Dil Kanseri Olan Hasta Ameliyatla Sağlığına Kavuştu

Ramazan Ercan - İzmir'de dil kanseri teşhisi konulan kişi, aynı seansta yapılan 5 ameliyatla sağlığına kavuştu.

Ramazan Ercan - İzmir'de dil kanseri teşhisi konulan kişi, aynı seansta yapılan 5 ameliyatla sağlığına kavuştu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, dilinde şişlik oluşan Tolga Savaş, özel bir hastaneye başvurdu. Tetkiklerde, dilin büyük bölümünü kanser dokusunun kapladığı, dokunun boyun bölgesine de sıçradığı tespit edildi.

Hastanenin Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde görevli Doç. Dr. Serdar Akyıldız, Prof. Dr. Murat Cem Miman, Opr. Dr. Murat Eğrilmez'den oluşan ekip Savaş'ı ameliyata aldı. Yaklaşık 8 saat süren ameliyatta, dilin üçte ikilik bölümü ile kanserin yayıldığı boyun dokusu alındı.

Doç.Dr.Serdar Akyıldız, AA muhabirine, Tolga Savaş'ın zorlu bir ameliyattan geçtiğini belirterek şu bilgileri verdi:

"Hastanın dilinin sağ kenarı ile boynun her iki tarafında kanser dokusu olduğunu belirledik. Bu tür vakaların ameliyatları çok zor oluyor. Dil, dudaklar, çene kemiği gibi fonksiyonel organları alıp yenisini koymamız mümkün olmuyor. Ancak kanser olduğu için başka çaremiz de yok. Ağız içi kanserlerin en iyi tedavisi ameliyat. Hastanın tümörü oldukça büyüktü. Tümörü aldığımızda ağzının tabanında büyük bir boşluk oluştu. Hastanın çenesi ikiye bölünerek dilinin üçte ikilik bölümü ve kanserin yayıldığı boyun dokusu alındı.

O boşluğu göğüs bölgesinden aldığımız kas ve deri parçasıyla yamadık. Hasta nefes alabilsin diye boğazından delik açtık. Aynı seansta hastaya 5 ameliyat birden yapıldı. Şu anda hastanın genel sağlık durumu oldukça iyi. Ameliyatın ardından hastamız 18 gün serumla burundan verilen mamalarla beslendi. O zaman konuşamıyordu. Şimdi ise konuşabiliyor, her türlü yiyeceği tüketebiliyor. Hastamızı çok zorlu bir ameliyatın ardından sağlığına kavuşturduk. Bir süre sonra ışın tedavisi görecek."

-Hijyen önemli-

Akyıldız, dil kanserinin çok nadir görülen bir hastalık olduğunu, bundan korunmak için ağız içi temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Kırık veya sivri diş ucunun sürekli dile batıp yara yaptığını, bu yaranın kansere dönüşme riskinin olduğunu anlatan Akyıldız, "Ağız ve diş sağlığı çok önemli. Dil kanseri olan hastalara baktığımızda, ağız hijyeninin bozuk olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

Dilinin şişmesi üzerine gittiği hastanede dil kanseri olduğunu öğrenince şaşırdığını anlatan Tolga Savaş ise zorlu bir ameliyatın ardından sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

Dilinin büyük bölümü alınmasına karşın anlaşılır bir şekilde konuşan Savaş,

"Şimdi çok iyiyim. Hayata döndüm. Doktorlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

Savaş'ın eşi Ebru Savaş da kocasının iyileşmesine vesile olan doktorlara teşekkür etti.

- İZMİR

Kaynak: AA

05 Ocak 2012 Perşembe 11:40

Ramazan Ercan, Murat Cem, İzmir, Yerel