVEDİ' KAPATILMASI İÇİN SUÇ DUYURUSU BURSA'da avukatlar Merve Saruhan Aydıngöz ile Melih Altıkardeş, Instagram hesabından müstehcen video paylaştığı iddia edilen sosyal medya fenomeni ve DJ Kerimcan Durmaz'ın 'hayasızca hareketler', 'cinsel taciz'...

1) KERİMCAN DURMAZ'IN SOSYAL MEDYA HESABININ 'İVEDİ' KAPATILMASI İÇİN SUÇ DUYURUSU
 
BURSA'da avukatlar Merve Saruhan Aydıngöz ile Melih Altıkardeş, Instagram hesabından müstehcen video paylaştığı iddia edilen sosyal medya fenomeni ve DJ Kerimcan Durmaz'ın 'hayasızca hareketler', 'cinsel taciz' ve tespit edilecek diğer suçlardan cezalandırılması ilgili suç duyurusunun ardından, sosyal medya hesabının 'ivedi' kapatılması için de suç duyurusunda bulundu. Altıkardeş, Durmaz hakkında, 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacağını düşündüklerini söyledi.
Kerimcan Durmaz, 28 Nisan Pazar günü Instagram hesabından, seyahat ettiği uçağın tuvaletinde müstehcen görüntülerini paylaştığı iddiasıyla büyük tepki çekti. Kısa bir süre sonra paylaşımını silen Durmaz, tekrar bir paylaşım yaparak, 'Tarafıma ait olmayan uygunsuz içerikli bir videoyu avukatıma iletmek isterken sevhen ve istemeden paylaşılmış olup, bu paylaşım için herkesten özür diliyorum' mesajı yayınladı. Kerimcan Durmaz'ın bu paylaşımının ardından, avukatlar Merve Saruhan Aydıngöz ile Melih Altıkardeş, ertesi gün Bursa Adliyesi'nde Durmaz hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
'5 YILA KADAR HAPSİ İSTENEBİLİR'
Avukat Melih Altıkardeş, Kerimcan Durmaz'ın 'hayasızca hareketler', 'cinsel taciz' ve tespit edilecek diğer suçlardan 5651 sayılı yasanın 8'inci maddesine göre, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında dava açılacağını, 2  yıldan aşağı bir ceza almayacağını, hükmün geri bırakılabileceğini düşündüklerini söyledi. Altıkardeş, "Hakimin vereceği karar esas alınacaktır" dedi. Melih Altıkardeş, "Şüphelinin çocuk denecek yaşta takipçilerinin olduğu kuşkusuzdur. Günümüzde artış gösteren cinsel istismarın toplumsal olarak infiale neden olduğu bu günlerde birçok takipçisi bulunan şüphelinin herkesin görebileceği şekilde hayasızca hareket ve cinsel taciz içeren paylaşımlarda bulunması kamuoyu vicdanını ziyadesiyle rahatsız etmiştir. Hukuk mücadelemiz bile bir başlangıçtır, can alıcıdır. Umarım bir sonuç alınacaktır" dedi.
'SOSYAL MEDYA HESABI KAPATILSIN'
Avukatlar Merve Saruhan Aydıngöz ile Melih Altıkardeş, Kerincan Durmaz'ın Instagram hesabının 'ivedi' kapatılması için de suç duyurusunda bulundu. İstanbul Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderilmek üzere Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen dilekçede avukatlar şunları kaydetti:
"Şüpheli tarafından son olarak gerçekleştirilen hayasızca eylem sırf gündeme gelebilmek maksadıyla yapılmış ve çocuk denecek yaştaki birçok kişinin psikolojik travma yaşamasına neden olmuştur. Hatta şüphelinin yukarıda izah edilen hayasızca eylemlerini uyuşturucu madde etkisi altında yapmış olması da kuvvetle muhtemeldir. Konu ile ilgili 5651 sayılı yasanın 'Erişimin engellenmesi' 8'inci maddesi aynen şöyledir; İnternet ortamında yapılan ve içeriği aşağıdaki suçları oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilir: 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan; İntihara yönlendirme (madde 84), Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra), Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190), Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194), Müstehcenlik (madde 226), Fuhuş (madde 227),  Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama (madde 228), suçları. Sosyal medya hesabının ivedi olarak kapatılmasını saygılarımızla talep ederiz."
Görüntü Dökümü
--------------------------------
-Acıklamalar
-Detaylar
 401 MB - süre: 3.35 sn
Haber-Kamera: Halıl ÖZÇOBAN/BURSA,
================================================
2)ÇORLU MUSEVİ MEZARLIĞI'NIN KAPISI ÇALINDI
TEKİRDAĞ'ın Çorlu ilçesinde bulunan Musevi Mezarlığı'nın yaklaşık 100 kilo ağırlığındaki demir kapısı çalındı.
Çorlu-Çerkezköy ilçeleri karayolu üzerinde bulunan ve Çorlu  Belediyesi tarafından 2015 yılında bakıma alınıp etrafı beton duvarlar ve demir korkuluklar ile çevreline tarihi Musevi Mezarlığı'nın kapısı çalındı. Yaklaşık 100 kilo ağırlığında bulunduğu belirtilen kapıyı çalan ya da çalanların yakalaması için polis çalışma başlattı. 
Mezarlığın daha önce de demir korkulukları çalınmıştı.
Görüntü Dökümü
--------------------
-Mezarlığın çalınan kapısından görüntü
-Duvarlardan görüntü
-Mezarlığın içinden görüntü
-Genel ve detay görüntüler
Haber-Kamera: Mehmet YİRUN/ÇORLU(Tekirdağ),
================================================
(GÖRÜNTÜ EKİYLE YENİDEN)
3)ÇÖP AYRIŞTIRMA TESİSİNDE 7 AYLIK BEBEK CESEDİ BULUNDU
Ordu'nun Altınordu ilçesinde çöp ayrıştırma tesisinde 7 aylık olduğu tahmin edilen erkek bebek cesedi bulundu.
Altınordu ilçesine bağlı Karapınar Mahallesi'nde, Büyükşehir Belediyesi'ne ait çöp ayrıştırma tesisinde çalışan işçiler, kamyonlarla tesise getirilen çöpler arasında bebek cesedi buldu. İşçilerin ihbarı üzerine tesise gelen polis ekipleri inceleme yaptı. 7 aylık olduğu tahmin edilen erkek bebek cesedi, otopsi için Ordu Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı.
Polis ekipleri, bebek cesedinin hangi mahallede çöp konteynerine atıldığını belirlemek için çalışma başlattı.
Görüntü Dökümü
------------
-Çöp tesisinden görüntü
-Çöp kamyonlarından görüntü
-Çöp ayrıştırılırken görüntü
Süre: 2.25 DK Boyut: 362 MB
Haber-Kamera: Nedim KOVAN / ORDU,

Kaynak: DHA

01 Mayıs 2019 Çarşamba 12:46

Instagram, Bursa, Güncel