İsrail'in İstanbul Başkonsolosu da Ülkesine Gönderiliyor

Türkiye'den İsrail'e karşı yeni bir adım geldi. Dün İsrail Büyükelçisini ülkesine gönderen Ankara, bugün İstanbul Başkonsolosunun da bir süreliğine ülkesine dönmesini istedi.

Ankara-Tel Aviv hattında tansiyon yüksek. Gazze katliamının ardından gerilen ilişkilerde peş peşe restleşmeler yaşanıyor. Ankara'dan İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh'in ülkesine dönmesini istemesinin ardından bir adım daha geldi. Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi Sfari'nin bir süreliğine ülkesine dönmesini istedi.

DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI, "ÜLKENE DÖN" DENİLDİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başkonsolos Sfari'nin İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarından sonra yaşanan gelişmeler üzerine bir süreliğine ülkesine dönmesi talep edildi.

BÜYÜKELÇİ RESTLEŞMESİ

Türkiye'nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun dün İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ve istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine Türkiye'ye dönmesinin istendiği bildirilmişti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin Kudüs'teki Başkonsolosu Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, kendisinden istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine ülkesine dönmesi istendi." ifadesi kullanılmıştı.

Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem ile Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ı istişareler için Türkiye'ye çağırdı. Dışişleri Bakanlığı ayrıca İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'in bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağını kendisine bildirdi.

62 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararından sonra İsrail güvenlik güçlerinin Filistinlilere yönelik katliamında 62 kişi hayatını kaybetti, 3 binden fazla kişi yaralandı.

Başbakan Yıldırım: İsrail'i Lanetliyoruz, ABD'yi Kınıyoruz Başbakan Yıldırım: İsrail'i Lanetliyoruz, ABD'yi Kınıyoruzİsrail Terörü Sonrası Türkiye'den Diploması Atağı! Çavuşoğlu İİT, İran, Ürdün ve Endonezya ile Görüştü İsrail Terörü Sonrası Türkiye'den Diploması Atağı! Çavuşoğlu İİT, İran, Ürdün ve Endonezya ile GörüştüBM 'Yeter' Deyip İsrail'i Topa Tuttu: Sınıra Yaklaşmak Mermiye Gerekçe Olamaz BM 'Yeter' Deyip İsrail'i Topa Tuttu: Sınıra Yaklaşmak Mermiye Gerekçe OlamazTürkiye, İsrail'in Ankara Büyükelçisi'ne Gönderiyor Türkiye, İsrail'in Ankara Büyükelçisi'ne GönderiyorErdoğan'dan Netanyahu'ya Cevap: İnsanlık Dersi Arıyorsan 10 Emri Oku! Erdoğan'dan Netanyahu'ya Cevap: İnsanlık Dersi Arıyorsan 10 Emri Oku!Suudi Arabistan, ABD'nin Kudüs Kararına Karşı Çıktı Suudi Arabistan, ABD'nin Kudüs Kararına Karşı Çıktıİsrail'den Türkiye'ye Büyükelçi Misillemesi: Ülkeyi Terk Et İsrail'den Türkiye'ye Büyükelçi Misillemesi: Ülkeyi Terk EtBüyükelçi Krizi Büyüyor! Erdoğan'dan İsrail'e Uyarı: Yaptırımlarımız Olur Büyükelçi Krizi Büyüyor! Erdoğan'dan İsrail'e Uyarı: Yaptırımlarımız OlurFilistin, ABD Temsilciliğini Geri Çekti Filistin, ABD Temsilciliğini Geri Çektiİsrail, Türkiye'den Tarım Ürünleri İthalatını Dondurdu İsrail, Türkiye'den Tarım Ürünleri İthalatını Dondurdu
16 Mayıs 2018 Çarşamba 08:43

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye, İstanbul, İsrail, Politika, Güncel