Edirne Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi 29 Ekim'de Açılacak

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve yardımcısı Kemal Soytürk ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılması planlanan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi'nde incelemelerde bulundu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve yardımcısı Kemal Soytürk ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılması planlanan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi'nde incelemelerde bulundu.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, müzede sergilenecek hayvan replikaları hakkında bilgiler veren Gürkan, çocukların bu müzede yaparak ve yaşayarak öğreneceklerini söyledi.

Müzede STEAM-Finlandiya Eğitim modeliyle eğitim verileceğini aktaran Gürkan, şöyle konuştu:

"Aslında STEAM Eğitim Modeli'nin temeli Köy Enstitüleri'ne dayanmaktadır. Bu sistemi yıllardır kullandık. Finlandiya bu modeli bizden alarak biraz daha geliştirdi ve dünyanın en geçerli eğitim modelini ortaya koydu. Bu yüzden bir anlamda STEAM Eğitim Modeli'nin temellerini atan Köy Enstitüleri'nin kurucusu eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in ismini çocuk müzemize verdik. Burası çocuklarımıza doğayı, doğa ile teknolojinin bağlantısını anlatacak. Çocuklarımız helikopterin doğadaki hangi canlıdan esinlenerek üretildiğini keşfederek öğrenecek. Bu müzeyi Cumhuriyetin çocukları olan Edirneli çocuklara 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hediye edeceğiz."

Gürkan, ayrıca müzede uygulanacak eğitim müfredatını anlatan kitapçıkları da Cırıt ve Soytürk'e hediye ederek, öğrencilerin müzeye yönlendirilmesini istedi.

Çocukların müzede yaşayarak ve yaparak öğreneceğini anlatan Gürkan, "Geleceğimiz mimarları için dünyanın en iyi eğitim modeliyle eğitim verecek bu müze inanıyorum ki onlara çok şey katacak. Okullarda öğrendikleri bilgileri burada pekiştirme imkanına sahip olacaklar. Çocuk müzesinde, atanamadığı için belediyede farklı görevlerde çalışan öğretmenler görev yapacak. Müzede görev yapacak uzman öğretmenlerimiz tek tek okulları gezerek, müze hakkında öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi bilgilendirecek." dedi.

Cırıt ve Soytürk de müzeyi beğendiklerini belirterek, Edirne'ye hayırlı olmasını diledi.

Kaynak: AA

18 Ekim 2018 Perşembe 17:02

Hasan Ali Yücel, 29 Ekim, Edirne, Güncel