Dostlar Tiyatrosu Yeni Sezon'da Dopdolu

1969 yılında Genco Erkal tarafından kurulan Dostlar Tiyatrosu; yeni sezonda, Karl Marx, Aziz Nesin ve Nazım Hikmet'i sahnesine taşıyor!

Erkal'ın; ölümünün 15. yılı nedeniyle Aziz Nesin'in öykü, şiir, masal ve taşlamalarından uyarladığı "Nereye Gidiyoruz?", 35 yıllık Nâzım Hikmet serüvenini, belgesel, tiyatro ve şiirle sahnelediği "Kerem Gibi" ve 2009 yılından bu yana Türkiye'nin birçok yerinde sahnelediği "Marx'ın Dönüşü" adlı tek kişilik oyunları, yeni sezonda Dostlar Tiyatrosu'nda!Ülkesinin her derdini kendi derdi bilen, tüm yaşamı boyunca düşünceleri uğruna yılmadan mücadele veren bir aydının, Aziz Nesin'in gözünden ülkesini ve insanlarını tanımayı hedefleyen "Nereye Gidiyoruz?"; ölümünün 15. yılında bu büyük gülmece ustasının gözünden ülkenin fotoğrafını çekiyor. Nesin'in, genç kuşaklara tanıtılmasını da amaçlayan Erkal oyunda; içinde yaşadığımız toplumun çelişkilerini ve çıkmazlarını vurucu bir dille yansıtırken, kendine has tarzıyla izleyenleri güldürdüğü bir çağdaş meddah gösterisi sunuyor. Yönetmenliğini Genco Erkal'ın üstlendiği oyunda; Aziz Nesin'in yıllar önce kaleme aldığı metinlerin güncelliği izleyenleri şaşırtırken, büyük yazarın gözlem ve değerlendirme başarısı bir kez daha ortaya koyuluyor.5 Kasım 2011 tarihinde New York'un Manhattan'da, The Kaye Playhouse salonunda sergilenen ve izleyenler tarafından ayakta alkışlanan "Nereye Gidiyoruz?", New York'un ardından yeni sezona hız kesmeden devam ediyor.Uyarlamasını ve yönetmenliğini Genco Erkal'ın üstlendiği, müziklerini ise başarılı müzisyen Fazıl Say'ın hazırladığı "Kerem Gibi", Dostlar Tiyatrosu'nun yeni sezonda sahnelediği bir diğer oyun olarak izleyiciye sunuluyor. Genco Erkal'ın muhteşem performansıyla büyülediği tek kişilik oyun "Kerem Gibi", Nâzım Hikmet'in şiirlerinden oluşuyor. Oyunda; 20. yüzyılın dünya ölçüsünde en büyük ozanlarından biri olan Nâzım Hikmet'in gençlik yılları, mahkumiyeti, hapishane yılları, açlık grevi, zorunlu sürgünlüğü, vatan hasreti, tüm dünyayı kucaklayan insan sevgisi, dünya barışı için mücadelesi, Kurtuluş Savaşı izlenimleri, belgesel bir filmle bütünleşerek şiirsel bir destana dönüşüyor.Dostlar Tiyatrosu'nda bu sezon sahnelenecek diğer bir oyun ise; 19. yüzyılda getirdiği kapitalizm eleştirisinde bugün de haklı çıkan Karl Marx'ın günümüze yaptığı kısa ziyareti, Erkal'ın eğlenceli anlatımıyla canlandırdığı "Marx'ın Dönüşü". Yönetmenliğini Genco Erkal'ın üstlendiği "Marx'ın Dönüşü" adlı tek kişilik oyunda İçinde yaşadığımız dönem ile Marx'ın yaşadığı dönem iç içe geçiyor. Oyunda; Karl Marx'ın, karısı Jenny, kızı Eleanor, dostu Engels ve siyasi rakibi Bakunin gibi karakterlerle ilgili değerlendirmeleri önemli yer tutuyor. Sergilendiği her yerde yoğun ilgi gören oyunda Marx; yaşamıyla ilgili olaylar, Jenny ile evliliği, Londra'ya sürülmesi, üç çocuğunun ölmesi, zamanın politik çatışmaları, İrlanda'nın İngiltere'ye karşı direnişi, Avrupa'daki 1848 devrimleri, Komünist Hareket ve Paris Komünü olayları hakkında konuşuyor.

Kaynak: Bültenler

17 Kasım 2011 Perşembe 10:33

Kamuyu Aydınlatma Platformu, Dostlar Tiyatrosu, Genco Erkal, Karl Marx, Fazıl Say, Fazıl Can, İngiltere, New York, Türkiye, Bakunin, Avrupa, Devrim, Londra, Paris, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri