Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde Yeni Eğitim-öğretim Dönemi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Dini Yüksek İhtisas Merkezlerimiz, hem Diyanet İşleri Başkanlığının hem ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından birisidir.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Dini Yüksek İhtisas Merkezlerimiz, hem Diyanet İşleri Başkanlığının hem ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından birisidir." ifadesini kullandı.
Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi'nde eğitim gören Ankara Dini Yüksek İhtisas Merkezi kursiyerleriyle yeni eğitim-öğretim döneminin ilk dersini kadın görevlilerle yaptı.
Erbaş, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ederek, ihtisas eğitimi alacaklara başarılar diledi.
Erbaş, toplumu sahih dini bilgiyle buluşturma noktasında, yüksek ihtisas merkezlerinde eğitim alanlara büyük görevler düştüğünü belirterek, "Dini Yüksek İhtisas Merkezlerimiz, hem Diyanet İşleri Başkanlığının hem ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından birisidir." ifadesini kullandı.
Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin bilgi üreten ve toplumu sahih dini bilgiyle buluşturma noktasında büyük rolü olan görevlilerin yetiştiği yer olduğunu ve eğitim almaya hak kazanmanın zorluğuna işaret eden Erbaş, "Görevlerinizden 3 yıl muaf tutularak sadece ilimle uğraşmanızı sağlayacak bir ortamın hazırlanmış olması büyük bir nimet, büyük bir fırsattır." diye konuştu.
Erbaş, fıkıh, tefsir, hadis ve Ulum-u İslamiye konularında eğitim almanın önemine değinerek, bu eğitimin rahat bir şekilde alınabilecek yerin de Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezleri olduğunu kaydetti.
Daha sonra erkek görevlilerin sınıfına geçen Erbaş, İlahiyat fakültelerinde edindikleri birikimin üzerine Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinden alınan eğitimle birlikte hocaların daha donanımlı olarak vazifelerine devam edeceklerini söyledi.
Erbaş, merkezlerinde eğitim almanın büyük bir nimet ve fırsat olduğuna değinerek, "Rabbi'm bu Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin, proje aşamasından bugüne gelinceye kadar oluşumunda katkısı olan herkesten razı olsun. Çok büyük bir projeyi, Başkanlığımıza, ülkemize ve İslam dünyasına kazandırdılar." değerlendirmesinde bulundu.
Diyanet İşleri Başkanlığının yürütmüş olduğu din eğitiminin önemine işaret eden Erbaş, "Bunun için sahih dini bilgiyle donanmış, kendisini hazırlamış, Kur'an ve sünnet çizgisinden taviz vermeyen bir ilmi birikime sahip olmuş insanlara ihtiyacımız var. Bu da inşallah bu sıralarda gerçekleştirilecek." ifadesini kullandı.
Erbaş, din istismarıyla mücadelede noktasında ihtisas eğitimi alan hocalara önemli görevlerin düştüğüne dikkati çekerek, "Hurafelerle, rüyalarla, sahih dini bilgiden uzak anlayışlarla, insanlara din anlatan birileri ortaya çıkıyor. Buna kim engel olacak? Bizler engel olacağız inşallah." dedi.
Erbaş'a ziyarette, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ramazan Muslu ve Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç de eşlik etti.

Kaynak: AA

17 Eylül 2018 Pazartesi 18:28

Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı, Güncel