Edirne Obeziteye Dikkat Çekmek İçin Yoga Yaptılar

Edirne'de Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencileri, obezite ve kronik hastalıklara dikkat çekmek için Tunca Nehri kıyısında yoga yaptı.

Edirne'de Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencileri, obezite ve kronik hastalıklara dikkat çekmek için Tunca Nehri kıyısında yoga yaptı.
Trakya Üniversitesi Edirne Sağlık Bilimler Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde eğitim gören 30 öğrenci, Tunca Nehri kıyısında açık havada Sağlık Bilimleri Fakültesi Radyoterapi Bölümü Öğretim Üyesi ve yoga eğitmeni Dr. Özge İnal önderliğinde obeziteye dikkat çekmek amacıyla 1 saat yoga yaptı. Obeziteye dikkat çekmek için açık havada yoga yapma fikrinin öğrencilerden geldiğini söyleyen İnal, Amacımız fiziksel aktiviteyi artırmak. Çünkü ülkemizde fiziksel aktivite oldukça düşük. Sadece yaşlı bireylerde değil; aynı zamanda gençlerde de, çocuklarda da fiziksel aktivite seviyesi çok düşük. Bu da tabi ki çocukluk çağında obezite, ilerleyen dönemlerde de kronik hastalıklara bağlı ciddi bir artışa yol açıyor. Sağlık Bilimleri öğrencilerinde bu farkındalık artmazsa ilerde rol model olacakları toplumda yeterince yayamayacaklar. O nedenle bizler hayatımızda ne kadar aktiviteyi artırırsak, öğrencilerimizde bunun ne kadar farkındalığını artırırsak, toplumsal olarak da bunun artışını o kadar sağlayacağız dedi.
Teknolojik cihazların aslında çok büyük faydasının yanında zararlarının da olduğunu belirten İnal, Teknolojik cihazların aslında çok büyük faydası var ama faydasının yanında çok ciddi zararları da var. Bunlardan en önemlisi, aktivite düzeyini oldukça azaltıyor. Çünkü birine ulaşmak, konuşmak, mesajlaşmak artık çok kolay. Aynı zamanda uzun süreli tek kolun kullanımı, aynı pozisyonda o telefonun kullanımı da genel olarak vücut düzgünlüğünü bozan şeylerden bir tanesi. Obezite yine fiziksek aktivite yetersizliğine bağlı olarak gelişiyor. Ülkemizde yine çocukluk çağından başlayarak oldukça yüksek oranlara sahip. Bu nedenle ne kadar erken fiziksel aktivitenin önemini aşılarsak, ilerleyen dönemlerde daha sağlıklı bir toplum sağlanmasına yol açacaktır şeklinde konuştu.
Tunca Nehri kenarında obeziteye dikkat çekmek amacıyla açık havada yoga yapma fikrinin kendisinden geldiğini söyleyen öğrencilerden İrem Nur Göçer, Bu fikrin ana sebebi, obeziteye dikkat çekip farkındalık yaratmak. Sosyal aktivitelere katılmayan toplumumuzda obeziteye yakalananların sayısı her geçen gür artıyor. Biz bunun önüne geçmeyi hedefliyor, yaptığımız yoga ile onlara rol model olmayı amaçlıyoruz dedi.
Yoga yapan öğrencilerden Müzeyen Nur Boyacı, yoga yapmanın sanal ortamdan kurtulmak olduğuna vurgu yaparak, Teknoloji çağındayız ve birçok genç, çocuk, yetişkin telefon ile tablete odaklanmış durumda. Yoga, insanı bu sanal ortamdan çekip toprakla, çevreyle bütünleşmeyi sağlıyor dedi.
Edirne Obeziteye Dikkat Çekmek İçin Yoga Yaptılar

Kaynak: DHA

08 Mayıs 2019 Çarşamba 11:17

Tunca Nehri, Edirne, Güncel