Edirne - Tanülkü, Cezaevinde, 'Son Kuşlar'ı Oynadı

Tanülkü, cezaevinde, 'Son Kuşlar'ı oynadıÜNLÜ sinema ve tiyatro oyuncusu Turgay Tanülkü'nün başrolde oynadığı, Sait Faik Abasıyanık'ın 'Son Kuşlar' adlı eserinden uyarlanan oyunun galası, Edirne Kapalı Cezaevi'nde yapıldı.

Tanülkü, cezaevinde, 'Son Kuşlar'ı oynadı
ÜNLÜ sinema ve tiyatro oyuncusu Turgay Tanülkü'nün başrolde oynadığı, Sait Faik Abasıyanık'ın 'Son Kuşlar' adlı eserinden uyarlanan oyunun galası, Edirne Kapalı Cezaevi'nde yapıldı. Oynu izleyen Edirne Valisi Günay Özdemir ve diğer protokol üyeleri duygu dolu anlar yaşarken, bazı mahkumların gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü.
1970 yılında henüz 18 yaşındayken cezaevine girerek 7 yıl hapis yatan ve ardından hayatını oyunculuğa ve kader mahkumlarının sorunlarına atayan ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Turgay Tanülkü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün ortak sosyal sorumluluk projesi kapsamında Edirne Kapalı Cezaevin'de, Sait Faik Abasıyanık'ın 'Son Kuşlar' adlı eserinden uyarlanan tiyatro oyunun galası yapıldı. Galaya Edirne Valisi Günay Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İl Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Kamuran Ersan,cezaevi müdürleri gardiyanlar ve mahkumlar katıldı.
"BARIŞA İHTİYAÇ VAR"
Ünlü oyuncu Turgay Tanülkü'nün başrolünü oynadığı ve yönettiği, 'Son Kuşlar' oyunu öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 1970 yıllarda siyasi görüşü nedeniyle 7 yıl cezaevinde kaldığını anlattı. Ülkenin ihtiyacı olan barışı cezaevinde oynadığı tiyatro oyunlarıyla yakalamaya çalıştığını söyleyen Tanülkü, "1970 yılında Ulucanlar Cezaevi'nde yatarken son kuşlar hikayesi vardı. İdamlardan sonra kuşlar cezaevine hiç gelmemişti. O zamanlar 18 yaşındaydım. Daha sonra Sait Faik'in ölümsüz eseri, 'Son Kuşlar'ı okudum. Yaklaşık 2 yıldan fazla süre cezaevlerini dolaşıyoruz. Aslında bu oyun mahkum evlatlarına uzanan bir yol. Bunun için yola çıktım. Ülkenin barışa ihtiyacı var. Barışı cezaevinde yakalamaya çalışıyorum. Bu uğurda tiyatroyu kullanıyorum. Çünkü sanat bütün duvarları aşar" dedi.
Daha sonra cezaevinin bir odasında türkü ve okuduğu şiirler ile sahneye çıkan Tanülkü, ve diğer oyuncular izleyiciye simit dağıttı. Ardından sahneye çıkan Turgay Tanülkü ve ekibi duygusal anların büyük bir ustalıkla anlatıldığı "Son Kuşlar" adlı tiyatro oyunu oynandı. Demir parmaklık dekorun kulanıldığı oyunda Turgay Tanülkü ve ekibi gösterdikleri performansla protokolün duygu dolu anlar yaşamasına neden olurken oyunu izleyen çoğunluğu kadın mahkumlar, oyun boyunca gözyaşı döktükleri görüldü. Oyun sonunda Edirne Cumhriyet Başsavcı Muhammet Savran, Tanülkü'ye teşekkür ederek çiçek verdi.

Kaynak: DHA

25 Kasım 2016 Cuma 13:32

Devlet Tiyatroları, Sait Faik Abasıyanık, Edirne, Turgay Tanülkü, Politika, Güncel