Diyarbakır Baro Başkanı Elçi'nin Ayaklarının Altında Öldürüldüğü Tarihi Dört Ayaklı Minare 2 Yıl...

Baro Başkanı Elçi'nin ayaklarının altında öldürüldüğü tarihi Dört ayaklı minare 2 yıl sonra ziyarete açılıyorDİYARBAKIR Merkez Sir ilçesinde bulunan ve 28 Kasım 2015 tarihinde Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ayaklarının altında öldürüldüğü tarihi Dört ayaklı minarenin 2 yıl sonra yeniden...

Baro Başkanı Elçi'nin ayaklarının altında öldürüldüğü tarihi Dört ayaklı minare 2 yıl sonra ziyarete açılıyor
DİYARBAKIR Merkez Sir ilçesinde bulunan ve 28 Kasım 2015 tarihinde Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ayaklarının altında öldürüldüğü tarihi Dört ayaklı minarenin 2 yıl sonra yeniden ziyaretçilere açılacağı belirtildi. Elçi'nin öldürülmesinden hemen sonra gerçekleştirilen hendek-barikat operasyonlarının yapıldığı yasaklı alanda bulunan Dört ayaklı minarede çatışmaların izleri dururken, Sur Kaymakamı Bilan Özkan, "Minare üzerindeki kurşun izlerinin hangi yöntemle giderileceği ile ilgili öncelikle önümüzdeki hafta bilim kurulu toplanacak. Sonrasında ise koruma kurulunun bir karar alması lazım. Tescilli eser olduğu için bu yapılar belli bilimsel süreçlerden geçiyor. Akabinde de vatandaşlarımıza açık olmak suretiyle o çalışmalar yürütülecek" dedi.
Merkez Sur ilçesinde Kasım 2015 tarihinde yaşanan çatışmalarda hasar gördüğü için Baro başkanı Tahir Elçi'nin yanında basın açıklaması yaptıktan sonra PKK'lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada ayaklarının altında hayatını kaybettiği tarih Dört ayaklı minere 2 yıl aradan sonra ziyaretçilere açılıyor. Elçi'nin yaşamını yitirmesinden uygulanan ve halen devam eden sokağa çıkma yasağının bulunduğu bölgede olan Dört ayaklı minarede çatışmalanın izlerinin halen durduğu gözlendi. Dört ayaklı minarenin bulunduğu sokaktaki yasağın Cuma günü kalkacağını söyleyen Kaymakam Bilal Özkan, ziyarete açılacak olan sokaktaki 12 iş yerinin de restore edileceğini belirtti. Kaymakam Bilal Özkan şöyle konuştu.
"2015 Kasım ile -2016 Mart tarihleri arasında hendek terörü olayları sırasında gerek vatandaşımızın sivil evleri zarar gördü, gerekse tarihi ve tescilli eserler, ibadethaneler oldukça zarar gördü. PKK terörünün zarar verdiği önemli eserlerden biri de Dört ayaklı minare ve Şeyh Mutahhar cami. Dört ayaklı minare özellik bakımından, dünyada bir örnek ve minarenin ayakları terör örgütü tarafından bile isteğe, roketle, asır silahlarla vuruldu. Yaklaşık 2 yıllık bir süreçte bölge kapalı, gönül isterdi ki daha önce açalım ancak, ağır restorasyon çalışmalarının, hafriyat inşaat çalışmalarının olması nedeniyle girip çıkmak mümkün değildi. Biraz ortalığın toparlanmasını vesile bildik. Yaklaşan baharla birlikte hem dört ayaklı minareyi ziyaret açıyoruz. Hem de diğer taraftan sokak üzerinde yine terör örgütünün zarar verdiği vatandaşlarımıza ait 12 civarındaki iş yerini de, vatandaşlarımızdan bir kuruş talep etmeden restore ediyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde onlara iş yerlerini teslim edeceğiz. İnşallah Cuma günü itibariyle de dört ayaklı minare ve etrafı gerek Diyarbakırlı, gerekse Diyarbakır dışından gelen turistlerimizin, vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacak."
Sur denilince Ulu Cami, Hasanpaşa ve Kurşunlu Camisinin akla geldiğini ve bu tarihi yapıların kentin tarihi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan, Kaymakam Özkan, "Dört ayaklı minareyle ilgili talep çok fazlaydı. İnsanların hem dört ayaklı minareye bir özlemleri var. Hem de terörün ne denli zarar verdiğini görmek istiyorlar. Terör bakımından bir utanç abidesidir, dört ayaklı minarenin üzerindeki kurşun izleri bunları unutmayarak milli birliğimize sahip çıkarak, eski günlere dönmeden geleceğe bakan bir turizm şehri oluruz. Benim en büyük temennim Diyarbakır adına budur"diye konuştu. Dört ayaklı minare üzerindeki kurşun izleriyle ilgili çalışmanın başlamadığını belirten Kaymakam Bilal Özkan, "Minare üzerindeki kurşun izlerinin hangi yöntemle giderileceği ile ilgili öncelikle önümüzdeki hafta bilim kurulu toplanacak. Sonrasında ise koruma kurulunun bir karar alması lazım. Tescilli eser olduğu için bu yapılar belli bilimsel süreçlerden geçiyor. Akabinde de vatandaşlarımıza açık olmak suretiyle o çalışmalar yürütülecek"dedi.
DÖRT AYAKLI MİNARE, ANADOLUNUN TEK MİNARE ÖRNEĞİDİR
Diyarbakır Merkez Sur ilçesinde Akkoyunlular döneminde 1500 yılında Sultan Kasım tarafından yaptırılan cami daha çok minaresiyle ün yapmıştır. Cami, kare planlı tek kubbelidir. Camide, yanlarda üçer, kuzey ve güneyde ikişer penceresi olup tümünün iç ve dışında kemerle kapanan girintileri vardır. Minare yekpare taş sütun üzerinde dört köşeli olarak inşa edilmiştir. Bu inanışa göre, yedi defa sütunların altından geçenin dileği kabul edilir. Yapı dört ayaklı minaresi ile Anadolu'nun tek minare örneğidir. Bu minarenin dört ayağı 4 İslam mezhebini simgelemektedir.
28 Şubat 2018 Çarşamba 16:38

PKK, Diyarbakır Merkez, Tahir Elçi, Politika, Güncel