'Düşünce Özgürlüğü için 8. İstanbul Buluşması'

'Düşünce Özgürlüğü için 8. İstanbul Buluşması' 9 Haziran tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde gerçekleştirilecek.

Düşünceye Özgürlük Girişimi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin işbirliği ile düzenlenen "Düşünce Özgürlüğü için 8. İstanbul Buluşması" 9 Haziran 2012 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde gerçekleştirilecek.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün konuşulup tartışıldığı 'Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması'nın bu yıl 8'incisi İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde gerçekleştirilecek. Geçmiş yıllarda ünlü düşünür ve aktivist Noam Chomsky ve Richard Falk'ı ağırlayan "Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması" bu yıl da dünyaca tanınmış isimleri bir araya getirecek.

9 Haziran 2012 Cumartesi günü saat 09.30'da başlayacak etkinliğin açılış konuşmalarınıPEN International (Uluslararası Yazarlar Birliği) 2. Başkanı Eugene Schoulgin, IPA (Uluslararası Yayıncılar Birliği) temsilcisi William Nygaard, Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü) Türkiye raportörü Emma Sinclair Webb ve Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) Türkiye raportörü Andrew Gardner yapacak.
Açılışta, Türkiye'de ifade özgürlüğü için, dünyanın dört köşesindeki yazar, yayıncı ve basın örgütlerinin imzalarını taşıyan ortak mesajın metni ve imzalayan kurumların listesi de açıklanacak. Bunu, her biri ifade özgürlüğü ile ilgili farklı bir alanı ilgilendiren forumlar izleyecek. Her forum öncesinde o konu ile ilgili tanıklar (sözden yazıya, tiyatrodan müziğe, Bendirden poşuya kadar) kürsüye çıkarak tanıklık edecek.

Tanıklar arasında gazeteci Ahmet Şık, Nedim Şener, Evrim Kepenek, yayıncı Ragıp Zarakolu, Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Grup Yorum elemanları ve vicdani red'ci Davut Erkan da yer alacak.

Saat 17.00 ile 17.30 saatleri arasında ise ünlü dilbilimci Prof. Noam Chomsky, Nobel Ödüllü Güney Afrika asıllı Avustralyalı yazar John Coetzee, çağdaş Amerikan edebiyatının ülkemizde de çok tanınan ve sevilen temsilcisi Asturias ödülü sahibi Paul Auster, Man Booker ödüllü yazar, sanat eleştirmeni ve ressam John Berger, 2011 Hrant Dink ödülü sahibi Meksikalı aktivist gazeteci Lydia Cacho, Pakistan asıllı İngiliz yazar ve film yapımcısı, aktivist Tarık Ali'nin de aralarında olduğu, 5 kıtadan 10 ünlü kişiyle "görüntülü" telefon konuşmaları yapılacak.

Kaynak: Bültenler

04 Haziran 2012 Pazartesi 14:37

Türkiye, Noam Chomsky, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Güncel