Edirne'de 500 Kilo Kaçak Deniz Patlıcanı Ele Geçirildi

EDİRNE'nin Enez İlçesi'nde yasadışı yollarla Yunanistan'a götürülmek istenen 500 kilo kaçak deniz patlıcanı ele geçirildi.

EDİRNE'nin Enez İlçesi'nde yasadışı yollarla Yunanistan'a götürülmek istenen 500 kilo kaçak deniz patlıcanı ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan K.D., 1208 lira idari para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

Edirne Jandarma Komutanlığı ekipleri, Enez'in Yenice Köyü'nde deniz kenarında duran bidonlar ile başında bekleyen K.D.'den şüphelenerek, arama yaptı. Bidonlarda, piyasa değeri 20 bin lira olan ve yasadışı yollarla Yunanistan'a götürülmek istenen 500 kilo kaçak deniz patlıcanı ele geçirildi. Deniz patlıcanlarına el konulurken, K.D. gözaltına alındı. Deniz patlıcanları teslim edildikleri Enez Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerince Saros Körfezi'nde denize döküldü. K.D. ise sorgusunun ardından 1208 lira idari para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

UZAK DOĞU MUTFAĞI VE KOZMETİKTE KULLANILIYOR

Tayvan, Singapur, Hong Kong, Çin ve Kore gibi ülkelerin mutfağı ile kozmetik sanayinde kullanılan deniz patlıcanının son dönemde Uzak Doğu'ya gönderilmesi nedeniyle yasak olmasına rağmen yoğun olarak yakalandığı bildirildi. Sığ yerlerde yaşayan ve denizi temizleme özelliği bulunan canlının sayısındaki azalmanın denizlerdeki yaşamı olumsuz etkilediği kaydedildi.

- Enezedirne

Kaynak: DHA
06 Nisan 2017 Perşembe 16:29

Son Dakika