Depresyonun En İyi İlacı: Dünya Klasikleri!

Uzman Psikolog Gamze Eser, depresyon tedavisi için en basit yolun kitap okumak olduğunu vurguluyor.

Çocuklarımıza okuma alışkanlığını aşılamak oldukça önemlidir. Günümüzde teknolojinin tüm imkanlarından yararlanarak bilgiye hızlı erişim mümkündür. Bu durum sadece yetişkinleri değil çocuklarımızı da kitap okumaktan uzaklaştırmaktadır. Bütün uzmanların tartışmasız dile getirdiği "çocuklar bizim söylediklerimizi değil, yaptıklarımızı rol model alır" gerçeği göz önünde bulundurularak okuma alışkanlığı küçük yaşlarda aile ortamında kazandırılmalıdır.

''Okuyan bireylerin depresyona girme yüzdeleri çok daha düşüktür'' diyen Gamze Eser; Sıklıkla tatil ile kitap okuma arasında zamanlama bağlantısı kurulmaktadır, halbuki okumak gün içinde yoğunluğunuz sırasında beyninizi rahatlatmak için kısa molalar halinde yapılması gereken bir eylemdir.

Çocukluk döneminde kazanılan okuma alışkanlığı bireyin ergenlik dönemini daha rahat, bilinçli geçirmesine ve kendiyle barışık bir yetişkin olmasına yardımcı olacaktır.

Bilimsel olarak yeni bilgi edinmenin, belirli bir konu hakkında fikir sahibi olmanın insan psikolojisini olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Okul öncesi dönemde çocuğun kullandığı ve öğrendiği kelime sayısı ile zeka gelişimi doğru orantılıdır. Teknolojiyi hayatımıza sadece sınırlı süreyle dahil etmemiz gerekmektedir. Uyku öncesi kitap okumanın, stres düzeyi düşük , kaliteli bir uyku geçirmenize yardımcı olduğu bilinmektedir.

Her Daim Güncelliğini Koruyan Mutlaka Okumanız Gereken 29 Dünya Klasiği Roman:

Charles Dickens - İki Şehrin Hikayesi

Victor Hugo - Notre Dame'ın Kamburu

Jane Austen - Aşk ve Gurur

Ivan Gonçarov - Oblomov
Lev Nikolayeviç Tolstoy - Diriliş
Ivan Turgenyev - Babalar ve Oğullar
Gustave Flaubert - Madam Bovary
Ernest Hemingway - Yaşlı Adam ve Deniz

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski - Karamazov Kardeşler
Honore De Balzac - Vadideki Zambak
James Joyce - Dublinliler
Emile Zola - Germinal
Johann W. Geothe - Faust
Aleksandr Sergenyeviç Puşkin - Yüzbaşının Kızı
Maksim Gorki - Ana

Daniel Defoe- Robinson Crusoe

Erich Maria Remarque - Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
Stendhal - Kırmızı ve Siyah

Jack London - Demir Ökçe
Herman Melville - MOBY DICK Beyaz Balina
John Steinbeck - Gazap Üzümleri

Nikolay Vasilyeviç Gogol - Ölü Canlar
Oscar Wilde - Dorian Gray'in Portresi
Alexadnre Dumas - Monte Cristo Kontu
Emily Bronte - Uğultulu Tepeler
Miguel De Cervantes Saavedra - Don Kişot
Umberto Eco - Gülün Adı

Robert Musil - Niteliksiz Adam

Anten Çehov - Hikayeler

Kaynak: Bültenler

23 Eylül 2016 Cuma 13:56

Miguel De Cervantes Saavedra, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, Nikolay Vasilyeviç Gogol, Lev Nikolayeviç Tolstoy, Notre Dame Katedrali, Yükseköğretim Kurulu, Erich Maria Remarque, İki Şehrin Hikayesi, Karamazov Kardeşler, Ernest Hemingway, Honoré De Balzac, Gustave Flaubert, Herman Melville, Charles Dickens, John Steinbeck, İvan Turgenyev, Ivan Gonçarov, Daniel Defoe, Maksim Gorki, Madam Bovary, Emily Bronte, Jane Austen, Oscar Wilde, Dostoyevski, Jack London, Umberto Eco, James Joyce, Victor Hugo, Emile Zola, Gülün Adı, Cervantes, Don Kişot, Çocukluk, Stendhal, Oblomov, Çehov, Gogol, Hugo
YORUMLAR