Dha Yurt Bülteni-9

1)SİİRTLİLER, NURHAYAT'IN KATİL ZANLISI İÇİN İDAM CEZASI İSTEDİSİİRT'te 30 Nisan günü kaldığı öğrenci yurduna giderken erkek arkadaşı O.K. tarafından yolu kesilerek 20 yerinden bıçaklanıp, öldürülen 18 yaşındaki Nurhayat Beytekin için yürüyüş düzenlendi.

1)SİİRTLİLER, NURHAYAT'IN KATİL ZANLISI İÇİN İDAM CEZASI İSTEDİ
SİİRT'te 30 Nisan günü kaldığı öğrenci yurduna giderken erkek arkadaşı O.K. tarafından yolu kesilerek 20 yerinden bıçaklanıp, öldürülen 18 yaşındaki Nurhayat Beytekin için yürüyüş düzenlendi. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı protesto yürüyüşünde vatandaşlar Nurhayat'ın katil zanlısı için idam cezası istedi. 
Siirt'te geçen ay erkek arkadaşı O.K. tarafından bıçaklanarak öldürülen Nurhayat Beytekin için protesto gösterisi yapıldı. Eyleme katılan 18 yaşındaki Nurhayat'ın ailesi ve arkadaşları katil zanlısının idamla cezalandırılmasını istedi. Nurhayat'ın öldürüldüğü yerde düzenlenen eyleme Siirt Baro Başkanı Nizam Dilek, Siirt Barosu avukatları, Siirt Tabipler Odası Başkanı Ekrem Bilek, CHP Siirt İl Başkanı Nevaf Bilek, bazı sivil toplum örgütleri, Nurhayat Beytekin babası Derviş, annesi Naile Beytekin, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 
Nurhayat'ın öldürüldüğü yerde basın açıklaması yapan Siirt Barosu avukatlarından Gülan Gök, Nurhayat'ın canice öldürülmesine sessiz kalmayacaklarını ve Baro olarak hukukin surecin takipçisi olacaklarını söyledi. Nurhayat'ın babası Derviş Beytekin ise acılarının büyük olduğunu, bu cinayetin başka insanların başına gelmemesini istediklerini belirterek, "Kaderimizde bunu görmek vardı. Bu acıyı biz yaşadık başkaları yaşamasın. Devletimizin bizim arkamızda olmasını ve o caniye gerekli cezayı vermesini istiyoruz."dedi. 
İDAM İSTEDİLER
Nurhayat'ın öldürüldüğü yerde eylem yapan yaklaşık 3 bin kişi genç kızın katil zanlısı O.K için idam cezası istediklerini söyledi. Ellerinde döviz ve pankartlar ile eyleme katılan çok sayıda kadın ise, "O katile ne kadar ceza verilirse verilsin, bizlerin içi rahat etmeyecek. Daha baharında bir hayatı yok eden o katilin idam edilmesi gerekir. Bizler devletimizden bunu istiyoruz."dediler. Yapılan basın açıklamasının ardından toplanan vatandaşlar Nurhayat'ın öldürüldüğü yere kırmızı karanfil bırakarak olayı protesto etti. 
Görüntü Dökümü:
----------------------
Nurhayat'ın fotoğrafının dağıtılması 
Nurhayat'ın kuzenlerinin açıklaması
Nurhayat'ın annesi Naile Beytekin görüntüsü, 
Nurhayat'ın babası Derviş Beytekin açıklaması, 
Baro adına Avukat Gulan Gök'ün açıklaması 
Protesto ve pankartların görüntüsü,
Nurhayat'ın öldürüldüğü yere karanfillerin bırakılması, 
Haber - Kamera: Turan KOYUNCU-Mehmet Yücel DURAK/SİİRT - 
====================================================
2)SİNCİK'TE SAĞANAK VE DOLU ETKİLİ OLDU
ADIYAMAN'ın Sincik İlçesi'nde etkili olan sağanak yağmur ve dolu nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı.İlçede öğleden sonra başlayan ve 20 dakika süren sağanak yağmur ve dolunun ardından cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Sürücüler zor anlar yaşadığı ilçede, trafik akışı da güçlükle sağlandı. Sağanak yağmur ve dolu nedeniyle vatandaşlar da zor anlar yaşayıp ıslanmamaya çalıştı.
