Dünya Kupası'nda İlk Kırmızı Kart Uygulaması 1970'de...

1970 yılında Meksika'da yapılan dokuzuncu organizasyonda üçüncü zaferini yaşayan Brezilya, o zamanki adıyla Jules Rimet Kupası'nın ilelebet sahibi oldu. Brezilya'nın üstün futboluyla damga vurduğu Dünya Kupası'nda, kırmızı kart uygulaması ilk kez yer aldı

1966'da "futbolun beşiği" İngiltere'de  düzenlenen Dünya Kupası, 1970'te tekrar Amerika kıtasına taşınarak Meksika'nın ev  sahipliğinde gerçekleşti.
Adaylık sürecinde, Arjantin'i geride bırakan Meksika, dokuzuncu Dünya  Kupası'nı düzenlemeye hak kazandı.
Meksika 1970'e toplam 16 ülke katıldı. Avrupa'dan 10, Güney  Amerika'dan 3, Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler'den 2, Afrika'dan ise bir ekip  Meksika'da mücadele etti.
Turnuvada, Avrupa'dan Belçika, Bulgaristan, Çekoslovakya, İngiltere,  Batı Almanya, İsrail, İtalya, Romanya, Sovyetler Birliği, İsveç, Güney  Amerika'dan Brezilya, Peru, Uruguay, Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler'den El  Salvador ve ev sahibi Meksika, Afrika'dan Fas yer aldı.
Brezilya, Jules Rimet Kupası'nın sahibi oldu
Meksika'daki turnuvada 1958 ve 1962'nin ardından bir kez daha zafere  ulaşan Brezilya, o zamanki adıyla Jules Rimet Kupası'nda üçüncü şampiyonluğunu  yaşayarak, kupanın ilelebet sahibi oldu.
Mexico City'de 21 Haziran 1970'te yaklaşık 108 bin taraftarın önünde  oynanan finalde Brezilya, 18. dakikada Pele'nin golüyle 1-0 öne geçerken, İtalya  37. dakikada Roberto Boninsegna ile eşitliği yakaladı. "Sambacılar", 37'de  Gerson'un golüyle ilk yarıyı 2-1 önde tamamladı. Brezilya, 66. dakikada Jairzinho  ve 86. dakikada Carlos Alberto'nun golleriyle maçtan 4-1 galip ayrılarak, Dünya  Kupası'nda zafere ulaştı.
Brezilya'yı çalıştıran Mario Zagallo ise Dünya Kupası'nı hem futbolcu  hem teknik direktör olarak kazanan ilk futbol adamı olarak tarihe geçti.
Kırmızı kart ve oyuncu değişikliği
Meksika 1970'te kırmızı kart uygulaması ilk kez Dünya Kupası  organizasyonlarına dahil oldu.
Ancak turnuvada hiçbir futbolcunun kırmızı kart görmemesi dikkati  çekti. Meksika'da ayrıca ilk defa tüm maçlarda oyuncu değişikliği yapılmasına da  izin verildi.
  
Pele'nin son Dünya Kupası
Brezilya'nın efsane futbolcusu Pele, Meksika'da üçüncü şampiyonluğunu  yaşadığı Dünya Kupası organizasyonlarında son kez sahne aldı.
Pele, Dünya Kupası kariyeri boyunca 14 maçta forma giyerken, bu  karşılaşmalarda 12 gol kaydetti.
Gol kralı Müller
Meksika'daki şampiyonanın gol kralı, Batı Almanya'dan Gerd Müller  oldu.
Rakip fileleri 10 kez havalandıran Müller'in gol krallığına ulaştığı  turnuvada, Brezilya'dan Jairzinho 7 golle ikinci, Peru'dan Teofilo Cubillas 5  golle üçüncü sırayı aldı.
32 maçta 95 gol atıldı
Meksika'da 1970'te yapılan turnuvadaki 32 maçta toplam 95 gol atıldı.
Maç başına 3 gol ortalaması yakalanan kupanın en golcü takımları ise  19 golle Brezilya ve 17 golle Batı Almanya oldu

Kaynak: Skorer

08 Haziran 2018 Cuma 11:35

Batı Almanya, Meksika, Brezilya, Spor
YORUMLAR