Diyanet-Sen'den Penguen Dergisi'ne Tepki

Danimarka'da Hz.

Danimarka'da Hz. Muhammet (sav)'e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasından sonra Penguen Dergisi'nde de buna benzer bir yayının yapılması sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların tepkisini çekti.

Diyanet-Sen Kayseri Şube Başkanı İrfan Kayıkçıoğlu yaptığı açıklamada Penguen Dergisi ve karikatüristi Bahadır Baruter'e tepki gösterdi.

"Danimarka'da, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet (sav)'e hakaret içeren karikatürlerden sonra, aynı saygısızlık, seviyesizlik ve densizliğin bir benzeri Mevlid Kandili'ni kutladığımız günlerde ülkemizde İslam'a karşı saygısızlığı bir marifet zanneden, bazı çevrelerin içinde yer alan Penguen Dergisi ve onun karikatüristi Bahadır Baruter'den geldi" diyen Kayıkçıoğlu, birilerinin kutsallara hakaret etmesini şiddetle kınadıklarını dile getirdi. Bu yapılanın mizah değil açıkça provokasyon olduğunu vurgulayan Kayıkçıoğlu, "Dinimize böylesine saldıranlara söylenecek tek söz saygı ve seviye yoksunu içimizdeki Danimarkalılardır. Danimarka'da Peygamber (sav) Efendimizin karikatürünü çizerek büyük bir küstahlığa imza atanlar ile bu çirkinliğe imza atan Penguen Dergisi, İslam aleyhtarlığına dayalı çirkin siyasetleri ile aynı merkeze hizmet etmektedirler. Saygısızlık ve hakaret içeren çirkin karikatürleri yayınlayanlar, İslam karşıtı karanlık yapılar ile el ele vererek kaos üretme peşindedirler. Bu bir ihanettir ve kabul edilmesi mümkün değildir. Kimse bizden bu tür çirkinlikler karşısında sessiz kalmamızı beklemesin. Gerekli en sert tepki verilmeli ki bu küstahlıklar bir daha yaşanmasın." dedi.

Bazı medya kuruluşlarının ifade özgürlüğünü bahane ederek bu çirkin olay karşısında susmasını ve bu tür saygısızlıkları haklı göstermeye çalışmasını da şiddetle kınadıklarını dile getiren Kayıkçıoğlu, açıklamasında "İslam karşıtlığı karşısında sessiz kalanların o karikatürlerde imzası olanlardan hiçbir farkı yoktur. Bu çirkin saldırıyı yapanlar derhal açık ve net bir dille Müslümanlar'dan özür dilemek zorundalar. Halkımız ise tepkilerini boykot ederek ve suç duyurusunda bulunarak göstermelidirler." ifadelerine yer verdi.

Diyanet-Sen Kayseri Şube Başkanı İrfan Kayıkçıoğlu, Diyanet-Sen Genel Merkezi'nin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak; Penguen Yazı İşleri Müdürü Faruk Kaya ve Karikatürist Bahadır Baruter'in 'Dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle basın yoluyla alenen hakaret, halkın bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve alenen aşağılama maddeleri çerçevesinde yargılanmalarını talep ettiğini sözlerine ekledi. - KAYSERİ

Kaynak: CHA

18 Şubat 2011 Cuma 15:50

Politika, Güncel