Görüntü Dökümü:
----------------------
İlçe merkezi
Yağmur yağışı
Araçlar zorlukla ilerlemesi
Vatandaşların zorlukla yürümesi
Lagarlara akan yağmur suyu
Genel ve detay görüntüler
( Haber-Kamera: ADIYAMAN-DHA)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 55 MB
======================================================
3)ÇELİKHAN'DA DOLU ETKİLİ OLDU
ADIYAMAN'ın Çelikhan İlçesi'nde etkili olan dolu yağışı, vatandaşlara zor anlar yaşattı.
İlçede aniden başlayan dolu yağışına hazırlıksız yakalanan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Yaklaşık 15 dakika süren dolu yağışı park halinde bulunan araçları beyaza bürüdü, Dolu yağışı nedeniyle bazı vatandaşlar işyerlerine sığınırken, araçlar ise ilerlemekte zorluk çekti. Dolu yağışının ardından şiddetli yağmur nedeniyle bazı işyerlerini su bastı.
Görüntü Dökümü:
----------------------
İlçe merkezi
Dolu yağışı
Araçların beyaza bürünmesi
İşyerlerinin su basması
Vatandaşların zorlukla yürümesi
Araçlar zorlukla ilerlemesi
Genel ve detay görüntüler
( Haber-Kamera: Selim SONKAYA-ADIYAMAN-DHA)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 230 MB
==========================================================
4)BODRUM'DA KARADENİZ RÜZGARI ESTİ
MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde bugün dördüncüsü düzenlenen Karadeniz Kadırga Yayla Şenliği, Bodrum'da Karadeniz havası estirdi. Karadeniz türküleri söylendi, yöresel yemekler yendi, horonlar tepildi, renkli görüntüler ortaya çıktı.
Bodrum Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Kızılağaç Arenası'nda Karadeniz Kadırga Yayla Şenliği dördüncü kez gerçekleştirildi. İlçede Karadeniz havası estirdi. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Barış Duman, Bodrum Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sefer Çelik, Bodrum Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Yener Çelik'in de izlediği şenliklere yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Şenlik alanında kurulan çadırlarda Karadeniz'in ünlü yemeklerinden Kuymak (Mıhlama), Akçaabat köftesi, peynirleri ve çeşitli yiyecekleri satışa sunuldu. Şenlikte Karadenizliler, kemençe ve tulum ezgileri eşliğinde horon tepti. Renkli görüntüler oluştu. 
Dernek Genel Sekreteri Yener Çelik, "Bodrum'da yaşayan bazı Karadenizli çocuklardan, kemençe, tulum görmeyeni, dinleyemeyeni var. Bu nedenle kültürümüzü yaşatmak ve aynı zamanda aramızdaki birlik beraberlik ve dayanışma duygularını geliştirmeyi hedefliyoruz" dedi.
Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz'da bu tür şenliklerin, Karadenizliler'in kendi yöresel etkinlikleriyle Bodrum'da kültürlerini yaşattıklarını ve eğlencelerle mesafelerin kapanmasına vesile olduğunu söyledi. Şenlik horon ve çeşitli etkinliklerle devam etti. 
Görüntü Dökümü:
----------------------
-Şenlikte horon tepen Karadenizliler'den görüntü
-Kemençe ve tulum dinletilerinden görüntü
-Satışı yapılan Karadeniz ürünlerinden görüntü
-Bodrum Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Yener Çelik'in konuşması
-Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz'ın konuşması
-Genel ve detay görüntüler
(Haber: Nilüfer DEMİR - Kamera: Hülya ELTEŞ / BODRUM (Muğla),
=====================================================
5)OMURİLİK FELÇLİLERİ İÇİN KOŞTULAR
OMURİLİK felçlilerinin tedavilerine katkı sağlamak amacıyla, tüm dünya ile aynı anda başlayan Wings For Life World Run koşusu, saat 14.00'te Kültürpark Fuar İzmir Lozan Kapısı'ndan dünya ile aynı anda start aldı. Koşucular çıktıktan tam yarım saat sonra yine dünya ile aynı anda yakalama araçları hareket etti. Toplam 46 kilometre parkurlu koşuya yaklaşık 6 bin kişi katıldı. 2 Ekim 2016 tarihinde Zonguldak'ta geçirdiği Motosiklet kazasında felç olan Emrah Baki Başoğlu, "Yürüyemez" dedikleri kazadan 7 ay sonra koşuya katıldı ve umut verdi. 
