Edirne Hasta Yakını 2 Kadın, Kadın Doktoru Darp Etti

Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde Göğüs Hastalıkları bölümünde görevli Dr. Tuba Çıkmaz, dün akşam hasta yakını iki kadın tarafından uğradığı saldırı sonucu yaralanarak, tedavi altına alındı.

Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde Göğüs Hastalıkları bölümünde görevli Dr. Tuba Çıkmaz, dün akşam hasta yakını iki kadın tarafından uğradığı saldırı sonucu yaralanarak, tedavi altına alındı. Polis olay sonrası kaçan 2 kadın zanlıyı ararken, Edirne Tabipler Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, yaşanan olay hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.
Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde Göğüs Hastalıkları Servisi'nde uzman doktor olarak görev yapan evli ve 2 çocuk annesi Dr. Tuba Çıkmaz, dün gece yoğun bakım ünitesinde iddiaya göre, babasının ölümüyle suçladığı ismi öğrenilmeyen 2 kadın tarafından saldırıya uğradı. Dr. Çıkmaz, yüzüne aldığı darbeler nedeniyle yaralanırken, aynı hastanenin plastik cerrahi servisinde tedavi altına alındı. Şikayet üzerine polis olayın ardından kaçan 2 kadının kimliğinin belirlenenerek, yakalanması için çalışma başlattı. Edirne Tabipler Odası da, kadın doktoru darp eden iki şüpheli kadından şikayetçi oldu.
Edirne Tabip Odası Lokali'nde oda yönetim kurulu üyesi Aile Hekimi Dr. Özlem Önal'la birlikte bir açıklama yapan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne'de şiddet olmaması konusuyla yıllardır övündüklerini ancak dün akşamı meydana gelen olayın kendilerini derinden etkilediğini söyledi. 2017 yılında öldürülen ve intihar eden doktorların fotoğrafları önünde açıklama yapan Dr. Tanrıkulu, çalışma koşullarının hekimleri korumadığını ifade ederek, 'Sağlık çalışanı kendini güvende hissetmezse nasıl çalışacakö Poliklinik ve acil servisteki olaylardan sonra şiddetin artık yoğun bakım ünitelerine dahi girdi. Yılda bir kişi ortalama 9,4 defa hastaneye başvuruyor. Günde 100 hasta bakmamız isteniyor. Şiddeti doğuran nedenlerin başında da performans uygulaması geliyor. Bir hekim günde 100 hastaya ne kadar bakabilir Baksa da ne kadar verimli olur Bu sağlıklı bir sistem değil. Polikliniklerden hemşireler ve sekreterler alındı. Doktor hastayla baş başa kalıyor. Bu ne kadar güvenli dedi
'KİMSE BİZE GEÇMİŞ OLSUN DEMESİN'
Kimsenin kendilerine geçmiş olsun dememesini isteyip Adalet ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinden ne yapmaları gerektiği hakkında cevap isteyen Dr. Tanrıkulu, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bize desin ki şunu yapın diye biz de onu yapalım. Bıçak kemiğe dayanmadı, adeta deldi geçti. Yıllardır darp ediliyoruz, parçalanıyoruz, yüzümüz gözümüz dağılıyor ama yine de bir sonuç alamıyoruz Bizi yönetenler lütfen çıkıp ne yapmamız gerektiğini söylesin. Yalvaralım mı Daha ne yapalım. Üzgünüz, kaygılıyız ve tepkiliyiz. Kimse bize geçmiş olsun demesin. Bir hekimimiz öldürüldüğünde baş sağlığı dilemesin. Bize ne yapmamız gerektiğini söylesinlerö diye konuştu.
Edirne Tabipler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aile Hekimi Dr. Özlem Önal da şiddetin her yerde olduğunu ve bakanlığın bu konuda acilen önlem alması gerektiğini söyledi. Şiddet olayının bir devlet kurumunda olmasının izahının olmadığını kaydeden Önal, yaşanan olayın kendilerini çok etkilediğini söyledi. Son olarak Tanrıkulu, konuyla ilgili polis merkezine başvurarak saldırganlardan şikayetçi olduklarını belirterek pazartesi günü, Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde şiddete karşı protesto yapacaklarını belirtti.
VALİ ÖZDEMİR, HASTANEDE ZİYARET ETTİ
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü yetkilieri ise konu hakkında Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama yapılacağını bildirildi. Edirne Valisi Günay Özdemir de hastanede tedavisi süren Dr. Tuğba Çıkmaz'ı ziyaret edip, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Polis, Dr. Tuba Çıkmaz'ı görevi başında darp ettiği iddia edilen 2 kadının yakalanması için kentte geniş çaplı çalışma başlattı. Soruşturma sürüyor.
03 Şubat 2018 Cumartesi 17:28

Tabipler Odası, Özlem Önal, Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne, Politika, Güncel