Dokuma Botanik Müzesi'ne Barış Fidanı

Dokuma Botanik Müzesi'nin Japon bahçesine, Hiroşima nükleer felaketinin 73'üncü yıl dönümü anısına atom bombasına direnen türlerden oluşan 73 ağaç dikildi.

Dokuma Botanik Müzesi'nin Japon bahçesine, Hiroşima nükleer felaketinin 73'üncü yıl dönümü anısına atom bombasına direnen türlerden oluşan 73 ağaç dikildi.
Kepez Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Kepez Belediyesi, Dokuma Park'ta çeşitli ağaç ve bitki türlerinin sergileneceği 23 bin metrekare büyüklüğünde botanik müze kuruyor. Hazırlık çalışmaları devam eden müzenin Japon bahçesine ise sevgi ve barışı vurgulayan bir etkinlikle ağaç dikildi.
ABD'nin 6 Ağustos 1945 tarihinde 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya'nın Hiroşima şehrine attığı atom bombası, onbinlerce insanın ölümüne ve sakatlanmasına neden oldu. Nükleer felaketin 73'üncü yıl dönümü dolayısıyla, Dokuma Botanik Müzesi'nin Japon bahçesinde, Antalya Kent Konseyi ve Türkiye Ormancılar Derneği iş birliğiyle ağaç dikimi töreni gerçekleştirildi.
Çocukların da hazır bulunduğu törende Japon bahçesinde, atom bombasına direnmiş, mabet ağacı, zakkum, kanna ve Trabzon hurması türlerinden 73 fidan dikildi.
Törende konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, kentin göbeğindeki Dokuma Park arazisine botanik müze kuracaklarını bildirdi. Müzede bitki çeşitliliğini artırabilmek için çalıştıklarını kaydeden Tütüncü, "Parkta yeşil alanın olmadığı 23 bin metrekarelik bir alanı da botanik bahçe haline getireceğiz. Bu bahçe, yaşayan ağaç ve bitki müzesi olacak. Fabrika binasının batısındaki çorak arazi, çok yakında çeşitli ağaç ve bitki türlerinin bir arada yaşadığı güzel bir botanik bahçe haline gelecek. Bu bahçe, Antalyalıların doğanın içerisinde nefes alabileceği bir nokta olacak. Botanik bahçesini, çocukların doğa ile daha yakın bir iletişim kurabilmeleri adına çok önemsiyoruz." dedi.
Ağaç dikimi törenine, Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Hüseyin Çetin, Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişci, kent konseyi üyeleri ile anaokulu öğrencileri katıldı.

Kaynak: AA

08 Ağustos 2018 Çarşamba 16:27

Güncel