İzmir'in 4. kez ev sahipliği yaptığı Wings For Life World Run, dünya ile aynı anda saat 14.00'da start aldı. Kültürpark Fuar İzmir'in Lozan Kapısı'nda kurulan start takından başlayan yarış, renkli anlara sahne oldu. Yarışa katılan 36 omurilik felçlisi tekerlekli sandalyeli sporcu da oluşturulan ekipler tarafından itilerek yarışa dahil oldu. Yarışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, oyuncu Ayşe Tolga ve Müjde Uzman ile Hürriyet Gazetesi Yazarı Yonca Tokbaş'ın yanı sıra birçok ünlü isim katıldı. Lozan Kapısı'ndan çıkış yaparak Şair Eşref Bulvarı, Atatürk ve Liman Caddesi'nden geçip Altınyol'a çıktıktan sonra Karşıyaka sahili boyunca, Cemal Gürsoy Caddesi, Hasan Ali Yücel Bulvarı'nı geçen koşucular için Foça'ya kadar parkur çizildi. Starttan tam yarım saat sonra dünya ile aynı anda 2 Yakalama Aracı da hareket etti. İzmir'de 6 bini aşkın sporcunun kayıt yaptırdığı ve 24 farklı ülkede aynı anda başlayacak olan Wings for Life World Run'dan elde edilen gelirin tamamı ve koşucuların yaptığı bağışlar doğrudan Wings For Life Vakfı'na aktarılarak omurilik zedelenmelerinin tedavi araştırmalarında kullanılıyor. Katılım bedeli 80 TL olarak belirlenirken, arzu edenler yarışa katılmadan da bağış yapabiliyor. 
"ENERJİM YERİNDEYKEN ARAYI AÇIP SONRA YAKALANACAĞIM"
Yarışa katılan ünlü isimlerden oyuncu Müjde Uzman, spor yaptığını ama koşmadığını belirterek, "Burası benim kendimi gördüğüm yer olacak. Hem bir hastalığın çaresinin bulunmasına katkı sağlıyorsunuz. Bunu spor yaparak İzmir gibi güzel bir yerde yapma şansınız var. Burada koşu performansımız görmüş olacağım. Bir araç tarafından kovalanacağız, kamçılayan bir durum. Bundan sonra bir koşuya katılırsam burayı baz alıp çalışırım. Eğer kovalayan bir araç olmasaydı yorulduğum yerde bırakırım diyecektim ama araç kovaladıkça daha da motive olacağız. Enerjim yerindeyken arayı açıp, yorulunca yakalanacağım diye düşünüyorum" dedi. 
TOPLANAN GELİR KÖK HÜCRE ÇALIŞMALARINDA KULLANILACAK
Kendisi de 33 yıllık omurilik felçlisi olan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş, "O günden bu yana hep bir yerlerde umut çıksın ve omurilik felcinin tedavisi bulunabilsin diye mücadele ediyoruz. 4 yıldır bu umut yeniden yeşerdi. Wings For Life vakfının desteklediği World Run koşusu dünyanın bir çok yerinde aynı anda gerçekleştiriliyor. Bu nedenle bugün İzmir'deyiz. İzmir'de olması nedeniyle bir çok ilden insanlar katılabiliyor. Bugün katılanlar sadece koşmayacak, birilerine umut olmak için adım atacaklar. Geçen yıl belediye başkanımız itti bizi. Semra Hanım ve beni ünlü katılımcılarımız itecek. Hem koşacağız hem de dünyaya umut aşılayacağız. Wings For Life Vakfı toplanan gelirlerle kök hücre çalışması yapan bilim adamlarına kaynak ayırıyor. Bu kaynaktan faydalanmak isteyen bilim adamları çalışmalarını sunuyor. Katkı koyulmaya değer görenler bu fondan faydalanabiliyor" diye konuştu. 
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya ise "Ayşe Tolga ve ekibi itecek beni. 20 kilometre hedefliyoruz. Dünyada birçok ülkede eş zamanlı koşulacak hem fon sağlanacak hem de farkındalık yaratılacak" dedi.  
DÜNYANIN EN KALABALIK 3. TAKIMI
Hürriyet Gazetesi Yazarı Yonca Tokbaş, koşu için büyük bir emek harcandığını belirterek, "Omurilik felçli arkadaşlarımızla beraber parkura çıkıyoruz onların tekerlekli sandalyelerini iterek koşuyoruz. Kolay bir şey değil ancak beraber olmak o yola çıkmak gerçekten çok anlamlı. Dünya ile aynı anda İzmir'de rekora koşan bir şehirde, Karşıyaka Oneteam olarak dünyada 3. En kalabalık takımız. Araç bizi yakalayana kadar koşacağız.  Tavşan kaç tilki kovala gibi bir sistem var. Dolayısıyla bir finişe değil finişin bizi yakalamaya koştuğu bir şey. Araç gelirken herkes heyecanlanıyor hızlanıyor ama yakalanıyorsun tabii ki de çok eğlenceli" diye konuştu. 
Triatlon milli takım antrenörü olan Mert Onarak ise şöyle konuştu:
"16 tekerli sandalyeli sporcumuz var. Toplamda yarışa 36 sporcu katılıyor. Büyük bir kısmını biz çalıştırıyoruz. Haftada 2 gün antrenman yapıyoruz. Geçen yıl 28 kilometreye gitmişti sporcumuz bu sene 30 kilometrenin üzerinde bir hedefimiz var. Limitleri zorlayan bir yarış. Triatlon da bir dayanıklılık sporu bu yönüyle biz biraz daha ön plandayız. "
"YÜRÜYEMEZ DEDİLER KAZADAN 7 AY SONRA KOŞUYOR"
2 Ekim 2016 tarihinde Zonguldak'ta geçirdiği motosiklet kazasında felç olan Emrah Baki Başoğlu, "Motosiklet kazasında iki omurumu kırdım. Kötü bir kırığım vardı ve doktorlar yürümeme ihtimal vermedi. Benim durumumdaki 20 hastadan ancak 1'i yürüyebilirmiş. Ama fizik tedaviye başladıktan 2 ay sonra desteksiz şekilde adım atmaya başladım. Üzerinden 7 ay geçti ve bu yarışa katılıyorum. En başından beri şanslıydım. İyi bir ameliyat ve fizyoterapi sürecim oldu. Kendim de çok uğraştım tabii ki. Bu yarışın bir sınırı yok. Ben daha yeni yürümeye başladığım için minimum 2 kilometre sınırı koydum. Daha da fazlasını yapmak için potansiyelimi zorlayacağım. Şu ana kadar hep kendi limitlerimi zorladım. Fizyoterapistimin verdiği hareketlerin hep fazlasını yaptım. Bu yarışmanın tam bana göre olduğunu düşünüyorum, hem format gereği hem de amacı doğrultusunda. Geliri omur ilik felçlilerinin tedavisi için kullanılacak. O nedenle katılması gereken biri varsa o da benim diye düşündüm" diye konuştu.
YARIŞA BABALARIYLA GELDİLER
Oyuncu Ayşe Tolga ise yarışın kendileri için daha zorlayıcı olduğunu, ekibi ile birlikte tekerlekli sandalyeli bir katılımcıyı iteceklerini belirterek, "Benim için koşu yarışının tek anlamı fayda sağlayabilmek. O yüzden buradayım. Gönüllü elçiyim. Her yıl katılımcının artması mutluluk verici. Bu araştırmalara gidecek fonun da artması meblağın yükselmesi demek o yüzden mutluyuz. Gerçekten limitleri zorlayan bir yarış. Bizim için ekstra zor, üzerinde 70-80 kiloluk bir insanın olduğu bir tekerlekli sandalyeyi iteceğiz. Kız başımıza biraz zorlanacağımız için güçlü kuvvetli erkek takım arkadaşlarımızı yanımıza aldık. Sıcağın altında viyadüklerden yokuşlardan inip çıkarak mücadele edeceğiz" diye konuştu. 
Yarışa babalarıyla gelen çocuklar ise hem omuzlarda hem bebek arabalarında yarışa katıldı. Dünya ile aynı anda verilen startta orta yayında kırmızı beyaz konfetilerle muhteşem bir görüntü oluşturan İzmir seçilerek yayına girildi. 
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
world run start anı
yarışa babalarıyla katılan çocuklar
koşucuların ittiği tekerlekli sandalyeliler
Ayşe Tolga röp
Müje Uzman Röp
Ramazan Baş röp
Semra Çetinkaya röp
Yonca Tokbaş röp
Mert Onaran röp
Emrah Baki Başoğlu röp
Genel ve detay görüntüler
Haber: Timur TARLIĞ Kamera: Yasin TİNBEK / İZMİR,

Kaynak: DHA

07 Mayıs 2017 Pazar 16:35

Yener Çelik, Karadeniz, İzmir, Bodrum, Politika, Güncel