Dha Yurt  - Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yazıklar Olsun

CUMHURBAŞKANI ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adalet yürüyüşünü eleştirerek 'Şimdi sözde adalet yürüyüşü yapıyor.

CUMHURBAŞKANI ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adalet yürüyüşünü eleştirerek "Şimdi sözde adalet yürüyüşü yapıyor. Çıkmış Alman dergisine beyanatta bulunuyor. Yazıklar olsun. Türkiye'de adalet yokmuş, özgürlük yokmuş. Ankara'dan çıktın İstanbul'a kadar yürüdün senin güvenliğini kim aldı? Sen o yolda yürürken o kadar vatandaşa zülüm ettin senin güvenliğini kim aldı? Bu Hükümet aldı. Bu hükümet sana o imkanları verdi" dedi.
Geceyi memleketi Rize'nin Güneysu İlçesi Merkez Mahallesi'ndeki evinde geçiren Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 14: 00 sıralarında helikopterle geldiği Trabzon'un Beşikdüzü İlçesi'nde Beşikdağı'nda yapımı süren teleferik projesi çalışmalarını havadan inceledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı eşlik etti.
İLGİYLE KARŞILANDI
Beşikdüzü Çakmak Camii Meydanı'na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, halk oyunları gösterileri ile karşılandı. Beşikdüzü Belediye Başkanı AK Partili Orhan Bıçakçıoğlu'nun 'Paranın ne önemi var, arkamda reis var. Kasabanın şerifi' yazılı pankartının asıldı olduğu meydanda toplanan vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sevgi gösterileri ile karşıladı. Erdoğan için bölgede geniş güvenlik önlemleri de alındı.
"TÜRKİYE BİR İDOL OLMUŞ DURUMDA"
Konuşmasında Türkiye'nin dünyada artık bir idol olduğunu kaydeden Erdoğan "Günümüz kutlu olsun. Geleceğimizin aydınlık olsun. Ali Şükrü Bey'in mekanında sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geliyoruz demiştik. Hamdolsun 15 yıl geçti. 15 yıl içerisinde görevi aldığımız yerden bulunduğumuz yer çok farklı, artık dünya Türkiye'yi konuşuyor. Artık dünyaya Türkiye bir idol olmuş durumda. Göreve geldiğimiz 3.4'ü konuşan bir Türkiye vardı. Şimdi çok yukarılara tırmandık. 3.4'den şimdi 11 bine kişi başına milli gelirin ulaştığı bir Türkiye var. Battı diyorlardı, bitti diyorlardı ama Türkiye'yi öyle aldık şimdi bu noktaya getirdik. Geziciler çıktı meydana dolaştılar zannettiler ki geziciler biz Türkiye'ye bitiririz. Arkasında emperyalist güçler var. Onları kullanıyorlar. 11-12 ağaç başka bir yere taşınıyor diye kıyamet koparttılar. 2 buçuk milyon ağaç diktik. Fidanları konuşmuyorum. Biz çevreciydik. Bu ağaçların yanında 2,5 milyarda fidan diktik. Şuanda Anadolu'nun yollarında bütün gördüğünüz fidanlar onlar hep bizim. Biz bu millete aşığız, dertlisiyiz. Aşık olan dertli olan bir şeyler yapar. Diğerleri yapamaz" dedi
"ÖĞRETMENLERE İHTİYACIMIZ VAR"
Eğitime önem verdiklerinin altını çizen Erdoğan şöyle konuştu: "Şuanda geldiğimiz noktada eğitim dedik. Eğitimde Türkiye'nin üniversitesi olmayan il kalmadı. Nereden nereye Beşikdüzü bu işin incelediğini iyi bilir. 270 bin derslik yaptık. Eğitimde en büyük desteği Milli Eğitime veriyoruz. Çünkü öğretmenlere ihtiyacımız var. Boş ders olmayacak dedik. O eski günleri sınıfımızda 75 öğrenci vardı öyle okuduk. Başbakanlığım döneminde bir karar aldım biz öğrenci sayısını 30'a indireceğiz dedim. Şimdi tüm Türkiye'de derslikler 30'a inmiş durumda. 20'ye düştüğü yerlerde var, daha da düşecek. Şuanda fakir fukara öğrencilere burs veriyoruz. Parayı anneye veriyoruz niye? Babaya versek sigara içecek. Dedik bunu anneye verelim sigarada içmez çocuğuna harcar. İnşallah şimdi yeni eğitim ve öğretimde bu rakam biraz daha artacak. Burs ve krediler artacak. Lisansüstü doktora onlarda artacak. Hesabımız bu ülkede biz batı ile yarışacağız ve üniversitelerimizde kalite artacak. İnşallah bunlar için çok önemli adımlar atmamız lazım. Eğitimde bu adımları atarken sağlıkta şuanda Türkiye'nin dört bir yanında hastanelerimiz var. Şimdi bir taraftan şehir hastanelerine başlıyoruz. İnşallah Trabzon'un şehir hastanesi de yakında başlıyor. Artık Trabzon'un sağlıkta hastane diye bir sorunu kalmayacak. Çünkü laiki neyse onu yapıyoruz. Bunu yapmaya mecburuz."
"MİLLETE EFENDİ OLMAYA DEĞİL HİZMETKAR OLMAYA GELDİK"
Türkiye'de vatandaşların ilaç sıkıntısı yaşadığını ve yurt dışındaki ilaçların artık Sağlık Bakanlığı olarak temin edildiğini hatırlatan Erdoğan "Biz gelmeden önce Türkiye'de sağlıkta hastayı bir yeden bir yere alıp gitmek ölümdü. Artık ambulans uçaklarımız var. Dağlara köpeklerin çektiği kızaklarda hastalar taşınıyordu şimdi paletli ambulanslar var. Modern bir ülkeye bu yakışır bizde onun için yapıyoruz. Bu bir görevdir. Yola çıkarken biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Hükümet ve devlet olarak ilaç Türkiye'de yok mu? Yurtdışından mı gelecek? onun bedelini biz devlet olarak öderiz. Çünkü vatandaşım 'ilaç yok' diye çile çekmesine biz göz yumamayız. Bunları bilin onun için hakkınızı arayın. İlgililere, yetkilileri arayacaksınız. Hatırlayın o günleri ilaçları alamıyorduk. Doktor 5 tane ilaç yazıyordu 2'si var, 3'ü yoktu. Ne olacak diye soruyorduk. 'Git eczaneden al' diyorlardı. Birde kafa tutuyorlardı bize. Bunları yaşadık mı?. Kuyruklarda az mı çile çektik. Rahmetli Savaş Ay'ın programında izlediniz mi? Orada Kılıçdaroğlu ne yapıyordu? SSK'nın Genel Müdürü ne yapıyordu? Ey gidi ey" dedi.
KILIÇDAROĞLU'NA GÖNDERME: YAZIKLAR OLSUN
CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu'na eleştiriler yönelten ve adaletin hissi olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunlarda sosyal adalet, demokrasi diye bir şey yok. Sosyal adalet bizde var. Şimdi sözde adalet yürüyüşü yapıyor. Çıkmış Alman dergisine beyanatta bulunuyor. Yazıklar olsun. Türkiye'de adalet yokmuş, özgürlük yokmuş. Ankara'dan çıktın İstanbul'a kadar yürüdün senin güvenliğini kim aldı? Sen o yolda yürürken o kadar vatandaşa zülüm ettin senin güvenliğini kim aldı? Bu hükümet aldı. Bu hükümet sana o imkanları verdi. Hala sözde adalet derken senin İzmir Büyükşehir Belediyende grevler var. Orada işçiler adalet arıyor. Sen orayı bir hallet de ondan sonra adaleti konuşalım. Adalet duygusal değildir. Adalet hissi değildir. Adalet yürek, adalet sorumluluk ister. Bizde bununla bu yoldayız. FETÖ'cüyü, PKK ve DAEŞ'i korumak için eğer sözde adalet yürüyüşü yapıyorsan yazıklar olsun sana. Zaten yanında gezenlerde belliydi. 'Hastayım' diye yargı onları bıraktı. Hasta olan yürüyor nasıl oluyor bu iş. Bunları iyi tanıyalım"
"ALMANLAR SON DÖNEMDE İSTİKAMETİ KAYBETTİLER"
Türkiye'nin yurt dışında kredisinin gayet iyi olduğunu vurgulayan Almanya'ya mesaj veren Cumurbaşkanı Erdoğan bu konuda da şöyle konuştu: "Daha iyiye gidiyoruz. İstanbul'da şehir hastaneleri için de bir ihale yaptık. Japonlar bu ihaleye geldiler, katıldılar. Çok ilginçtir 1,5 milyar dolar buraya kredi temini oldu. 2 bin 500 yataklı dev hastane İstanbul'da yapılacak. Hani gelmiyorlardı? Bak nasıl geldi. Kardeşlerim 'At binenin kılıç kuşananındır' bunu böyle bilin. Türkiye'nin yurt dışında kredisi gayet iyi. Almanlar sallayıp duruyor onlar da yanlışlarını anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. Çünkü biz Almanlara bir şey yapmadık. Almanlar son dönemde istikameti kaybettiler. Niye? Ekim ayında seçim var. O seçimlerden dolayı biri buraya çekiyor, diğeri o tarafa vuruyor. Nereye vurursanız vurun biz dümdüz gidiyoruz çünkü biz Türkiye'yizö Mitingin ardından vatandaşlara satranç takımı atan Erdoğan, fanatik Trabzonsporlu internet fenomeni, 'Köksal Baba' lakaplı, Köksal Bektaşoğlu'yla da bir süre görüşerek kendisinin yanağını okşadı. Erdoğan daha sonra ilçeden ayrıldı.
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
----------------------------------
-Mitingten ve panlartlardan görüntüler
-Detaylar
HABER: Muhammet KAÇAR KAMERA: Osman ŞİŞKO/RİZE,

Kaynak: DHA

08 Ağustos 2017 Salı 17:02

Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti, Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, Politika, Güncel