Duruşma Salonunda 'Bana Giren Çıkan Bir Şey Yok' Krizi

Gezi Parkı olaylarında görevli memura hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılanan avukatların davasına, mahkeme başkanının 'Bana giren çıkan yok' sözleri damga vurdu.

Gezi Parkı olaylarında gözaltına alınan müvekkilleriyle adliyede bulundukları sırada bir hakime ve polis memurlarına hakaret etmekle yargılanan avukatların duruşmasına, mahkeme başkanının "Bana giren çıkan bir şey yok" sözleri damgasını vurdu. Başkanın bu sözleri nedeniyle kadın avukatların tepki göstermesi üzerine başkan özür dileyerek "Espri yaptım" dedi.

"SİZ RAHATSIZ OLDUNUZ"
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanık avukatlar Elif Çalışkan, Tülay Odabaş, Tolga Çakır ve Sevinç Sarıkaya hazır bulundu. Müştekiler, eski İstanbul 22. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi Salih Cantürk ile Atalay Özdemir, Talip Akboğa ve Ramazan Ekemen duruşmaya katılmadı. Sanık avukatları, yaklaşık 16 avukat savunurken, müşteki avukatları duruşmaya gelmedi. CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal da duruşmayı izleyenler arasındaydı.
Sanıkların kimlik tespitlerinin ardından sanık avukatı Ömer Kavili, müştekilerin duruşmaya katılmaması sebebiyle yargılamaya ara verilmesini talep etti. Kavili, şikayetçi hakim Salih Cantürk'ün ve tanıkların adliye içerisinde görev yaptığını hatırlatarak, mübaşir ile çağrılmalarını istedi. Kavili, Sulh Ceza yargıcı ve polis memurları ile İçişleri ve Adalet Bakanlığı'na bağlı memurların salonda hazır edilmesini isteyince, mahkeme başkanı Alev Menteş, Sulh Ceza hakimleri memur değildir dedi. Avukat Kavili, peki efendim siz rahatsız oldunuz, o zaman "bakanlık görevlileri " diyelim diyerek cevap verdi.

MAHKEME BAŞKANI: BANA GİREN ÇIKAN BİRŞEY YOK
Mahkeme başkanı Menteş ise bunun üzerine "Bana giren çıkan bir şey yok" sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. Avukat Kamili, Menteş'e "Çok erkeksi bir cümle oldu" yanıtı üzerine hakim, "Ben erkeğim, alt kültürümüzde var" karşılığı salonda buz gibi hava estirdi. Kavili, "Ama yıkmamız gereken bir alt kültür" sözleriyle kısa süreli atışma sonlandı.

KADIN SANIKLAR YARGICIN REDDİNİ İSTEDİLER
Avukat Kavili'nin yargılamaya ara verilmesi talebi usul ve yasaya uygun olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Daha sonra sanık avukatların savunmalarına başlandı. Sanık avukat Tolga Çakır, müştekilerle ve tanıklarla göz teması kurarak savunma yapmak istediğini belirtip "Bu koşullarda savunma yapmak için hazır değiliz" dedi.
Sanık avukatlardan Sevinç Karakaya, mahkeme başkanının kurmuş olduğu "Bana giren çıkan bir şey yok" sözlerinin bir kadın olarak kendisini çok rahatsız ettiğini belirterek "Sizin reddinizi talep ediyorum" dedi.

MAHKEME BAŞKANI: SİZ DE BENİ REDDEDİYOR MUSUNUZ?
Sanık avukatlardan Tülay Odabaş'ta mahkeme başkanının sözlerine tepki göstererek mahkeme başkanına "Duruşma salonunda söylemiş olduğunuz erkek egemenliğini ifade eden sözlerinizden dolayı rencide oldum" dedi. Başkan Menteş" Siz de beni reddediyor musunuz"Diye sorunca Odabaş "Evet ben de sizi reddediyorum, bir kadın olarak duruşma salonunda mağduriyetimiz devam ediyor" Yanıtını verdi. Diğer sanık avukat Elif Çalışkan'ın da mahkeme başkanının reddini talep etti.

"ÖZÜR DİLERİM, ESPRİ OLSUN DİYE SÖYLEDİM"
Sanık avukatların bu talepleri üzerine mahkeme başkanı yanlış anlaşıldığını belirterek salondakilerden özür diledi. Başkan Menteş, " Ben hiçbir zaman o kasıtla hareket etmedim. Espri olsun diye söyledim. Yanlış anlaşıldıysam Özür dilerim. Kalben söylüyorum bunu. 'Benimle ilgili bir şey değil, niye rahatsız olayım' anlamında söyledim. Yargıcı koruyormuşum gibi anlaşıldı diye söyledim" ifadelerini kullandı.

RED TALEPLERİNİ GERİ ALDILAR
Başkanın özür dilemesi üzerine, kadın sanık avukatlar, mahkeme başkanının değiştirilmesi talebini geri aldılar. Daha sonra ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, şikayetçiler Atalay Özdemir ve Ramazan Ekemen'in zorla getirilmelerine, diğer şikayetçi Salih Cantürk'e duruşma tebliği gönderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.
Sanık avukatlar ve müdafileri duruşmanın ardından adliye önünde kısa bir basın açıklaması yaptılar. Sanık avukat Tolga Çakır, olay sırasında polisler tarafından darp edildiklerini öne sürerek müştekilerin duruşmalara katılmalarını istedi. Tüm sanıklar müdafii Ömer Kavili ise avukatların cübbelerinin çıkartılarak sanık sandalyelerine oturtulmalarına tepki gösterdi. Kavili, şikayetçi polis memurlarına zorla getirilme kararı çıkarılmasına rağmen şikayetçi hakim Salih Cantürk'e davetiye gönderilmesini eleştirdi.

NÖBETÇİ HAKİME HAKARET İDDİASI
Gezi parkı olaylarında gözaltına alınan müvekkillerinin mahkemeye sevk edilerek tutuklanmalarının ardından, şüpheliler hakkında tutuklama kararı veren nöbetçi hakime hakaret ettikleri iddia ediliyor. İddianamede şüpheli avukatlardan Elif Çalışkan ve Sevinç Sarıkaya'nın, nezarethanede bulunan müvekkillerine parmaklıklar arasından yiyecek poşetini attıkları sırada bunu engellemek isteyen 2 müşteki emniyet görevlisini de basit şekilde yaraladıkları öne sürüldü. Avukatlar Tolga Çakır ve Tülay Odabaş'ın "hakaret" suçundan 1 yıl 2 ay ile 2 yıl 4 ay, diğer avukatlar Elif Çalışkan ve Sevinç Sarıkaya'nın da "hakaret" ile "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından 1 yıl 8 ay ile 5 yıl 4 ay arasında hapis cezasıyla cezalandırılmaları isteniyor.

Kaynak: İHA

18 Kasım 2014 Salı 16:19

Elif Çalışkan, Menteş, Ömer Kavili, Güncel, Güncel