BBC

Dorian Kasırgası'nda bilanço ağırlaşıyor: 50 ölü, 2 bin 500 kişi kayıp

Dorian Kasırgası'nın geçen hafta büyük bir yıkıma yol açtığı Bahamalar'da ölü sayısı 50'ye çıkarken, hükümet 2 bin 500 kişinin akıbetinin bilinmediğini açıkladı.

Dorian Kasırgası'nın geçen hafta büyük bir yıkıma yol açtığı Bahamalar'da ölü sayısı 50'ye çıkarken, hükümet 2,500 kişinin akıbetinin bilinmediğini açıkladı. Ülkede 76 bin kişinin evlerini kaybettiği bildiriliyor. Bu sayı, ülke nüfusunun yüzde 17'sine denk geliyor.

ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR

Hükümet, Abaco adaları ve Büyük Bahama'da arama-kurtarma çalışmaları devam ettiği için ölü sayısının artabileceğini, kayıp listesinin henüz sığınaklarda kalanların kayıtlarıyla karşılaştırılmaması nedeniyle de kayıp kişi sayısının düşebileceğini söylüyor.

KASIRGANIN HIZI 295 KİLOMETREYE ULAŞTI

Sabit rüzgar hızı saatte 295 kilometreye çıkan Dorian Kasırgası, 1 Eylül'de Abaco Adaları'nı yerle bir etmişti. 1935'te, henüz kasırgalara isim koyma geleneği oluşmadığı İşçi Bayramı Kasırgası adıyla bilinen ve Florida'da 408 kişinin ölümüne yol açan kasırganın sabit rüzgar hızı saatte 300 kilometreydi.

SON 84 YILDA GÖRÜLEN EN ŞİDDETLİ İKİNCİ KASIRGA

Bu nedenle Dorian, karaya ulaşma anındaki rüzgar hızı açısından son 84 yılda görülen en şiddetli ikinci kasırga olarak kayıtlara geçti.

5 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Kasırgadan en fazla etkilenen iki adadan toplam 5 bin kadar kişi tahliye edildi. Birleşmiş Milletler, Kasırga günü sular altında kalan bu adalarda halen 6 bin - 7 bin kişinin yaşadığını açıkladı. Başkent Nassau'daki geçici sığınaklarda yüzlerce kişinin kaldığı belirtiliyor.

İKİ ÇADIR KENT KURULACAK

Büyük Abaco adasındaki Marsh Harbour'da kasırgada evlerini kaybedenler için iki çadır kentin kurulması planlanıyor.

Dorian Kasırgası'nda bilanço ağırlaşıyor: 50 ölü, 2 bin 500 kişi kayıp - Son Dakika Dünya

Kaynak: BBC

BBC
12 Eylül 2019 Perşembe 09:54

Birleşmiş Milletler, 1 Mayıs, Hükümet, Florida, Bahama, Nassau, Eylül