Edirne'de lavanta tarlaları fotoğraf stüdyosuna döndü

Edirne'de lavanta tarlaları fotoğraf stüdyosuna döndüTrakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ile birlikte lavantayı ve kullanım alanlarını tanıtmak için Edirne Lavanta Tarla Günleri ' düzenledi.

Edirne'de lavanta tarlaları fotoğraf stüdyosuna döndü
Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ile birlikte lavantayı ve kullanım alanlarını tanıtmak için Edirne Lavanta Tarla Günleri ' düzenledi. Yarın başlayacak etkinlikler öncesinde bugün tarlalar öğrencilere tanıtılırken, gelin ve damadın da katıldığı etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.
++akya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, yeni üretimine başlanan lavantayı ve kullanım alanlarını tanıtmak için Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ile birlikte 'Edirne Lavanta Tarla Günleri' etkinlikleri düzenledi. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Atatürk Bulvarı üzerindeki 3 dönümlük alanda yarın başlayacak ve 16 Haziran'a kadar sürecek etkinlikler öncesi, tarlalar ilkokul öğrencilerine açıldı. Çocuklar için düzenlenen çeşitli etkinliklere katılan büyükler de mor tarlalar içinde fotoğraflar çektirirken, tarla fotoğraf stüdyosuna döndü.
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile lavanta turizmi üzerinde 2 yıldır çalışma yaptıklarını belirterek, Edirne Lavanta Tarla Günleri geçen yıl çok ilgi görmesi nedeniyle, binlerce hatta 10 binlerce insanın tarlaları ziyaret etmesiyle programlarımızı bu yıl biraz daha dolu yaptık. Toplam 7 gün sürecek etkinliklerimizde, lavanta tarla konserleri, uzman kişilerin konuşmaları, resim ve çocuk atölyeleri, lavanta gastronomisi üzerine denemeler el sanatları gibi benzeri etkinlikler düzenlenecek. Bugün 500 çocuğu burada lavanta tarlasıyla buluşturacağız. Asıl amacımız bir lavanta köyü oluşturmak. Tarımsal araştırmanın amacı da verimsiz topraklara lavanta ekimini yaygınlaştırıp çiftçinin gelirini artırmak. Yaklaşık 20 milyon kişi çıkan haberler sonrasında etkinliğimize ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz. Dünya lavanta üreticisi Bulgaristan'dan da yarın Edirne'ye açılışımıza çok sayıda lavanta üreticisinin katılmak istediğini söyleyebiliriz. Bu anlamda burada 30 bin kişinin etkinlikler boyunca takip edeceğini ve sosyal medyadan da 10 milyon kişiye duyuracağımızı düşünüyoruz dedi.
GELİN-DAMAT TARLADA
Edirne Lavanta Tarla Günleri etkinliğine, Gürsoy-Fatoş Tatu çifte de katıldı. Mor tarlalar içinde mutlu günlerini fotoğraflatan çift büyük ilgi gördü. Damat Gürsoy Tatu, Lavanta tarlasını seçmemizdeki amaç bu güzel günümüzde doğal ortamda anımızı ölümsüzleştirmek. Lavanta tarlaları kentte turizm akımı oluşturdu. Bozcaada lavanta tarlalarıyla biliniyordu ama artık Edirne'de lavanta ile anılıyor. Edirne tarihi kültürel güzellikleri ile bu şekilde de ön plana çıkmaya başladı. Bu yüzden özellikle lavanta tarlasını seçtik dedi. Gelin Fatoş Tatu, Lavanta moru beyaz ile çok güzel duruyor ve bizde bu anı ölümsüzleştirmek istedik şeklinde konuştu.
Edirne'de lavanta tarlaları fotoğraf stüdyosuna döndü

Kaynak: DHA

10 Haziran 2019 Pazartesi 22:10

Edirne, Güncel