Ebu Hanife, Maturidi ve Ahmet Yesevi'de Ortak Değerler' Paneli

Maturidi Yesevi Otağı - İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungur, günümüz sorunlarına çözümler getirecek, yeni Ebu Hanife, İmamı Maturidi, İbni Sina, Ahmed Yesevi, Farabi, Biruni gibi insanların çıkmasının, özgür iradenin hüküm sürdüğü, aklın ve ahlakın dengesi...

Maturidi Yesevi Otağı - İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungur, günümüz sorunlarına çözümler getirecek, yeni Ebu Hanife, İmamı Maturidi, İbni Sina, Ahmed Yesevi, Farabi, Biruni gibi insanların çıkmasının, özgür iradenin hüküm sürdüğü, aklın ve ahlakın dengesi ile oluşturulacak bir medeniyet ile mümkün olduğunu söyledi.
Maturidi Yesevi Otağı - İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği tarafından "Ebu Hanife, Maturidi ve Ahmet Yesevi'de ortak değerler" konulu bir panel düzenlendi.
Panelde konuşan Sungur, Türk halkının, atalarından kalan büyük medeniyetin mirasçıları olarak her mecrada övündüğünü ancak Türk milleti olarak 13. yüzyıldan sonra bu medeniyete ve bununla birlikte insanlığa hatırı sayılır bir katkı sağlamadığını kaydetti.
"Şüphesiz ki bu sonuç, biyolojik bir gerilikten çok, zihinsel bir problemin sonucudur. O halde, teşhisi iyi yapıp buna uygun tedaviler aramalıyız" diyen Sungur, arzulanan medeniyetin, siyasi iktidar değişimlerinin ötesinde, toplumun tüm kesimlerini kapsayan zihni bir değişimle mümkün olacağını anlattı.
Panelde, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Hasan Onat ile Prof. Dr. Sönmez Kutlu ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Alper de hazırladıkları bilimsel tebliğleri, katılımcılarla paylaştı.

Kaynak: AA

01 Nisan 2017 Cumartesi 23:42

Farabi, İbni Sina, Murat Sungur, Ebu Hanife, Politika, Güncel