Ebabil Kuşu Bu Seferde Tekirdağ'da Bulundu

Ebabil kuşu bu seferde Tekirdağ'da bulundu Gece gündüz havada kalır ve uçarken uyurlarTEKİRDAĞ - Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesinde dünyanın en esrarengiz kuşu olan Ebabil Kuşu bulundu.

Ebabil kuşu bu seferde Tekirdağ'da bulundu
Gece gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar
TEKİRDAĞ - Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesinde dünyanın en esrarengiz kuşu olan Ebabil Kuşu bulundu.
Daha önce Trakya'nın farklı bölgelerinde yaralı halde görülen ve dünyada nadir bulunup halen esrarengiz özelliğini koruyan Ebabil Kuşu, bu seferde Süleymanpaşa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bahçesine düştü. Bahçeye bir kuşun düştüğünü fark eden Belediye Basın yetkilileri, kuşu düştüğü yerden alarak Tekirdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne haber verdi.
"Bizde o yüzde 10'luk kesme denk geldik"
Kuşu bulan Süleymanpaşa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü çalışanlarından Özlem Gürakar, "Ebabil Kuşu, kanat yapısında dolayı yürüyemiyormuş bir de yerden havalanamıyormuş. Bu kuş kanatları tamamen açık bir vaziyette Süleymanpaşa Belediyesinin bahçesine düşmüştü. Yetkililere haber verdik. Yarım saate kadar gelip alacaklar. Veterinerlik hizmetlerini aradık onlar bilgilendirmelerini yaptılar. Hayatlarının yüzde doksanını havada geçiriyorlarmış. Yürümek için ve sıcaktan bunaldıkları zaman ancak yere inebiliyorlarmış. Bizde o yüzde 10'luk kesme denk geldik sanıyorum" dedi.
Daha sonra Süleymanpaşa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü gelen Tekirdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri Ebabil Kuşunu kontrol atlına alarak tedavisi için İstanbul Veterinerlik Fakültesine gönderdi.
Gece gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar
Kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavisli bir tür olan esrarengiz kuş türü ebabil, gecegündüz havada kalır ve uçarken uyur. Geceleri gören bir tür olan ebabil kuşu, yalnızca üreme dönemlerinde yere inip, kayalıklardaki ve yüksek binaların çatılarında yaşar. Sürüler halinde, tiz çığlıklar atarak uçan ebabil kuşları ayaklarının üstünde diğer kuşlar gibi dik bir şekilde duramaz. Türkiye'de ilkbaharda görülen ebabil kuşları sonbaharda güneye göç eder.

Kaynak: İHA

02 Ağustos 2018 Perşembe 12:05

Genel