Diyanet'ten Kazakistan'a 4 Bin Kur'an

Anadolu'nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi'nin torunlarına Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kazakça mealli 4 bin Kur'an-ı Kerim hediye edildi.

Anadolu'nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi'nin torunlarına Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kazakça mealli 4 bin Kur'an-ı Kerim hediye edildi.
TDV'den alınan bilgiye göre, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV tarafından başlatılan Hediyem Kur'an Olsun projesi kapsamında 4 bin Kur'an-ı Kerim, Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yılmaz ve TDV yetkilileri tarafından Kazakistan Diyanet İşleri Başkanlığına teslim edildi.
Büyükelçilik Din Hizmetleri Müşaviri Yılmaz, TDV Eğitim Hizmetleri Uzmanı Ali Güner ve TDV Gönüllüsü Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz ile birlikte Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi'ni ziyaret ederek, Kazakistan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve Astana Başimamı Navruzbay Taganoğlu Ötpenov'a Kazakça mealli Kur'an-ı Kerimleri teslim etti.
Kur'an-ı Kerimlerin teslim edilmesinin ardından konuşan Müşavir Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi'nin iki kardeş kurum olduğunu söyledi.
Yılmaz, "Bu iki kurum arasında protokol gereği biz burada hizmetlerimizi sunuyoruz ancak hizmetlerin özünü, Kazakistanlı kardeşlerimiz, Kazakistan diyaneti ihtiyaçlara göre belirliyor. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortak hareket ediyoruz. Bu ortak hareket alanlarımızın en başında dini yayınlar gelmektedir." dedi.
Ramazan ayında "Hediyem Kur'an Olsun" kampanyası kapsamında Kazakça mealli 4 bin Kur'an-ı Kerim hediye ettiklerini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:
"2014 yılından bu yana hem metin hem de meal olarak 14 bin adet Kur'an-ı Kerim dağıttık. Diyanet olarak Hediyem Kur'an Olsun kampanyası çerçevesinde dağıtılan Kur'anların yanı sıra çok sayıda dini eser Kazakçaya çevrildi. Başkanlığımızın Kazakçaya tercüme ettiği temel dini bilgiler eserinden 12 bin adet dağıttık. 3 yıldır Kazakça diyanet takvimi yaptık. Bu yıl 7 bin adet dağıttık. Başkanlığımızın 11 eserden ibaret olan ailem serisini tercüme ettirdik, basıma hazır.
İmam Maturidi'nin kitabı tevhidi, Hanifiliğin özünü, itikadını oluşturan temel eseri tercüme ettirdik, basıma hazır. Ebu Hanife Hazretlerinin, Ebu Hanife kitabını tercüme ettirdik, basıma hazır. Hadislerle İslam 7 ciltlik eserin tercümesine başlandı. İnşallah ekim ayı sonunda bitecek. Bu yıl sonuna kadar bu eserlerin tamamını bastırıp dağıtmayı planlıyoruz."
Kazakistan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ötpenov da Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi ile Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının ilişkilerin çok iyi olduğunu kaydederek, "Her türlü çalışmaları birlikte yapıyoruz. Bu sene de Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV eliyle bastırılan Kur'an-ı Kerim'i mübarek ramazan ayında dağıtıyoruz. Bunun dışında da birçok ekinlikleri işbirliği halinde gerçekleştiriyoruz. TDV'ye desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.
Kuranlar, Prof. Dr. Yılmaz ve TDV Hediyem Kur'an Olsun Proje Sorumlusu Ali Güner tarafından Hoca Ahmet Yesevi Türbesinin yer aldığı Türkistan kentinde ve başkent Astana'da dağıtıldı.

Kaynak: AA

10 Haziran 2016 Cuma 11:49

Ömer Yılmaz, Türkiye, Diyanet İşleri, Kazakistan, Politika, Güncel