Dünyaca Ünlü Yazar Umberto Eco Hayatını Kaybetti

İtalyanların dünyaca ünlü yazarı, bilim adamı, göstergebilim uzmanı, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco, 84 yaşında hayatını kaybetti.

'Gülün Adı' ve 'Foucault Sarkacı' romanıyla dünyaca ün kazanan İtalyan yazar, bilim adamı, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco, hayatını kaybetti.
Bir süredir kanser tedavisi gören 84 yaşındaki ünlü İtalyan yazar Eco, dün akşam saat 22.30 sıralarında hayata gözlerini yumdu. Çağdaş kültürün en önemli isimlerinden biri olan Eco, birçok uluslararası ödül almıştır. Ayrıca Eco, İtalya, Fransa ve Almanya'dan devlet nişanlarına sahipti. Son olarak "Sıfır Sayı" adlı kitabı yayımlanan Eco'nun eserleri pek çok dile çevrilmişti.

KİTAPLARI MİLYONLARCA BASILDI

Eco'nun özellikle kendisinin dünya genelinde tanınmasını sağlayan 1980 yılında yazdığı Gülün Adı kitabı ile Foucault Sarkacı, Baudolino, Prag Mezarlığı ve son çıkardığı Sıfır Sayı kitapları farklı dillere çevrilmiş, milyonlarca adet basılmıştı.

Umberto Eco KİMDİR?
Dünya kamuoyunun gündemine 'Gülün Adı' ve 'Foucault Sarkacı' gibi romanlarıyla giren İtalyan yazar, aynı zamanda Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarındandı. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yapan Eco'nin ilk romanı ilk romanı 'Gülün Adı', 1980'de yayımlandı. 1962'de Torino Üniversitesi'nde doçent, 1969'da ise Floransa Üniversitesi'nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971'de Bologna Üniversitesi'ne geçti ve 1975 yılında bu üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü'nün başına getirildi.


Eco'nun çalışmaları 1960'ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiştir. Çalışmaları arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. Eco, özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde tam bir ustalık gösterir. Umberto Eco'nun pek çok eseri Türkiye'de de yayınlandı.

DÜNYANIN 100 ENTELLEKTÜLİ ARASINDAYDI

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 2., 2008 yılında 14. sırada yer almıştır. Takma ismi Dedalus'tur.

Kaynak: CİHAN
20 Şubat 2016 Cumartesi 06:39
YORUMLAR (5)
  • ANTİ AKP : İKTİDAR PARTİSİNİN AZİMLİ ÇALIŞMALARI NETİCESİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ BUGÜN ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKESİNDEN BETER BİR HALE DÜŞMÜŞTÜR HER YÖNDEN BETER BİR HALDEDİR EĞİTİM SAĞLIK GÜVENLİK ZAMLAR HAYVANCILIK TARIM SANAYİ ESNAF KÜÇÜK ESNAF ÇALIŞAN İŞÇİ MEMUR EMEKLİ HEDER OLMUŞTUR BUNLAR YETMEZMİŞ GİBİ RANTİYECİ SİYONİSTLER İLE İLLUMİNATİ YÖNETİM SİSTEMİNE BİAT EDEREK ORTADOĞUDA YERALTI KAYNAKLARINI YÖNETMEK ADINA MEMLEKETİN DÖRT BİR YANINI KAN GÖLÜNE ÇEVİRMEYİ BAŞARMIŞLARDIR HARİCİ VE DAHİLİ BEDBAHTLAR...
    Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
  • alper ridvan isik : Belki de son avrupa entellektueliydi.insanlik buyuk bir edebiyat dahisini kaybetti. Son kitabi dort ciltlik ortacag di.topragi bol olsun.
    Cevap Yaz 5 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika