Diyarbakır Diyarbakır'da Kayıp Yakınlarının Eylemine İzin Verilmedi Hd

Diyarbakır Diyarbakır'da kayıp yakınlarının eylemine izin verilmedi HDDiyarbakır'da kayıp yakınlarının eylemine izin verilmediDİYARBAKIR'da İHD Şubesi ve kayıp yakınlarının yapmak istediği eyleme polis, valiliğin yasak kararını gerekçe göstererek izin vermedi.

Diyarbakır Diyarbakır'da kayıp yakınlarının eylemine izin verilmedi HDDiyarbakır'da kayıp yakınlarının eylemine izin verilmedi

DİYARBAKIR'da İHD Şubesi ve kayıp yakınlarının yapmak istediği eyleme polis, valiliğin yasak kararını gerekçe göstererek izin vermedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından, Kayıplar bulunsun, failler yargılansın sloganıyla her hafta düzenlenen oturma eylemi için, aralarında HDP'li milletvekillerin de bulunduğu kalabalık, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde toplandı. Bugün 498'ncisi düzenlenmek istenen eyleme polis, valilik yasağını gerekçe göstererek, izin vermedi.

HDP Milletvekilleri Musa Farisoğlulları, Salihe Aydeniz, Habip Eksik, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici'nin de bulunduğu grup saat 12.00'da parkta biraraya geldi. Park ve çevresinde olağanüstü güvenlik önlemi alan polis, gruba eylemin valilik kararıyla yasaklandığını belirterek, tutanağın da kendilerine tebliğ edildiğini iletti. Eylemin yapılacağı alanı polis tamamen kapatırken, yaklaşık 40 kişilik kalabalığın geçişine de izin vermedi. Kalabalık adına burada konuşan Baro Başkanı Ahmet Özmen, polisin görevinin kayıpları bulmak olduğunu belirterek, eylemlerine izin verilmediğini söyledi. Polis, Özmen'in açıklama yaptığı sırada anons yaparak kalabalığın dağılmasını istedi. Bunun üzerine parkın karşısında bulunan kaldırıma geçen ve aralarında milletvekillerinin de bulunduğu kalabalığa polis, bekleme yapmadan dağılmalarını söyledi. Bu sırada polis yetkililerinin, kalabalık arasındaki HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik'i tanımaması nedeniyle kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Yaklaşık bir saat süren diyaloğun ardından kalabalık daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

Diyarbakır Diyarbakır'da Kayıp Yakınlarının Eylemine İzin Verilmedi Hd - Son Dakika
Kaynak: DHA
01 Eylül 2018 Cumartesi 18:21
YORUMLAR

Son Dakika